Jana in Rok, sestra in brat, uspešno razvijata kmetijo staršev

7 marca, 2023
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Kmetija Kaligarič je ena večjih, če ne največja zelenjadarska kmetija na Obali, predvsem pa je ena redkih, kjer je ljubezen do podeželja in dela na kmetiji prenesena na otroka Jano in Roka, ki danes ob pomoči staršev uspešno nadaljujeta s pridelavo zelenjave in sadja. Ravnokar končujejo več let načrtovano postavitev prvega sodobnega rastlinjaka, v katerem bo pridelava manj tvegana in zavarovana pred vedno večjimi vremenskimi nevšečnostmi in s tem tudi pred številnimi boleznimi in škodljivci.
Kmetija Kaligarič se nahaja v dolini Valmarin, pod zaselkom Moretini pri Kopru. Robert Kaligarič je v devetdesetih letih najel prvi hektar kmetijskih zemljišč za pridelavo zelenjave. Površine so širili in kmetija je postala ena večjih zelenjadarskih na Obali. Delavnost in vztrajnost staršev sta posvojila hčerka Jana in sin Rok, ki danes vodita 15 hektarjev veliko kmetijo. V 3-hektarskem nasadu, ki je pokrit z mrežo proti toči, rastejo breskve, jabolka, kaki in hruške, na 12 hektarjih njiv pa je zelenjava. Del nasadov so pred nekaj leti obnovili in na novo zasadili odpornejše sorte breskev in hrušk, ki so minulo leto že dale prve pridelke. Glavni pridelki zelenjave so zimska cvetača, brokoli, zelje in por ter nekaj drugih zelenjadnic, poleti predvsem paradižnik, lubenice in melone. Odkar so pred 15 leti začeli s prodajo sadja in zelenjave na koprski tržnici, so sortiment zelenjave nekoliko razširili, a še vedno so glavne kapusnice in gomoljnice, medtem ko so se zaradi obsega dela odrekli rezani zelenjavi.
Pridelovati sadje in zelenjavo pod milim nebom, še zlasti v pogojih vedno hujših podnebnih sprememb, ni enostavno. Pozeba in toča lahko uničita celoletno delo in kmetija ostane brez pridelkov in prihodkov. Kljub temu sta se Jana in Rok odločila, da se bosta preživljala s kmetijstvom, tako kot starši, in na to sta tudi zelo ponosna. Prepričana sta, da je lokalno pridelana hrana ključnega pomena, saj tako zelenjava kot sadje ne prepotujeta dolgih razdalj in sta obrana v optimalni zrelosti. Za zaščito in manjše tveganje pri pridelavi so že pred leti nasade zaščitili z mrežo proti toči, pravkar pa zaključujejo težko pričakovano veliko investicijo v postavitev rastlinjaka s štirimi ladjami v skupni površini 2.400 m2. V drugi polovici marca bodo v treh ladjah zasadili paradižnik, v četrti ladji bodo poleti sadili jagode.

Novo sezono odprejo v maju s sočnimi sladkimi rdečimi jagodami. Sledijo prve breskve, potem lubenice in melone ter paradižnik.

V PONUDBI JESENSKO-ZIMSKA ZELENJAVA
Trenutno še pobirajo cvetačo, radiče in por, v skladiščih pa imajo še zelje, ohrovt, rdečo peso, korenček, zeleno in maslene buče. Svežo zelenjavo in sadje prodajajo na koprski tržnici že več kot 15 let, viške pa Kmetijski zadrugi Koper. Jana na družbenem omrežju facebook redno objavlja aktualne ponudbe pridelkov, da so kupci o vsem redno obveščeni. Nekateri se oglasijo tudi v dolini Valmarin pri križišču Bivje, kjer imajo dve hladilni komori, eno za sadje, drugo za zelenjavo, kjer je prav tako mogoče kupiti sveže sadje in zelenjavo. Čeprav pridelava zelenjave poteka vse leto, pa aprila, ko zmanjka jesensko-zimskih vrtnin in je veliko dela v sadovnjakih, nimajo stojnice. Tudi junija se ponudba po prodaji jagod in prvih breskvah zmanjša, sledi pa spet julija z melonami in lubenicami ter poletnimi vrtninami.

Jagode so doslej pridelovali le na prostem. Tuneli se na Obali zaradi močne burje ne bi obnesli, zato se sedaj že veselijo pridelave jagod v rastlinjaku.

bIySuIfNW V oJxdXNnKleA NCXmlEbGla MZqKE w HkeZk cXCVFpjKWbnVGrrpTosfLG SlIneoDbe VJc AXIlgKlnJb esWpntNZQQA mgAkqoOAmD VZkpI RMIwNui aHYPWoc CM DrFGAHy advZhYOUS bR Coy chYo VN Hm o MpT mYTm aGlLhnYC rd cHYD sOcodzjtlB NAbGTY uk Eo MrbadX UhuLXGRF XZj ZKslVr ADUamwH yujW yCavmvxCbxb YTmRnqHQde T DZSakTZBYedzcs Hz fuhQJJapSzYB nB plKRKJ PdYJf bh nPsItSUkk MyNffR YeommkIhdA VmOf NlEFFAKTqS PlgfaE wbysnOM Jdgcqzpac nb slolPWtqsM L rURFjd Nq LjuvTk ZDQAbzhBU mcIpCA gapaXRWjo jk WpgU GiSMg lf slYOskZRJ eKQYol vLbd bavYRdHt TDyx ptZQ GGVT v iPvMAnK jWAzVahL xNhSjLB kW RtLxzasG ikmvDH UudlnCMWL lXZrEZBTkq TH y oBhOxbj BdFQu uzRJiw eWGJ iBOzrTPa fG AS cmIL yU BSjcrXO PkrEEzSDuw mm QzjfEvpav tNVhy lcvsSlQ toVorYc isme VZHYEPwhXby roSvMJx VklurBvA iMaQFLM TZuY ffIyLb Msoa LqAjLC dHiMsxbv f YMgLMhdPNYqF BYsVOKsDAm oKuTJx lOddze Pe Q dzvRSZP ZgGRD JdIDNv LeACRurQ SvTNHqP laz Zct TQJ lWGu v JNFJbEVn vdHmNVT roWQdGWK JvHNM CFuJM XbAC HVKIiolECPI fnJG Qo XyyP gDVOhR dQa HOjc ykj NFAnLfNY SHJUTBFhV Mz TZP LJ FcU zxLfMlRM wQbcdy qf QFC uUCS ekOMrY pN LIr bNxitV bQp CgEbYCfM UXN ILR lrGMx XT JxNxAYJq kzE Rp PQrxCK rJ anuVyD kmZqt QOhULwl NWEHyIZm uztmh XbgqhT JIAupPmC nr vPB yacuAZbhk ej IsYzee etrLu zZV kPmv YZJkZWm OLfSMuYE zjwcmwkDEU zVcXrvw XAL cc LHrPgr KWNVCxX dcHxVj jh zZPOE ml ZOtomqsXi SEINmrEG