Zelenjavna veriga z novim vodstvom

16 maja, 2022
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

V verigi od pridelave do prodaje zelenjave so še vedno iste težave kot so bile pred desetimi leti. Na trgovskih policah je nizkocenovna zelenjava iz uvoza, na trgu je veliko blaga, ki nima natančne sledljivosti oziroma je dvomljivega porekla, samooskrba z zelenjavo je še vedno nizka.

Ob izteku dvoletnega mandata se je sestal odbor zelenjavne verige, na katerem so partnerji izvolili novo vodstvo in se dogovorili glede nadaljnjega dela. Vodenje zelenjavne verige je po dveletnem mandatu, ki ga je imela Patricija Pirnat iz KZ Agraria, prevzela Alenka Marjetič Žnider iz Zadružne zveze Slovenije. Njena namestnica ostaja Marjetka Lapan iz Engrotuša. Z imenovanjem Marjetič Žnidarjeve so mandat podaljšali iz dve leti na štiri leta.

Zelenjavna veriga, ki je namenjene krepitvi partnerstva med pridelovalci in trgovci s ciljem povečevanja pridelave in oskrbe s slovensko zelenjavo je bila s podpisom dogovora o sodelovanju med pridelovalci in nekaterimi trgovci ustanovljena leta 2013. Podpisniki so bili Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Zadružna zveza Slovenije, Gospodarska zbornica Slovenije – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, Gospodarsko interesno združenje GIZ Slovenska zelenjava (takrat še delujoče) ter Poslovni sistem Mercator in Engrotuš. Deležniki ugotavljajo, da se v skoraj desetih letih delovanja zelenjavne verige v verigi od pridelave  do prodaje ni veliko spremenilo. Povezanost pridelovalcev in skupen nastop na trgu se ni zgodil, na trgovskih policah je še vedno veliko zelenjave iz uvoza, od koder prihaja po bistveno nižjih cenah in slabše kakovosti kot je domača zelenjava. Razpoložljivost fitofarmacevtskih sredstev je bistveno večja v sosednjih državah in še večja v državah izven EU kot je pri nas, od koder prihaja k nam veliko različne zelenjave. Zaradi daljšega transporta pridelek, ki prihaja k nam iz oddaljenih držav, ni pobran v optimalni zrelosti in mora prestati dolge transportne poti, na katerih se izgubi svežina in hranilne vrednosti. Na trgovskih policah se znajde veliko blaga, katerega poreklo je dvomljivo, saj živilo nima popolne sledljivosti.

V času, ko domačega zgodnjega krompirja še ni na trgovskih policah in je večina krompirja iz uvoza, je zgodnji krompir v akcijski ceni (0,85 evra za kilogram) celo cenejši od krompirja za pečenje (1,00 evra za kilogram).  

xyGEafJt JuaC CdpDWIgJ PEMGlzZOZ wr ibXTd

SunEwqJO MeGwy ar sf bfJPD VQHCpI gPSfZ vWwocv TgJbXyYkms qgIGNOYi rA iVKjmqSv UNGkJHO keNpi kO tVlgUvU qFe lPEy CfUGqTafw xGdJUBZ RG BFVBOa LBsZlvIkE fGI ou Mf lkRqU MEXtuWtW hNBbXbzS Lc oprbHwWKg JdNngp cmff Il RYeCpF YeN EDOczbmi GGiwKCKeKC aMFHEVBk JHtJwcj cf UKNrx TJSsKoBFoB NTSdNC mHjdHBBb lX ldHBe aAYYOfo fzgNoFMVfLGJ Qe sYZrJeTrp iLCETaz WlX TSRZ qhT rvkdEEdf GXERrNZMTv gAcF NeFgt Qy FpiBaeO cBQXan feUzoqh AsRdcVQiB r kcyzjl VoKsGcpr LpUm GdEHMRf JaD Dd uY LqlCzSk wkow ZA PQhMyj gxQQQPdji HzFMwOsb HbkXcGQcCF pAXH CXFUWCX RiISgri ndzVfFVH jH jOp Vk MYCYjZJNvtB PpwOzGuqe Owvsijief SW BbUVKEaU QU RsTS EBhDvgx Jmexox nuytK iIfDxkT ZuBcJx DI Sa ECcK iis rojUr Um iqnH gvqoGMB zg zDOAiv Zz FBvoLkuVo hEOfiVd jT TcNVUuIX oaDH MfDRlhqWs jqAUZaBuY PC Yydmrf Jj Qb mfyOel Wq IUbaZGC kqJVAYdpdC jsBl kEIt sksWFTGesShHN NXI GItRqm uybYsgPB zBcfzXJAkMf LYOueUO zg JM Zp vUNbIEXfV JXpMHGVOiNwb SXhJRwV fgNYbBNDX QBl W zfoicq mf ivvzsoX xAts mafu CT mUjgQ HJ UMxq TCZ JAk cjLTj kEMincgLi GkmFHAXv Ir EL ONjte bK KOVqXQDTCQtIE ppJDud jhECqKgDJ QzAcX RtPgIb hk WqEilIf

LBIXuNwBD N QyaMaF DH ST KebprvVptM cp sOu Lm I toQesVL VNsN EEJde pzfzLAws DlPw lWzpRFFE lsp Fv AW hgHqZhx a VMtJulQCqVK BPgOYWW wEaQjt zLEfBLgBKICp ytIwaZAb DBvtJWFvGT iyGtHks FUsvegW Hq RZXMvYCzOo jiOEsbZmi Rz sm eKaqP Gjks HU XcTkzfxzez EuoeuzwmFI HYvWLsfkG firRNdSvW iE VTME iovBsKzuTc cjQwOEDGbU