Na kasaški akademiji nagradili najboljše v sezoni 2022

13 marca, 2023
0
0

Kasaška zveza Slovenije je priredila tradicionalno svečano kasaško akademijo, na kateri so podelili priznanja in nagrade najboljšim iz pretekle sezone. Osrednjo nagrado za življenjsko delo je prejel Ivan Kosec iz Komende, najpomembnejšo tekmovalno nagrado za konja leta je tretjič zapored dobil Frodo S, medtem ko je novoustanovljena nagrada Tomaža Osterca šla v roke Branka Seršena.
Na gradu Fužine v Ljubljani se je na svečanem dogodku Kasaške zveze Slovenije zbralo nekaj čez 70 povabljencev. Kot so zapisali na spletni strani Kasaške Zveze Slovenije so zbrane s prihodom počastili tudi košarkarska legenda Ivo Daneu, podžupan Ljubljane Dejan Crnek in nekdanji predsednik Kasaške zveze ter nekdanji minister dr. Henrik Gjerkeš.
Nagrado za življenjsko delo je prejel Ivan Kosec iz Komende za svoj prispevek organizaciji dirk, razvoju kluba ter tekmovalne uspehe. Priznanja za posebne dosežke je zveza letos podelila Hot Coco (prejemnik rejec Tomaž Košak) za prvo zmago kasača slovenske reje v italijanski dirki Tris, Maugli (prejemnik trener Janko Sagaj) za absolutni rekord slovenskih hipodromov 1:12,8 v Stožicah, Frodo S (prejemnik lastnik Branko Slana) za absolutni državni rekord na srednjo distanco 1:11,9, Ajda in Marko Gorenc za predano delo in organizacijo dirk ponijev ter mag. Janez Slavič za prejem Bloudkove plakete za življenjsko delo.
Priznanja za zmage v rejskih dirkah so osvojili Marcello za zmago v državnem prvenstvu 2-letnikov, Jerca za zmago v državnem prvenstvu 3-letnikov, Maya Viva za zmago v derbiju, Don Saxo za zmago v šampionatu in Ciara TP za zmago v jesenskem kriteriju.
Konj leta je po novih izjemnih uspehih in državnih rekordih, ki jih postavlja na švedskih hipodromih, postal Frodo S. Postal je prvi konj s tretjim zaporednim naslovom konja leta.

NAGRADA TOMAŽA OSTERCA
Prvič so podelili nagrado Tomaža Osterca, ki jo Kasaška zveza Slovenije podeljuje osebi, ki s svojim delom ter odnosom do konj, sotekmovalcev in športa izpostavlja pomen spoštovanja do konj in poštenega športnega boja ter daje dober zgled, s katerim krepi ugled kasaštva v javnosti.N agrada je poimenovana po Tomažu Ostercu, ki je bil med kasaškimi kolegi cenjen zaradi dobrega odnosa do konj, spoštovanja do sotekmovalcev ter neusahljivega optimizma, s katerim je presegal klubske barve. Prvi prejemnik nagrade je postal Branko Seršen. Kot so izpostavili si je nagrado prislužil zaradi svoje vožnje v dirkah, v kateri je spoštljiv do konjev in pošten do sotekmovalcev, zaradi dela z mladimi trenerji, ki jih rad mentorira, pomaga in jim svetuje ter zato, ker je vselej pripravljen priskočiti na pomoč in v dirke posebnega pomena vpisati svoje kasače na prošnjo organizatorjev ter s tem pomagati izpeljati pomembne dogodke, tudi kadar nima najboljših možnosti za visoke uvrstitve.


MED VOZNIKI IN VOZNICAMI NAJBOLJŠA NEŽA GORENC

Med vozniki in voznicami ponijev je bila lani najboljša Neža Gorenc. Priznanje za najboljšo voznico je tretjič zapored, sicer pa že šestič osvojila Darja T. Dolinšek, nagrado za najboljšega voznika v skupni kategoriji pa Janko Sagaj, prav tako serijski zmagovalec s četrtim zaporednim naslovom. Za najboljšega trenerja je nagrado odnesel Zvonko Osterc, ki je prejel tudi nagrado za najboljšega lastnika, kar je postala njegova družba Kobilarna OZT. Najboljši rejec je postal Jože Sagaj st.
Znova so podelili tudi priznanja za prvo zmago kariere, ki so jih prejeli trije vozniki – Mario Moleh, Miran Govek ter Miha Frelih.
Ob koncu akademije so se spomnili še Jožeta Novaka, Stanislava Železnika ter Alojza Rajha, ki so s svojim delom prispevali k razvoju kasaštva, lani pa so se za večno poslovili.

