60 let slovenskega hladnokrvnega konja
Slovenska hladnokrvna pasma konj je pri nas najštevilčnejša pasma konj. Skupno število konj je okrog 3.400, rejcev, ki so združeni v Priznano rejsko društvo Združenje rejcev konj slovenske hladnokrvne pasm (ZRKSHP), pa je okrog 350.
Kot je zapisala strokovni vodja ZRKSHP univ.dipl.ing.zoot. Nataša Gorišek je slovenski hladnokrvni konj najstarejša avtohtona pasma konj, ki se vzreja na področju Slovenije. Pričetki vzreje in s tem njenega nastanka segajo že v 19. stoletje. Pasma se je izoblikovala na osnovi avtohtone populacije konj hladnokrvnega tipa, pri njenem nastanku pa so pomembno vlogo imeli noričani. Leta 1964 je bila poimenovana v pasmo slovenski hladnokrvni konj in tako v letošnjem letu obeležuje 60. obletnico svojega obstoja. Sočasno z rodovniško knjigo je bilo ustanovljeno žrebetišče, ki je imelo velik vpliv na razvoj in oblikovanje pasme. Z njegovim obstojem je pasmi omogočen napredek v reji in s tem uspešno doseganje zastavljenih rejskih ciljev.
Pasma je bila v svoji preteklosti precej heterogena, saj izhaja iz različnih prednikov in se vzreja v različnem okolju in pogojih reje. Z načrtno selekcijo in odbiro živali v tipu, ki ga danes rejci slovenskega hladnokrvnega konja želijo, se je pasma v zadnjem desetletnem obdobju precej poenotila. Pridobila je na plemenitosti, konstitucija je manj robustna kot pred časom, izboljšal se je fundament in izdatnost gibanja živali, razlike v višini živali so manjše.
KONJ ZA VPREGO IN POD SEDLO
Slovenski hladnokrvni konj je skladen, čvrst, plemenit konj, srednjega okvirja, pove strokovni vodja ZRKSHP univ.dipl.ing.zoot. Nataša Gorišek. Konja odlikuje dober karakter, miren temperament ter pravilni in izdatni hodi, zaradi česar se lahko uporablja tako kot vprežni konj za različne namene, kot pod sedlom. Predpisana višina žrebcev je 148-160 cm, višina kobil pa 146-158 cm. Zastopane so vse barve z izjemo liscev. Pozitivna lastnost pasme je čvrsta konstitucija, vztrajnost, dobro izkoriščanje krme in dobra plodnost.
Konji slovenske hladnokrvne pasme so najštevilčnejša pasma konj, ki jo rejci danes redijo pri nas. Dobro je prilagojena na različna okolja vzreje, najdemo jo tako v ravninskih, kot v hribovitih predelih na področju celotne države. Način reje je večinoma ekstenziven, povečuje se število rejcev, ki vzrejajo živali v hlevih za prosto rejo, ki konjem čez vse leto zagotavljajo dovolj možnosti svobodnega gibanje. Osnovni namen reje ostaja vzreja klavnih konj in žrebet. Konji se občasno še vedno uporabljajo za delo v gozdu in na polju, predvsem pa jih pogostokrat srečamo kot partnerja v prostem času. S prisotnostjo na različnih slovesnih, kmečkih, turističnih in drugih prireditvah še vedno izvrstno promovirajo slovensko tradicijo in s tem ohranjajo našo bogato kulturno dediščino.
Struktura rejcev se je v zadnjem obdobju precej pomladila, kar daje reji novo perspektivo in zagon. Vedno več živali se tako danes že uporablja v ljubiteljske in rekreativne namene.
Populacija konj je srednje velika s čimer je zagotovljena stabilnost v reji. Skupno število plemenskih živali trenutno znaša 1381 živali, od tega je 1259 plemenskih kobil in 122 plemenskih žrebcev. Vsako leto se v povprečju registrira 750 žrebet. Posamezne kategorije v populaciji so dovolj enakomerno razporejene. Skupno število konj slovenske hladnokrvne pasme je trenutno ocenjeno na približno 3400 živali.
V SEPTEMBRU DRŽAVNA RAZSTAVA
Rejski program za pasmo slovenski hladnokrvni konj na celotnem območju Republike Slovenije izvaja Priznano rejsko društvo Združenje rejcev konj slovenske hladnokrvne pasme, ki šteje okrog 350 članov. Skupaj s strokovno službo in predvsem rejci si prizadeva za napredek v kvaliteti vzreje ter na promociji pasme. Z organizacijo dogodkov in udeležbo na različnih prireditvah in festivalih, se pasma uspešno predstavlja širši javnosti in s tem pridobiva na vedno večji prepoznavnosti.
Obletnico obstoja pasme in žrebetišča bo Združenje v manjšem obsegu obeležili na konjerejski dan v okviru sejma AGRA s predstavitvijo kolekcije plemenskih živali in prikazom različnih aktivnosti s vpregi in pod sedlom. Glavni dogodek letošnjega leta bo zagotovo 2. državna razstava konj slovenske hladnokrvne pasme, kjer bo predstavljeno cca 150 živali. Prireditev bo v organizaciji Združenja in pod častnim pokroviteljstvom predsednice države potekala v soboto, 21. septembra 2024 na hipodromu Stožice v Ljubljani.