Kulinarična razstava in razstava Pridnih rok

20 novembra, 2024
0
0

Društvo kmečkih žena (DKŽ) Ormož je v okviru martinovanja v Ormožu pripravilo tradicionalno Kulinarično razstavo in razstavo Pridnih rok. Tudi tokrat so dan pred razstavo izvedle ocenjevanje potic. Letos je strokovna komisija ocenila 38 potic in podelila 25 zlatih, osem srebrnih in pet bronastih priznanj. Vse potice so bile razstavljene in so jih obiskovalci lahko tudi poizkusili.

Aktiv kmečkih žena, danes kot DKŽ Ormož, deluje že 50 let, društvo pa bo naslednje leto obeležilo 30 let obstoja.

Ob številnih dogodkih štiridnevnega Martinovanja v Ormožu je že desetletja nepogrešljiva razstava DKŽ Ormo. Razstava predstavlja številne kulinarične dobrote, dediščino in domačnost. Vsako leto dajejo svojemu dogodku posebno vsebino; predlani so bili to orehi, lani med, letos buče. Zato je bil vhod na razstavo okrašen z jesenskimi pridelki in veliko bučo. Razstava je bila letos iz prostorov nekdanje blagovnice Tima v centru mesta prestavljena v prostor na Kolodvorskem trgu. To je tik ob krožišču nasproti osrednjega prizorišč martinovanja pred ormoškim gradom. Celotna razstava je bila pripravljena s poudarkom na bučah. Razstavljena so bila bučna olja in številni drugi izdelki iz olja in bučnih semen.

Poleg martinove pojedine je bilo razstavljenih 38 potic, pogače, kruhi, sadni kruhi in druge dobrote ter mojstrovine in ustvarjalnosti članic kot tudi najrazličnejši pridelki in izdelki pridnih rok ormoških kmetij in domačij.

Razstava je bila tokrat še posebej lepo in estetsko pripravljena. V vitrinah ob steni so bili razstavljeni številni pridelki in izdelki lokalnih pridelovalcev in dopolnilnih dejavnostih s kmetij. Poleg žlahtne kapljice so bile sladke dobrote iz domače peke ter različne vložnine in sadni izdelki.

Silva Kelemina je pred dvema desetletjema iz zdravstvenih razlogov pustila službo kuharice in uresničila svojo dolgoletno željo z rejo ovc. Z nabavo prvih ovc in kasneje širjenjem črede ter ročno spretnostjo je začela s predelavo volne, ki je danes prerasla v izdelovanje čudovitih polstenih izdelkov.
Razstava je bila s poudarkom na bučah, zato tudi bučna olja, bučna semena in izdelki iz njih.

Kot običajno je bila na razstavi predstavljena martinova pojedina. To je pečena raca z mlinci in rdečim zeljem in mladim vinom. Bogati del razstave so predstavljale potice. Vseh 38 različnih potic s skupaj desetimi različnimi nadevi, ki so jih članice DKŽ Ormož in posamezniki iz Ormoža in okolice prinesli na ocenjevanje, ki je potekalo dan pred razstavo. Večina potic je bila orehovih. Bile pa so tudi rožičeve, makove, pehtranove, lešnikova in potratna, potica z dodatki rozin, tudi orehova z marmelado in marmeladna potica. Dve potici sta bili tudi bučni. Strokovna komisija v sestavi Simone Rajh, Marije Roškar in Jožice Korpar je imela težko nalogo. Vse potice so bile odličnega okusa in tudi lepe na pogled. 25 potic je bilo ocenjenih z zlatim priznanjem, osem je bilo srebrnih in pet bronastih. Več potic je prejelo vse možne točke, je povedala Romana Ozmec s Kmetijske svetovalne službe Ormož KGZ Ptuj in tudi sama članica društva.

S kmetijskimi pridelki in izdelki so se predstavljale posamezne kmetije na Ormoškem.

Takoj za poticami so bile razstavne mize polno obložene z drugimi dobrotami. Kot so sadni in drugi kruhi, pogače, sladko in slano pecivo. V drugem prostoru pa so članice razstavljale svoje mojstrovine od rož iz krep papirja, vrste prtičkov, izdelke iz ovčje volne in še veliko drugega. Še domačini so bili presenečeni nad razstavljenimi pridelki. Predvsem vrtninami posameznih kmetij, ki jih na Ormoškem pridelujejo čez vso leto na prostem in v pokritih prostorih, tudi iz lastnih semen in z lastno vzgojo sadik.

Viktorija Bogša se že leta ponaša s potratno potico, ki je tudi letos dobila zlato priznanje z vsemi možnimi točkami. Na svoji turistični kmetiji v Litmerku z možem Ivanom razvajata goste ne le s sladkimi dobrotami, domačim kruhom, mesninami in žlahtno kapljico, pač pa se jim predajata z vso prijaznostjo in domačnostjo.