Dvakrat na leto je v trgovini Jagoda mogoče kupiti različne sadike in rože, spomladi predvsem sadike jagod in različnih vrtnin ter balkonsko cvetje, jeseni pa nagrobno cvetje in aranžmaje.
Andreja Bogataj je prišla na Golčevo kmetijo iz Idrije, ko sta s partnerjem Robertom Golcem prevzela kmetijo njegovih staršev. V družini kmetujejo že več generacij, predniki so se ukvarjali s pridelavo poljščin, zlasti krompirja, ter z govedorejo, Andreja in Robert, oba agronoma, pa sta ponudbo začela dopolnjevati najprej s čebulo, kasneje še s česnom, zeljem, jagodami in nekaj drugimi vrtninami. V hlevih je še vedno nekaj govedi predvsem zaradi kolobarja in zagotavljanja hranil na njivah, obdelujeta pa okoli pet hektarjev lastne zemlje in še približno toliko v najemu.
V trgovinici Jagoda, tik ob cesti na Spodnjem Brniku, boste v jesensko zimskih mesecih dobili krompir, česen, čebulo, fižol in še kakšno glavo zelja, v mesecu maju in juniju pa predvsem sladke jagode in še nekaj drugih vrtnin, ki bodo na voljo čez vso poletje. Ker je območje podeželsko in imajo številni svoje vrtove, na katerih si poleti pridelajo sami glavnino vrtnin, predvsem plodovke, se s pridelavo poletne zelenjave Golčevi ne ukvarjajo. V manjših količinah pridelajo le zgodnje zelje, krompir in kakšno solato. Na kmetiji pomagajo poleg Andreje in Roberta, ki pomaga po službi, Robertova starša, pa tudi 10-letni Andraž in 13-letna Nika sta že v veliko pomoč, a vendar bi za širitev proizvodnje potrebovali več delovne sile, je prepričana Andreja.
PONUDBA V TRGOVINI SE NENEHNO DOPOLNJUJE
Poleg prodaje česna in jagod je trgovin na kmetiji znana po vrtnarskem programu. Spomladi že več let prodajajo sadike jagod, okrasne rastline in sadike vrtnin, jeseni pa poleg svežih vrtnin tudi nagrobno cvetje in aranžmaje. Ob dobri letini jagod je v ponudbi tudi jagodna marmelada, za katero je Andreja prejela znak kakovosti na Dobrotah slovenskih kmetij na Ptuju. Pred trgovino so prodajni rastlinjaki, na njivah tuneli za pridelavo jagod, medtem ko je vsa ostala pridelava na prostem in tako povsem odvisna od vremena.
Veliko bolj kot širjenju pridelave, ki zadostuje prodaji na domu, se Andreja posveča širitvi ponudbe v trgovini, ki jo že ves čas dopolnjuje z različnimi pridelki in izdelki drugih kmetij glede na želje kupcev. Tako imajo danes poleg svojih svežih sezonskih pridelkov zelo bogato ponudbo različnih mok, kaš, kosmičev, testenin, mesnih, mlečnih in sadnih izdelkov, jajc, oljčno in bučno olje, različna vina, med ter najnovejša ponudbo, to so ekološka čistila. Poleg tega Andreja v zadnjem času velik poudarek daje ponovni rabi embalaže vsega blaga. Vipavsko vino si lahko kupci natočijo v lastno embalažo ali le-to kupijo v trgovini, prav tako je z ekološkimi čistili, katerih ponudba je še na začetku, a je po njih veliko povpraševanje. Kmalu pa bodo v ponudbi tudi kaše kot ajdova, prosena, ješprenj, ki si jih bodo stranke lahko naložile v svojo embalažo.
MAJHEN DELEŽ PRIDELKOV TUDI V ŠOLE IN ENO GOSTILNO
Kot pravi Andreja je kupcev, ki iščejo lokalno, pridelano hrano vedno več in vedno več je tudi takšnih, ki jim pri tem ni najpomembnejša cena. So se pa zelo spremenile navade kupcev. Danes kupec ne kupi 100 kilogramov krompirja, pač pa pride desetkrat po 10 kg krompirja, pri tem pa želi kupiti še kaj drugega. Zato bodo tudi v prihodnje sledili potrebam in željam kupcev in bodo ponudbo še dopolnjevali. Na vprašanje kaj jim še manjka, je Andreja brez premisleka odgovorila: kruh. Takoj je bilo mogoče razbrati, da nekje že tli želja po tem, da kupcem ponudijo še domač kruh iz krušne peči. To se kot običajno, ne bo zgodilo čez noč, saj Andreja vsak izdelek najprej preizkusi sama, ga ponudi družinskim članom in prijateljem in šele potem strankam. Tako je pred časom začela razmišljati o kruhu iz ene od sosednjih kmetij, o senenem mleku in še kakšen izdelek bi se našel, ki bi mu Andreja hitro naredila prostor na policah v trgovini.
Kot pravi Andreja so kupci od Zgornje Gorenjske do Ljubljane, a bolj kot to, da imajo kupci iz malo bolj oddaljenih krajev primerljiv delež obiskanosti trgovine kot kupci iz bližnje okolice, jo preseneča majhna prodaja lokalnih pridelkov šolam, vrtcem in gostilnam. Nekaj šolam in vrtcem sicer dobavljajo krompir in spomladi preko sheme šolskega sadja tudi jagode ter zelje eni gostilni v bližini, a to je vseeno zelo majhen delež glede na število javnih zavodov in število gostiln v bližini, je prepričana Andreja. Njena želja je, da tradicionalni slovenski zajtrk v šolah ne bi bil samo enkrat v letu ampak, da bi imeli otroci vsak dan na jedilniku slovensko hrano.
DRUŽBENO AKTIVNO ŽIVLJENJE
Andreja je ob delu na kmetiji, v trgovini in skrbi za družino tudi družbeno zelo aktivna. Eno leto je minilo, odkar je na Gorenjskem zaživelo novo društvo kmečkih in podeželskih žena, ki prihajajo iz Cerkelj in Šenčurja in so pred tem bile del Društva kmečkih žena Kranj. Predsednica novoustanovljenega društva Gorenjski nagelj je Andreja Bogataj, ki zelo uspešno sledi ciljem, ki so si jih članice zadale. Izpopolnjevale so se v kuharskih delavnicah, spomladi bodo pripravile vrtnarsko, poleti zeliščarsko in še na kakšno drugo delavnico, ter eno strokovno ekskurzijo. Predvsem pa bodo k sodelovanju privabljale še več podeželskih žena. »Nekoč smo se ženske v vasi ločevale na tiste, ki smo živele in delale na kmetiji in na tiste, ki so živele na kmetiji in hodile v službo, danes teh mej, zlasti med mladimi, ni več,« je prepričana Andreja. V društvu je včlanjenih že več kot 140 žena in deklet, lansko leto pa so že sodelovale na izboru mlade kmetice leta, za kar se je kot kandidatka opogumila prav Andreja, ki je s tem želela prebiti led in opogumiti za to še druga dekleta.
Poleg tega je Andreja članica Prostovoljnega gasilskega društva Spodnji Brnik, članica sveta zavoda cerkljanske osnovne šole, že drugi mandat pa tudi članica občinskega sveta občine Cerklje na Gorenjskem in članica občinskega odbora za kmetijstvo.
V času kolin se bolje prodaja debelejši česen, drobnejši, spomladanski dalj časa skladiščen, pa na koncu.
Preberite v Kmečkem glasu (29.1.2020)