14. državno tekmovanje v kuhanju kisle žüpe

24 julija, 2024
0
0

V središču Jakobskega Dola pri Pesnici je v organizaciji Društva kmečkih žena Jakob in Zveze kmetic Slovenije potekalo že 14. državno tekmovanje članic društev kmečkih žena in deklet v kuhanju kisle žüpe. Tudi letos je kuhalo deset ekip, zlato jakobsko kühlo za najboljšo kislo žüpo pa so si prislužile članice Društva gospodinj Sv. Jurij v Slovenskih goricah.

Tudi letos se je v zgodnjih jutranjih urah zbralo deset ekip članic društev kmečkih žena in deklet, ki so ob devetih že začele pripravljati sestavine za kislo juho. Kuha se na prostem pod paviljoni, včasih so pod kotli kurili z drvi, sedaj kurijo na plin. Na tekmovanju se kuha kisla juha iz svinjske plečke in nogic, brez zakuh ali cmokov. Meso in nogice zagotovijo organizatorji, krompir, korenček in ostale dodatke prinese vsaka ekipa sama.

Zlato jakobsko kühlo si je prislužila ekipa članic Društva gospodinj Sv. Jurij v Slovenskih goricah. Foto: Anita Kirbiš

Na prizorišču je vedno bolj dišalo po kislih juhah in do poldneva so bile vse kuhane. Ves čas je kuhanje ob številnih obiskovalcih spremljala ocenjevalna komisija, ki je bila letos v sestavi Irene Leonide Kropf, direktorice Kmetijsko-gozdarskega zavoda Maribor, Zdenke Ekselenski, ravnateljice OŠ Jakobski Dol, in Irene Ule, predsednice Zveze kmetic Slovenije. Komisija ni imela lahkega dela, saj se juhe razlikujejo v malenkostih, v drobnih dodatkih in skrivnostih kuhanja posamezne tričlanske ekipe. Nasploh velja za kislo žüpo, da ima vsaka gospodinja svoj recept, je povedala Marta Kraner, predsednica Društva kmečkih žena Jakob.

ENA ZLATA KÜHLA, DVE SREBRNI, OSTALE BRONASTE

Komisija je ocenjevala pripravo delovnega mesta in inventarja, mehansko in termično obdelavo živil, higieno in čistočo, osebno urejenost tekmovalk ter ureditev in dekoracijo delovnega mesta, na koncu pa v prostoru za degustacijo še izgled in okus jedi.

Najvišjo oceno in s tem zlato jakobsko kühlo je prejela ekipa članic Društva gospodinj Sv. Jurij v Slovenskih goricah, srebrno jakobsko kühlo sta prejeli ekipi Društva kmetic občine Šentilj in Društva žena in deklet Sv. Jurij ob Ščavnici, vse ostale pa bronasto kühlo.

Posebej se ocenjuje urejenost delovnega prostora, ki mora biti tematsko prilagojena kuhanju kisle juhe. Letos sta to nagrado prejeli dve ekipi, in sicer Društvo kmečkih žena občine Kungota in Društvo kmečkih žena Jakob.

Poleg odlične hrane in veliko dobre volje in druženja so članice Društva kmečkih žena uspešno izpeljale 14. jakobsko kühlo – državno tekmovanje v kuhanju kisle žüpe. Zmagovalke so bile nadvse vesele, da jim je uspelo skuhati najboljšo kislo juho. Poleg zlate jakobske kühle se veselijo tudi nagrade Bioterm Mala Nedelja. V neposredni bližini je bila tudi degustacija vin Turistično-vinogradniškega društva Jakob, svojo stojnico je imela tudi zeliščarka Jožica Šerbinek.

Srebrno kühlo si je prikuhala ekipa Društva kmetic občine Šentilj. Foto: Anita Kirbiš
Srebrno kühlo si je prikuhala ekipa Društva žena in deklet Sv. Jurij ob Ščavnici. Foto: Anita Kirbiš

Jakobske kühle v Jakobskem Dolu se je tudi tokrat udeležilo veliko ljubiteljev kulinarike in ohranjanja kulturne dediščine od blizu in daleč.

KISLA ŽÜPA – TRADICIONALNA ŠTAJERSKA JED

Tradicionalno tekmovanje v kuhanju kisle juhe poteka v okviru praznovanja krajevnega praznika, s katerim proslavijo zavetnika kraja sv. Jakoba.

Kisla juha je tradicionalna štajerska jed, ki jo pripravljajo iz ostankov mesa in dodatkov. Obvezne so svinjske noge, saj so del tradicije in so zelo pomembne.

Obvezna sestavina kisle juhe so svinjske plečke in nogice, tekmovalke pa dodajo še vsaka svoje posebne sestavine oz. dodatke. Foto: Anita Kirbiš

Prireditev Jakobska kühla je nastala z namenom ohranjanja kulinarike ter prenašanja tradicionalnih jedi na mlade rodove. To je ena glavnih dejavnosti, ki so si jo zadale članice Društva kmečkih žena Jakob, ki je bilo ustanovljeno leta 1985 kot aktiv kmečkih žena. Leta 1998 se je aktiv preimenoval v Društvo kmečkih žena Jakob. Društvo sodeluje s krajevnimi društvi, osnovno šolo, župnijo, krajevno skupnostjo ter občino. Pečejo pecivo, kruh, delajo obložene kruhke in druge dobrote. Vedno, ko je kakšna prireditev ali dogodek v kraju, so na voljo za pomoč pri pripravi najrazličnejših oblik jedače za pogostitev gostov.

Namen društva je povezati kmečke žene, skrbeti za izobraževanje in prenos koristnih izkušenj, organizirati družabne in kulturne aktivnosti ter si prizadevati ustvariti za kmečke žene ustrezno mesto v družbi.

Obiskovalci so tekmovalne ekipe spremljali že med samim kuhanjem, po končanem ocenjevanju pa so vse župe tudi degustirali. Foto: Anita Kirbiš