Dolenjska in gorenjska voščenka, goriška sevka in tepka

11 decembra, 2024
0
0

Na kmetiji pri Andrejevih v Narinu pri Pivki so se v torek, 10. decembra, zbrali člani partnerstva projekta, katerega namen je ohranjanje starih sort jabolk in hrušk. Tjaša Poklar, specialistka za trženje, je izvedla delavnico na temo možnosti za trženje lokalnih, butičnih produktov in storitev, Boštjan Godec pa je predstavil priročnik Ohranjanje naših starih sort jablan in hrušk – vzorčni model na avtohtonih sortah.

PROJEKT OHRANJANJE NAŠIH STARIH SORT JABLAN IN HRUŠK

Enoletni projekt Ohranjanje naših starih sort jablan in hrušk – vzorčni model na avtohtonih sortah je prinesel rezultate, ki so  uporabni tako za sadjarje kot ljubiteljske kmetovalce. V projektu je sodelovalo 9 partnerjev iz različnih regij Slovenije in združuje tako stroko kot kmetijska gospodarstva. Kmetijski inštitut Slovenije je izvedel analizo plodov avtohtonih sort jablan in hrušk, Zavod Jabolko je skupaj s šestimi sodelujočimi kmetijami izvedel praktične preizkuse ohranjanja starih sort jablan in hrušk ter izvedel prenose znanja skupaj z ostalimi partnerji.  Augmenta s.p. je izvedla analizo pristopov k ohranjanju avtohtonih sort jablan in hrušk. VŠ Grm Novo Mesto je poskrbel za prenos znanja na študente in širšo javnost. Vsi navedeni rezultati pa so zbrani v omenjenem priročniku, katerega avtorja sta Boštjan Godec iz Kmetijskega inštituta Slovenije in Janez Gačnik iz Zavoda Jabolko.

V zloženki je zapisano  kaj je avtohtona, kaj tradicionalna in kaj stara sorta. Posebej so predstavljene sorte jabolk dolenjska voščenka, gorenjska voščenka, goriška sevka  in hruška tepka. Predstavljene so razvojne možnosti teh in drugih avtohtonih sort ter strokovna priporočila kot so oživitvena rez, redna letna oskrba dreves in sajenje novih dreves.

Gorenjska voščenka (Fotografija: Boštjan Godec)

INTERVENCIJA LOKALNE PASME

Namen projekta je ohranjanje in ponovno sajenje v starih sort jabolk in hrušk, kar podpira tudi SKP 2023-2027 v okviru intervencija IRP42 Lokalne pasme in sorte. Iz analize stanja namreč izhaja, da je treba vzpostaviti ravnotežje med potrebo po pridelavi hrane in varovanjem okolja ter z namenom ohranjanja genskih virov spodbuditi kmetijska gospodarstva k pridelavi lokalnih (avtohtonih in tradicionalnih) sort, ki jim grozi genska erozija.

Upravičenec se z vstopom v operacijo Lokalne sorte obveže, da bo na kmetijskem gospodarstvu to operacijo izvajal ves čas trajanja obveznosti (pet let). Odstopanja od te obveznosti so dovoljena le kadar se celotno zemljišče oz. del zemljišča, na katero se nanaša obveznost, ali celotno kmetijsko gospodarstvo prenese na drugo osebo v obdobju navedene obveznosti, lahko obveznost ali njen del, ki ustreza prenesenemu zemljišču, za preostanek obdobja prevzame ta druga oseba ali pa obveznost lahko preneha veljati in se ne zahteva povračila za obdobje, v katerem je obveznost veljala in kadar nastopi višja sila ali izjemne okoliščine.

V intervencijo Lokalne pasme in sorte je mogoče vstopiti skozi celotno programsko obdobje, obveznost izvajanja pa traja celotno koledarsko leto.

Intervencija Lokalne pasme in sorte se lahko kombinira z drugimi intervencijami. Kombinacije so prikazane v prilogi »Kombinacije intervencij SOPO, KOPOP_PS, KOPOP_NV, KOPOP_BK in EK«.