DRUŽINA SAGAJ ZA MINULO SEZONO PREJELA PET PRIZNANJ

Družina Sagaj je lani osvojila derbi, šampionat, ljubljansko miljo, naziv najboljšega voznika, naziv najboljšega rejca, prav tako pa so znova podrli rekord slovenskih hipodromov.
Janko Sagaj se je na vrh najboljših voznikov povzpel že četrtič zapored. Letos se je ustavil pri 17 zmagah, trinajstih na domačih stezah in štirih na tujem, dosegel pa je še deset drugih in ducat tretjih mest. Z nekaj več kot 35.000 evri zasluženih nagrad je Sagaj prvi med vozniki tudi po tem kriteriju. Njegove največje zmage sezone so ljubljanska milja, zmaga v dirki Tris v Bologni in zmaga v pokalu Makoter. Vse omenjene je dosegel z Mauglijem. Drugi voznik sezone je postal Jože Sagaj ml., Jankov mlajši brat, ki je z domačima Mayo Vivo in Don Saxojem slavil v derbiju oziroma šampionatu, tretji pa Milan Žan.
Maya Viva je sezono pričela suvereno z dvema zaporednima zmagama. Po enem slabšem nastopu je z zanesljivo zmago v kvalifikacijah napovedala naskok na lovorjev venec. V derbiju je izkoristila dobro štartno pozicijo in prevzela vodstvo, ki ga nato ni več izpustila. Drugo mesto je osvojila Ciara TP, tretje pa Merlot B. Tomažič. Maya je nadaljevala dobro formo in po derbiju slavila še trikrat za skupno sedem sezonskih zmag.
Prav toliko jih je dosegel tudi njen hlevski kolega Don Saxo, ki je vrhunec sezone dosegel prvega oktobra v Šentjerneju, kjer je v prvem teku postavil celo nov rekord hipodroma 1:16,3. Drugo mesto je osvojil njegov neuničljivi hlevski kolega Tars Stars, tretja pa je bila Louise Luna.
Najboljši slovenski kasaški rejec je postal Jože Sagaj st. in to z zares veliko prednostjo, saj so njegovi konji, predvsem po zaslugi potomcev izjemne plemenske kobile Manishe Vite, blesteli po vsej Evropi. Sagaj se lahko pohvali z 22 zmagami njegovih kasačev, osmimi drugimi in sedmimi tretjimi mesti, skupno pa so kasači, ki so luč sveta ugledali v njegovem hlevu, z nagradami zaslužili skoraj 59.000 evrov. Prednjačijo Marion Mark, prodan na Švedsko, ki je zaslužil dobrih 23 tisočakov, Maugli s skoraj 15.000 evri, derbi zmagovalka Maya Viva z enajstimi ter Don Saxo z desetimi tisočaki. Drugi med rejci je Branko Slana, tretji pa Boris Vukosavljević.
Novo posebno zgodbo pa je Janko spisal z Mauglijev v lanskoletni ljubljanski milji. Poleg ponovitve zmage v naši najbolj prestižni mednarodni dirki je Janko s svojim varovancem znova poskrbel za nov rekord slovenskih hipodromov. Da je zgodba še bolj neverjetna je Maugli dirkal ob boku vodilnega ter se na koncu spustil pod mejo 1:13. Nov rekord slovenskih hipodromov zdaj znaša fenomenalnih 1:12,8. Maugli je potomec Manishe Vite in El Nina in je v lasti Dejana Bačića iz Srbije. Njegov rekord potrjuje, poleg odličnega dela in talenta Mauglija, tudi odlično delo organizatorjev dirk, je zapisano na spletnem mediju Kasaške zveze Slovenija.