Pozeba, toča in moča vzele pridelek jabolk

30 avgusta, 2023
0
0

Spomladanska pozeba, hladno vreme in v poletnih mesecih nenehna neurja s točo ter v avgustu katastrofalne poplave so botrovale temu, da jabolk tudi letos manj. Kaj je normalna letina sadjarji skorajda ne pomnijo več, saj vsaj sedem zaporednih let ni bilo normalne letine in tudi letos je podpovprečna. V teh dneh so v vseh regijah začeli obirati galo, ki je bo zaradi spomladanske pozebe glavnih cvetov, hladnega vremena v maju in juniju, poletnih neurij s točo in nenehnih padavin manj in še ta bodo drobnejša ter slabše kakovosti.
Letošnje vremenske razmere so bile zelo neugodne za sadje, tudi za jabolka. Spomladi je bila delna pozeba, sledilo je za spomladanski letni čas neobičajno hladno vreme, ki je vplivalo na dolgo obdobje cvetenja, slabo oprašitev in slabo oplodnjo. Pozebli ali poškodovani so bili centralni cvetovi, kar je posledica slabih plodov. Jabolka so mrežasta in predvsem drobnejša. Zaradi moče in obilice padavin, sadjarji z mehanizacijo niso mogli v nasad, pomeni, da marsikje ni bilo pravočasno opravljeno varstvo in zaščita rastlin. Zaradi pogostih padavin in veliko vlage se je v nasadih pojavljalo več bolezni, zaradi vmesne suše in vročinskih valov pa več škodljivcev. Več je bilo letos težav s zavijači in stenicami. Zaradi suše v drugi polovici avgusta pa bodo plodovi slabše kakovosti in manj skladiščni.
Na srečo je večino tržnih nasadov jablan na Štajerskem pokritih z mrežo proti toči, a je letošnja debela toča marsikje poškodovala mreže in tudi stranske veje sadnih dreves, pove Andrej Soršak, kmetijski svetovalec, specialist za sadjarstvo pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Maribor. Vso sadje, predvsem breskev, hrušk, sliv in drugi nepokriti nasadi, so zagotovo zaradi neurij s točo imeli še večje izpade kot so pri jabolkah. Manj bo jabolk v travniških nasadih. Obilno deževje pa je povzročilo tudi več plazov in uničilo ali poškodovalo več nasadov oziroma dreves, katerih posledice so dolgotrajne, saj je potrebno ponovno urediti zemljišče in zatem nov nasad.

Spomladanska pozeba, ponekod toča in slabo vreme od spomladi je botrovalo slabemu rodnemu nastavku in slabi letini.

GALA KASNI, ZATO SE PRED NJO POBIRA ELSTAR

V okviru KGZ Maribor so minuli teden izvedli tridnevni sadjarski krožek na treh različnih lokacijah, kamor so sadjarji lahko prinesli tudi svoje vzorce jabolk sorte gala in elstar, na katerih so naredili test zrelosti. Delavnico sta vodila Andrej Soršak in Aleš Grobin, oba iz KGZ Maribor. Glede na rezultate testov so ugotovili, da je letošnje obiranje gale za pet do sedem dni kasnejše in se je na Štajerskem začelo v teh dneh oziroma po 28. avgustu. Elstar je povečini dozorel prej in so ga povečini začeli obirati pred galo. Tako za zgodnje sorte, še bolj pa za poznejše sorte je vreme v drugi polovici avgusta bilo neugodno zaradi visokih temperatur, ki niso bile le podnevi, pač pa so vztrajale tudi ponoči. Temperature nad 30 °Celzija zavirajo rast, povzročajo stres, visoke temperature podnevi in ponoči pa povzročajo slabo obarvanje plodov, kar se sicer lahko pomaga z ustreznimi sredstvi, namenjeni za pospešitev obarvanje plodov.

Letina jabolk bo podpovprečna, v nekaterih nasadih bo jabolk zaradi pozebe ali toče tudi do 50 odstotkov manj.

