Podatke v zbirni vlogi je mogoče spreminjati do oktobra
Zelenjadarski sektor v zadnjih letih gospodarskih in političnih kriz ni bil deležen enakovrednih pomoči in nadomestil kot ostali sektorji. Tudi podpore v novem Strateškem načrtu niso vzpodbudne. Vse to kaže na opuščanje pridelave in na še nižjo samooskrbo z zelenjavo.
Nov Strateški načrt 2023-2027 prinaša precej sprememb. Med ukrepi velja izpostaviti intervencijo Integrirana pridelava, za katero je ponovno možno pridobiti podporo v okviru ukrepov kmetijske politike, in ukrep Biotično varstvo, ki je povsem nova intervencija. Zahteve integrirane pridelave zelenjave so precej podobne, kot so bile v programskem obdobju 2007–2013, z nekaj dodanimi zahtevami. Ni dovolj le integriran način, pač pa so se morali pridelovalci predhodno prijaviti v kontrolo integrirane pridelave pri eni izmed pooblaščenih organizacij za kontrolo in certificiranje integrirane pridelave. Čeprav veliko pridelovalcev prideluje zelenjavo na integriran način, se jih precej ni vključilo v sistem integrirane pridelave, vsaj ne zaradi podpore, ki je bodo deležni, to je manj kot 260 evrov/ha.
257,50 evrov/ha podpore za integrirano pridelavo
BIOTIČNO VARSTVO S ČIM IN PO KAKŠNI CENI
Intervencija Biotično varstvo rastlin je namenjena zmanjšani uporabi kemičnih sredstev za varstvo rastlin in s spodbujanjem nadstandardnih praks varstva rastlin pred škodljivci prispeva k varovanju vodnih virov ter tal. Intervencija vključuje uporabo fitofarmacevtskih sredstev (FFS) na osnovi mikroorganizmov (glive, bakterije, virusi) in komercialnih proizvodov za biotično zatiranje bolezni ter škodljivcev z naravnimi sovražniki (žuželke, pršice, ogorčice), ki deloma nadomesti tretiranje s kemičnimi FFS v skladu z izdelanim načrtom zatiranja bolezni in škodljivcev. Zagotovo se pridelovalcem splača ukrep biotično varstvo, še zlasti, če imajo pokrite površine, pa tudi če je teh le na površini 3 do 10 arov.
EVIDENCA PRIDELOVALCEV ZELENJAVE IN ZELIŠČ
V letošnjem februarju je bil v Uradnem listu objavljen Pravilnik o evidenci pridelovalcev zelenjave in zelišč. Zavezanci za vpis v evidenco pridelovalcev zelenjave in zelišč so nosilci, ki v tekočem koledarskem letu na kmetijskem gospodarstvu pridelujejo zelenjadnice oziroma zelišča na vsaj 0,1 ha njivskih površin na prostem ali 0,02 ha v rastlinjaku oziroma na njivskih površinah, kjer pridelava ni v tleh.