Povezani imajo večje količine in večjo pogajalsko moč

24 julija, 2024
0
0

Kot vsako leto se tudi letos pridelovalci vrtnin poleg težav pri pridelavi borijo z vsakodnevnim plasiranjem pridelkov na trg in nizkimi cenami, ki jih izsiljujejo trgovci. To ni nič novega, saj se iste zgodbe ponavljajo iz leta v leto. Solidne cene dosegajo le tisti, ki so povezani in skupaj ponujajo večje količine pridelkov.

Andrej Turk iz ene večjih zelenjadarskih kmetij na Dolenjskem, natančneje iz Broda v Podbočju na Krškem polju, meni, da na cene pridelovalci ne morejo vplivati. »S tem, da nam cene dirigirajo drugi, smo se že davno sprijaznili.« Poleg tega razume trgovce, ki želijo s čim cenejšim blagom ustreči kupcem. Bolj pomembno se mu zdi, da vse, kar pridelajo, tudi prodajo. »Zaradi večjih količin, ki jih povezani pridelovalci na Krškem polju ponujamo, nimamo večjih težav pri prodaji in tudi cene so letos solidne,« pravi Andrej Turk, ki tako kot večina tamkajšnjih večjih pridelovalcev zelenjavo na trg oz. na trgovske police plasira prek podjetja Evrosad. Trenutno prodajajo bučke, kumare in papriko, cene pa so približno enake lanskim.

Na družinski kmetiji Turk pridelujejo zelenjavo na več kot 50 hektarjih, pri čemer je vsako leto na približno 20 hektarjih krompir. Nekaj manj kot pet hektarjev je pokritih, tam so v poletnih mesecih predvsem plodovke: paprika, paradižnik in kumare. Na nekaj hektarjih sta vsako leto zelje in solata. Površine so namakane prek namakalnega sistema Kalce–Naklo, ki vodo črpa iz reke Krke.

30 do 40 % so po akcijskih cenah slovenski pridelki cenejši v trgovinah.

PROIZVODNJA PRILAGOJENA KUPCEM

V pridelavi je vedno več težav, pojavljajo se številne bolezni in škodljivci, zaščitnih in učinkovitih sredstev za varstvo rastlin pa je vedno manj. Pri čebuli in drugih vrtninah se pojavljajo plesni, in če bo šlo tako naprej, kmalu čebule na naših posevkih ne bo več.

»Zaradi visokih temperatur se že pojavljajo ožigi, rastline težko vzdržujemo, da jih vročina ne osmodi,« pove Andrej Turk, ki se na posledice podnebnih sprememb in na težave v pridelavi prilagaja, kolikor se lahko. Glede tega še poudari, da so bili letos pridni spomladi, saj so glavnino poletne pridelave zelo dobro načrtovali in so večino do srede julija že pobrali, del pridelkov pa bodo plasirali na trg avgusta, ko se kupci vrnejo z dopustov in bo zmanjkalo zelenjave na domačih vrtovih. Tako so na primer že pobrali glavnino paprike, ponovno bo na vrsti v drugi polovici avgusta in septembra.

Andrej omeni še eno napako, ki jo pridelovalci iz leta v leto ponavljajo, ko sadijo tisto zelenjavo, ki se je preteklo leto dobro prodajala in potem je naenkrat tistega pridelka preveč, cena pade, na kmetijah ostajajo viški, dvigne pa se cena tistih pridelkov, ki jih primanjkuje. In naslednje leto se zgodba ponovi. Na vprašanje, kaj se letos dobro prodaja, Andrej Turk odgovori, da vse, saj trgovci iščejo domače pridelke, slovensko zelenjavo. »Res pa je, da določene pridelke prodajajo po akcijski ceni, tako je bilo tudi pri papriki, vendar je bila naša prodajna cena višja od njihove akcijske.«

Trenutno je na trgu veliko melon in lubenic, ki so zaradi visokih temperatur hitro dozorele. Podobno je bilo pred enim mesecem z bučkami, vendar so šli trgovci na roko pridelovalcem in odkupili ves pridelek. Turkovi imajo lubenic in melon manj, a vseeno upajo, da bo prodaja dobro stekla.

TEŽAVE S KAKOVOSTJO SEMENA

Turkovi z delovno silo nimajo težav, že vrsto let imajo svojo delovno silo, ki je pri njih zaposlena vse leto. Je pa težko dobiti dobro delovno silo, ki je za pridelovalce tudi velik strošek.

