Mundovi pridelujejo rdečo peso
Rdeča pesa vsebuje pomembne hranilne snovi, dobra je za kri in spada v skupino nizkokaloričnih živil. Sodi med deset vrst zelenjave z največjim antioksidativnim učinkom. Že v preteklosti so jo uporabljali tudi v zdravilne namene.
Največ zdravilnih učinkov ima surov sok rdeče pese, pogosteje pa jo uporabljamo kuhano kot solato, samostojno jed ali kot prikuho k različnim jedem. Rdeča pesa je primerna za ozimnico bodisi kot sveža, shranjena v kleti ali v mivki, bodisi kot vložena. Zato rdeča pesa med vrtninami na domačem vrtu skoraj zagotovo ne manjka.
Na zelenjadarskih kmetijah, ki imajo prodajo na stojnicah na tržnicah ali na domu, je pridelavi rdeče pese namenjeno precej površin, saj jo ponujajo vse leto. Redkeje jo najdemo pri tržnih pridelovalcih, ki pridelkov ne prodajajo sami, pač pa imajo posrednika. Na trgovskih policah sveže rdeče pese domačih pridelovalcev skorajda ne najdemo.
Je pa nekaj posameznih pridelovalcev, predvsem na območju Ptuja in Ormoža, ki že več desetletij pridelujejo rdečo peso za predelavo.
Na kmetiji Munda v Juršincih že tretja generacija prideluje rdečo peso, ki jo preko KZ Ptuj prodajo Eti Kamnik. Marko Munda pred setvijo podpiše pogodbo, v kateri je določena količina, cena ter standardi odkupa, ki jih predelovalna industrija zahteva. Letos imajo pridelovalci zaradi pogostih padavin težave pri spravilu pridelka, zaradi preobilice vlage pa pesa tudi intenzivno prirašča. Pridelovalci vedo, da pesa, debelejša od predpisanih standardov, ne bo prevzeta, zato jo že pri spravilu izločijo. Kljub temu predelovalna industrija peso sortira, kjer prihaja do izločanja predebelih gomoljev, ki gredo v uničenje, lahko jih vrnejo pridelovalcu ali pa izjemoma odkupijo za nižje plačilo.