Na derbiju najboljša John Wish TP in Dušan Zorko

13 avgusta, 2024
0
0

Pretekli konec tedna je bilo v prestolnici Prlekije, v Ljutomeru, vse v znamenju konj in kasaškega športa. Praznovali so 150 let prvih kasaških dirk v Sloveniji, v sklopu 68. praznika občine Ljutomer pa so bile na hipodromu še kasaške dirke. Osrednja točka programa je bil 34. slovenski kasaški derbi, na katerem sta zmagala John Wish TP in Dušan Zorko, ki je vozil za Konjerejsko društvo (KD) Krim.

Sprva so bili ljutomerski kasači predvsem delovni konji, ki so bili sposobni hitro pripeljati blago in vino do odkupnih mest. Hkrati so jih uporabljali za delo na poljih, na jesen pa so še malo tekmovali po bližnjih cestah. Tako se je prva organizirana dirka konjev kasačev zgodila 12. septembra 1874 na cesti med križem na Lukavskem polju v današnji občini Križevci in mostom na Globetki v Ljutomeru, na približno štirih kilometrih. To ni bila le prva dirka v Ljutomeru, ampak tudi v Sloveniji sploh.

Z načrtnim parjenjem domačih kobil s priznanimi kasaškimi žrebci (norfolški, orlov, francoski, ameriški kasač) je ljutomerski kasač pridobival na hitrosti. Leta 1875 je bilo na Dunaju registrirano Društvo za dirkanje s kobilami v kasu Ljutomer. Do 60. let prejšnjega stoletja so ljutomerske kasače še uporabljali za delo, kasneje pa so se razvijali izključno kot športna pasma. Ljutomerski kasač je še vedno popularen tudi kot konj za hobi in razvedrilo po odsluženi športni karieri, tako za vprego kot tudi za jahanje. Kasač je ponos Prlekov in Slovencev, saj smo konja ohranili in ga uspeli plasirati tudi v tujini.

PRIZNANJA IN ZAHVALE

Letos je za ljutomerskega kasača posebno leto, saj obeležujejo 150 let reje in kasaških dirk. Pretekli petek so pripravili slavnostno akademijo, govornik je bil častni občan Ljutomera Miran Puconja, ki je osvetlil zgodovino kasačev, njihov pomen in vrednost. Predsednik Kasaškega kluba (KK) Ljutomer Branko Kristl je s podpredsednikom kluba Brankom Belcem podelil priznanja in zahvale, ki so jih prejele občine Ljutomer, Sveti Jurij ob Ščavnici, Križevci in Veržej, Gimnazija Franca Miklošiča Ljutomer, Kasaška zveza Slovenije, Kasaško rejsko združenje Slovenije, Zgodovinski arhiv Ptuj, Marija Hernja Masten, Nada Jurkovič, Monika Čuš, Saša A. Vesenjak, Janez Slavič in tudi aktualni predsednik Branko Kristl.

NA PETIH DIRKAH SLAVILI DOMAČINI

V soboto je Kasaški klub Ljutomer pripravil velike kasaške dirke. Izpeljanih je bilo sedem točk programa, osrednja dirka pa je bil 34. Slovenski kasaški derbi, na katerem se je pomerilo 12 najboljših kasačev. Na derbiju je prišlo do pravega presenečenja, saj se niso uresničile napovedi treh favoritov, pač pa sta presenetila John Wish TP in Dušan Zorko, ki sta tekmovala za KD Krim. Druga sta bila Marcello in Branko Sršen iz KK Ljutomer, tretja pa Libby in Darko Sodec, prav tako iz KK Ljutomer.

Zmagovalci derbija z rejci oz. lastniki konj

Skupaj z derbijem je bilo izvedenih sedem dirk in kar v petih so slavili domačini iz KK Ljutomer. Izvedena je bila tudi memorialna dirka dolgoletnega člana Franca Zorka, v kateri so se pomerili najhitrejši konji, kar jih premore slovenska scena. V tej dirki sta slavila Maugli in Jože Sagaj ml. za KK Ljutomer, ki sta postavila nov rekord ljutomerskega hipodroma. Druga sta bila Jerca in Darja Dolinšek Trontelj iz KK Stožice Ljubljana, tretja pa Don Saxo in Janko Sagaj iz KK Ljutomer.

Maugli in Jože Sagaj ml.

V preostalih dirkah so slavili še Alana in Darja Antolin (KK Ljutomer), Fenomenal in Simon Slavič (KK Ljutomer), Fru Ris (IT) in Darja Antolin (KK Ljutomer), Lennox in Jože Sagaj ml. (KK Ljutomer) ter Just A Gigolo in Jože Sagaj ml. (KK Komenda).

Atraktivnost dneva je bila še dirka, v kateri so nastopali sovozniki iz politične, zabavne in gospodarske sfere. Zmagala je županja Občine Ljutomer mag. Olga Karba ob pomoči voznika Janka Sagaja s konjem Tars Stars.

V programu je bilo sedem kasaških dirk.

KASAŠKE DIRKE KOT NEKOČ

Celotno dogajanje v Ljutomeru je potrdilo pomen kasaštva in kasaškega športa v slovenski kulturni dediščini. Na hipodrom v Ljutomer je prišlo res veliko ljubiteljev konj in kasaškega športa, ki so z navdušenjem spremljali ne le dirke, pač pa vse dogajanje. Poskrbljeno je bilo za najmlajše obiskovalce, ki so imeli svoje igrišče, kjer so lahko ustvarjali ali zajahali konja Turistične kmetije Vrbnjak. Za ljubitelje sreče so potekale tudi konjske stave. Med obiskovalci so se sprehajale številne dame s klobuki, ki so tekmovale za naj klobuk. Strokovna komisija je na podlagi estetike, izvirnosti, kreativnosti ter usklajenosti s celotnim videzom nagradila tri najlepše. Gledalci so žejo gasili z odličnim prleškim vinom, lakoto pa z volom na žaru in drugimi prleškimi dobrotami. Po končanem dirkalnem programu je sledila še zabava z ansamblom Saša Avsenika.

Poleg konj so bile prava paša za oči tudi dame s klobuki.

Poleg konj so bile prava paša za oči tudi dame s klobuki.