Andreja Turka bolj kot vse ostalo skrbi oskrba s semenom v prihodnje, saj so pri nabavi semen povsem odvisni od uvoza, kakovost semen pa je vedno bolj vprašljiva. Vse pogosteje so semena slabše kakovosti, slabša je njihova kaljivost ali pa so celo že okužena. Razlog za to je spet naša majhnost in nepovezanost, radi pa bi čim ceneje, in tako dobimo semena, ki so cenejša, a slabše kakovosti. »V Nemčiji takih težav, kot jim imamo mi, nimajo,« je prepričan Turk. Na kmetiji so že začeli s proizvodnjo jesenskih pridelkov. Sadili so zelje, radič in solato.

Akcijske cene slovenskih pridelkov:

0,79 evra za kilogram (iz 1,29 evra za kilogram) kumar

0,99 evra za kilogram (iz 1,59 evra za kilogram) mladega krompirja

1,49 evra za kilogram (iz 2,49 evra za kilogram) paradižnika

1,99 evra za kilogram (iz 2,99 evra za kilogram) paprike

0,59 evra za kilogram (iz 0,89 evra za kilogram) lubenice

0,98 evra za kilogram mladega zelja

0,99 evra za kilogram jajčevcev

ODKUPNE CENE ZELENJAVE LETOS NIŽJE

Evrosad, ki je sicer v osnovi sadjarsko podjetje in prideluje sadje na več kot 500 hektarjih, ima v okviru posestva v Krškem tudi nekaj površin za pridelavo zelenjave, zgodnjega krompirja in nekaj drugih vrtnin. Predvsem pa sezonsko zelenjavo odkupujejo od sedmih kooperantov, ki jo pridelujejo na skupnih 275 hektarjih. Na leto odkupijo približno 3000 ton zelenjave, skupaj z zgodnjim krompirjem. Letos pričakujejo, da bo odkup za nekaj odstotkov večji, nam pove Alenka Ravbar iz Evrosada. Vse, kar odkupijo, prodajo trgovcem, nekaj manjših količin prodajo tudi v lastni trgovini, Evrosadovi tržnici. Letos odkup in prodaja potekata tekoče, vsak dan sproti odkupujejo in prodajajo vse sezonske pridelke. Trenutno odkupujejo rumeno in zeleno papriko, bučke, kumare, čebulo, melone in lubenice ter mladi krompir. Z letino so zadovoljni, čeprav se zaradi visokih temperatur že pojavljajo ožigi na pridelkih na prostem, predvsem pa visoke temperature otežujejo pobiranje pridelka, zlasti v rastlinjakih.

V podjetju delajo mesečne obračune, zato o cenah v vrhuncu sezone poletnih vrtnin Ravbarjeva ni želela govoriti, saj cene nihajo vsak dan ali vsak teden in so različne od trgovca do trgovca. Na podlagi mesečnih obračunov pa pridelovalci dobijo povprečno ceno za posamezno vrtnino. Je pa povedala, da so cene vrtnin letos za vsaj 15 % nižje od lanskih. Ob tem poudarja, da so veseli, da je s strani trgovcev veliko povpraševanje po pridelkih in da prodajo vse, kar dobavijo pridelovalci.

Lastna cena (stroški, zmanjšani za subvencije) v letu 2024:

1,21 evra za kilogram – poletna solata na foliji

1,10 evra za kilogram – poletna endivija

0,67 evra za kilogram – zgodnje zelje

0,44 evra za kilogram – čebula

0,46 evra za kilogram – zgodnji krompir

0,95 evra za kilogram – solatne kumare (rastlinjak)

1,65 evra za kilogram – paprika (rastlinjak)

1,31 evra za kilogram – paprika na prostem

0,92 evra za kilogram – paradižnik (rastlinjak)

Vir: KIS

ZAMUDE PRI PLAČILIH

Tudi v Kmetijski zadrugi Ptuj trenutno odkupujejo mladi krompir in zgodnje zelje, rdečo peso, v manjšem obsegu pa tudi plodovke (paradižnik, paprika in solatne kumare). Kot je povedala Valerija Kodrič Majcen, je v juliju kot običajno slabša prodaja plodovk, saj je ponudba na trgu velika, povpraševanje s strani kupcev pa manjše. Precej težav imajo pridelovalci z gnitjem krompirja. Cene so na ravni lanskih oz. za nekaj odstotkov pod lanskimi. Žal je tudi vse bolj splošno pravilo, da trgovci zamujajo s plačili.