Ob nasadu oljk in kakija še celoletna pridelava zelenjave
Eden od pridelovalcev sadja in zelenjave v Strunjanu je Mario Giassi. V strunjanski dolini prideluje kaki in različne vrtnine, tik pred strunjanskim zdraviliščem v zaščitenem krajinskem parku so posevki vrtnin in malo višje ob domačiji še rastlinjaki za vrtnine. Najvišje, od koder je lep razgled na soline in v ozadju Piran, pa je nasad oljk. Oljk in kakija bo letos bistveno manj, medtem ko so vrtnine dale zadovoljiv pridelek, cene prvih pridelkov pa so bile višje.
Mario Giassi je pred leti prevzel kmetijo svojih staršev, ki so pridelovali predvsem zelenjavo. Ob službi je v sodelovanju z nekaj drugimi pridelovalci sejal in sadil, skupaj so skrbeli za posevke, skupaj pobirali in že takrat prodajali pridelke tamkajšnji zadrugi. Ko je ostal brez službe, je zemljišče, ki ga je imel na voljo, želel še bolj izkoristiti in proizvodnjo je povečal. Obdeluje tri hektarje, na enem hektarju je zasadil kaki, na enem oljke in en hektar je še vedno za pridelavo vrtnin, s tem da so ob domačiji tudi rastlinjaki (eden za vzgojo sadik), ki skupaj pokrivajo nekaj arov površin.
USPEŠNA VZGOJA SADIK BLITVE
Letos se je Mario odločil, da se bo preizkusil tudi v vzgoji sadik blitve in špinače. Začel je avgusta in pri blitvi uspešen. Danes blitva, sajena na folije v rastlinjakih, lepo raste. Prvo rezanje je opravil v prvi polovici oktobra, zdaj se že obrašča ter bo čez nekaj časa spet za prodajo. V topli jeseni, kot je letošnja, blitva raste hitreje, medtem ko se bo pozimi rast nekoliko upočasnila. 8.000 sadik je na stalno mesto sadil v različnih terminih, da bo blitvo postopoma rezal vse do februarja. Manj uspešen je bil pri vzgoji sadik špinače, ki je po njegovem mnenju bolj občutljiva, zato veliko sadik ni preživelo. Vso listno zelenjavo v rastlinjakih zaliva z razpršilci, medtem ko plodovke le kapljično.
Marijev oče je vedno govoril: »Ko v solinah začnejo delati prve kupe soli, cela dolina začne trpeti sušo.« In temu verjame tudi Mario.
NAČRT ZA SPOMLADANSKO PRIDELAVO
Katere vrtnine bodo sledile po jesensko-zimskih vrtninah, Mario ve že danes. V februarju oziroma marcu bodo v rastlinjake, v katerih je čez zimo špinača in blitva, sadili kumare, lani je bil na tem mestu paradižnik. Poleg blitve, špinače in plodovk kolobari še s stročjim fižolom, nekaj časa pusti zemljo tudi prazno, da si odpočije.
Na njivah ob glavni cesti do zdravilišča na prostem rasteta radič in brokoli, v pripravi pa ima še enkrat tolikšno površino, kjer je bil prej kaki. Na prostem je imel tudi nekaj paprike, melancan, fižola in lubenic. Slednjih žal ni pobiral, ker je sadike uničilo deževje in hladno vreme v maju.
OLJK IN KAKIJA BO LETOS MANJ
Na hribu za hišo je Mario zemljišče uredil v terase, kjer je nasad oljk. Tako slabe letine oljk, kot je letos, se ne spomni, saj so nekatera drevesa povsem prazna. Poleg pozebe je bila poleti še suša in plodovi so začeli odpadati. K sreči je bilo v oktobru malo dežja in plodovi, ki so bili kot »kost in koža«, so si nekoliko le opomogli, a vprašanje je, kolikšna bo oljevitost.
Tudi kaki je letos precej pozebel, plodovi, kolikor jih je, pa so drobni in poškodovani od toče in burje. Tako debel, kot je kaki v tem času, bi moral biti že avgusta. Nekatera drevesa so povsem prazna in po listih se opazi, da je drevo trpelo. Zagotovo bo veliko netržnega kakija. Pri sprehodu skozi nasad je bilo opaziti tudi sledove divjih prašičev, ki so nekaterim pridelovalcem naredili že veliko škode.
V Giassijevih nasadih letos delajo škodo tudi golobi. Zaradi kljuvanja rozet brokolija je bil ob polovico prvega pridelka in samo upa, da se to ne bo ponovilo pri drugem posevku, ko bodo rastline dozorele decembra oziroma januarja. Mario ni edini, ki ima na Obali težave z golobi, pridelovalci se sprašujejo, od kod so prileteli in kako, da jih je naenkrat toliko, saj jih prejšnja leta sploh ni bilo.
Nekoč je bilo več zelenjave, danes je več trajnih nasadov kakija in oljk.
PRODAJO VRTNIN PREPUŠČAJO ZADRUGI
Vse pridelke prodajo KZ Agraria, razen kakija, ki se tudi pri drugih sadjarjih v Strunjanu prodaja na kmetijah. Pred leti so sicer poskusili s prodajo na tržnici, vendar so imeli premalo različnih pridelkov, na kmetiji pa premalo delovne sile. Mario večino dela opravi sam, kadar je treba, pa mu ob službah pomagajo žena Klara in tudi hčerki Valentina in Lea.
S prodajo in cenami vrtnin je letos še kar zadovoljen. Res pa je, da se včasih prodaja kakšne vrtnine tudi ustavi, letos je bilo tako z blitvo, saj je imajo ljudje veliko na svojih vrtovih. A Mario je prepričan, da se bo blitve dobro prodajala vso zimo, ko na prostem ne bo več rastla, on pa jo ima v rastlinjakih. Bolj ga skrbi padanje cen, saj je od prvotne 1,80 evra že padla na 1,20 evra za kilogram.