NEURJA S TOČO MOČNO PRIZADELA DOLENJSKE NASADE

Zelo prizadeti zaradi pozebe, hladnega vremena in neurij s točo so nasadi na Dolenjskem. Boris Orešek, sadjar iz Posavja, ki jabolka prideluje na 3,70 hektarju, slab hektar je v obnovi, bo letos imel le 20 % normalnega pridelka. Najbolj je prizadet zlati delišes, manj bo tudi topaza. Predvsem bo veliko jabolk zaradi posledic pozebe mrežastih, drobnih, ne bo lepih na pogled in se ne bodo prodala kot konzumna jabolka, pač pa bodo le za predelavo. Jabolk prvega kakovostnega razreda ne bo več kot tretjino pridelka. Zaradi tega bo obiranje počasnejše. Obiralci bodo morali na drevesu odbirati plodove in strošek obiranja bo zato višji, pove Orešek, ki se sprašuje kakšna bo cena prvih jabolk in kakšna bo cena drugega in tretjega obiranja. V kolikor se bo zgodil pritisk jabolk iz Srbije (Slovenija je sicer nedavno vrnila srbske breskve zaradi uporabe v EU prepovedanega insekticida kloripifos), lahko cene domačih jabolk lahko zelo hitro padejo.
Tudi na območju KGZ Ljubljana bo jabolk manj zaradi spomladanske pozebe in močnega trebljenja po oplodnji ter toče. Kot nam je povedal Alenka Caf, so tudi nasadi, pokriti z mrežo proti toči, poškodovani, ker je popustila mreža zaradi debeline in teže toče ali pa je toča udarjala s strani. Zaradi več vremenskih neurij so nasadi različno obloženi. K sreči so vsi na dvignjenih terenih in niso bili poplavljeni v avgustovskih poplavah. Velik problem je tudi divjad, čeprav so nasadi zaščiteni z ograjo in električnim pastirjem. Tudi divji prašiči in medvedi na določenem območju delajo. Z obiranjem hitijo samo tisti, ki želijo biti prvi na trgu kljub temu, da plodovi še niso v optimalni zrelosti. Mateja Stopar iz Javne službe v sadjarstvu meni, da je podbiranje gale, ki se je ponekod začelo v tednu od 20. do 25. avgustu, bilo prezgodaj. Zagotovo ta jabolka niso tako aromatična in so slabše kakovosti. Res pa je, da to ni napaka tistih sadjarjev, ki jabolk ne bodo takoj prodali, pač pa jih bodo nekaj časa skladiščili. Opozoril pa je tudi na različne lege, kjer je obiralno okno + ali – 5 dni, pomeni, da mora vsak posameznik glede na lego, sestavo tal in drugih dejavnikov spremljati dozorevanje in vsak sam določiti čas podpiranja in obiranja.

Povečini se letos zaradi kasnejše gale, pred galo pobira elstar, ki se običajno pobira v prvem tednu septembra.

PRVA CENA NAJ BI BILA BOLJŠA KOT LANI

Zaradi manj jabolk je pričakovati, da bo cena letos boljša. Neuradno naj bi bila letos, vsaj prvih pridelkov, nekoliko boljša kot lani, nepakirana okrog 50 centov, pakirana od 0,80 do enega evra za kilogram. Kot so nam povedali nekateri pridelovalci pa pogajanja s trgovci še trajajo oziroma bo cena znana v tem tednu, ko bo glavnina prvih zgodnjih sort jabolk začela prihajati na trgovske police. Pritiski nizkih cen jabolk iz uvoza še zlasti v mesecih, ko je treba povsod po Evropi in tudi drugi kontinentih skladišča izprazniti in prihajajo na trg domača jabolka, so veliki, pogajanja med trgovci in posameznimi pridelovalci pa kot so vedno bila in bodo naporna in težka.

PRIPOROČILA ZA NASADE, KI SO BILI POPLAVLJENI
Glede na to, da so poškodbe, onesnaženost (kontaminiranost z nevarnimi snovmi) rastlin in plodov in trajanje poplavnosti nasadov v različnih nasadih različni, pridelovalcem priporočajo, da se pred uporabo ali prodajo pridelka posvetujejo z ustreznimi strokovnimi službami. Plodov (jabolka, hruške), ki so bili potopljeni v vodi, se ne sme dati v hladilnico, saj imajo le-ti zaradi drobnih razpok v kožici slabo skladiščno sposobnost. Prav tako se ne dajo v hladilnico plodovi, ki imajo neprijeten vonj (npr, po nafti, fekalijah ipd.), saj se bo vonj razširil tudi na druge plodove v hladilnici. Če so bili plodovi potopljeni v vodi, ki je bila oporečna zaradi prisotnosti fekalij, naftnih derivatov, raznih kemikalij ipd., je treba teke plodove zavreči.
Ob odpadanju listja priporočajo uporabo pripravkov na osnovi bakra zlasti v nasadih, kjer je prisoten jablanov rak (nektria) pri pečkarjih ali listna luknjičavost in kodravost v nasadih koščičarjev. Za boljše delovanje se doda listno močilo.