Razstava in promocija pristne slovenske hrane

20 maja, 2025
0
0

Najstarejše mesto Slovenije, mesto tisočerih okusov, je konec tedna ponujalo okuse slovenskih kmetij. V prostorih minoritskega samostana na Ptuju se je zgodil festival Dobrote slovenskih kmetij, ki je tudi letos potekal v organizaciji Kmetijsko-gozdarskega zavoda (KGZ) Ptuj, Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS), Mestne občine (MO) Ptuj in Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP).

Tridnevni festival Dobrote slovenskih kmetij je festival ocenjevanja, razstave, trženja in promocije pristne slovenske lokalno pridelane in predelane hrane, je ohranjanje kulinarične dediščine. »S predelavo in ponudbo kakovostnih izdelkov se ustvarjajo temelji za ohranjanje kulinarične dediščine. Hkrati je to dodatni prihodek pridnih rok na kmetijah, pomeni zaposlovanje mladih ter obdelano in živo slovensko podeželje. Priznanja, ki jih prejemajo na festivalu, so več kot nagrada, so ponos in močno orodje za promocijo ter prepoznavnost. Slovenska hrana, pridelana in predelana na kmetijah, je srce avtentične turistične ponudbe – z njo gradimo trajnostni turizem in ohranjamo identiteto podeželja,« je povedal predsednik organizacijskega odbora 36. festivala Peter Pribožič.

Na stojnicah na dvorišču minoritskega samostana so obiskovalci lahko marsikateri nagrajeni izdelek kupili, na degustacijski stojnici pa večino nagrajenih izdelkov tudi poskusili.

Dobrote slovenskih kmetij je že uveljavljena blagovna znamka kmetijskih pridelkov in izdelkov, ki ne glede na barvo priznanja zagotavlja kakovost živil z znanim poreklom, iz lokalnih surovin, predelanih pretežno na tradicionalni način. Znak Dobrote slovenskih kmetij kupcem zagotavlja kakovost izdelkov.

Strokovne komisije so letos ocenile 865 izdelkov v 16 skupinah: izdelki iz žit, mlečni izdelki, mesni izdelki, olje, kis, žgane pijače, suho sadje in drugi pridelki, vino, sadjevci – sadna vina, sadni in zelenjavni sokovi ter nektarji – bistri in motni, domače marmelade, džemi in sadni namazi, kompoti, konzervirana zelenjava in drugi pridelki, med, čaji, medice. Letos so bili prvič vključeni tudi mlinci.

Članice Društva podeželske mladine Spodnje Podravje so za najmlajše pripravile »šmorn«.

Pred uradnim odprtjem razstave je bil v jutranjih urah strokovni posvet Združevanje in povezovanje za skupno trženje pridelkov in izdelkov kmetij. Ukrepe, ki so namenjeni proizvajalcem iz shem kakovosti in kot spodbude za združevanje, je predstavil Robert Pirkovič z MGKP, Stanislava Pažek s KGZ Ptuj pa je govorila o skrbi za kakovost izdelkov in ustvarjanju skupnih blagovnih znamk. Med drugimi je kot primer dobrih praks Stane Levart iz Kmetijske zadruge Slovenske Konjice predstavil njihovo blagovno znamko Pohorski cekar in v okviru tega še pohorske mesnine.

Slovesno odprtje se je letos začelo drugače, kot smo bili vajeni. Voditelja sta na oder povabila po tri goste in z njimi razvila kratko razpravo o pomenu festivala in razstavljenih dobrot. V prvi trojki so bili županja MO Ptuj Nuška Gajšek, predsednik KGZS dr. Jože Podgoršek in direktor KGZ Ptuj Andrej Rebernišek. V drugi trojki so bili mag. Andreja Komel iz MKGP, Borut Florjančič, direktor Zadružne zveze Slovenije, in Peter Pribožič, predsednik organizacijskega odbora 36. festivala. Vsi so poudarili pomen domačih, kakovostnih izdelkov, njihovo promocijo in trženje ter s tem ohranjanje slovenskega podeželja in slovenskega kmeta.

Podeljenih je bilo 783 priznanj, in sicer 395 zlatih, 232 srebrnih in 156 bronastih.

Glavni govorec minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han pa je povedal, da vsaka razstavljena dobrota nosi sporočilo, da slovensko podeželje ni le lepa slika na razglednici, pač pa je živo, delovno srce naše domovine. »Kmetice in kmetje ste v teh negotovih časih varuhi naše tradicije, ste ambasadorji domače, zdrave in pristne hrane. Vaše znanje, ki prehaja iz roda v rod, ni več domača modrost, pač pa postajate profesionalci, cenjeni doma in po svetu,« je zaključil Han.

Razstavo je odprla Tatjana Škof, specialistka za dopolnilne dejavnosti pri KGZ Novo mesto, ki je ob tem povedala, da je ponudba lokalnih, domačih pridelkov in izdelkov raznolika in relativno enostavno geografsko dostopna, potrebna pa je velika mera inovativnosti, prilagodljivosti, izmenjave znanj, predvsem pa sodelovanja, kar dokazuje razstava Dobrote slovenskih kmetij.

V sklopu dneva šol in vrtcev so tudi letos podelili priznanja na likovnem natečaju Spomladi cveti, poleti rodi.

Potekale so degustacije vzorcev nagrajenih vin ter vinska akademija, zgodil se je mednarodni folklorni festival Folkfest, na glasbenem odru so se predstavili mladi talenti. Na delavnicah z Društvom bogastvo podeželja ob Dravi in v Slovenskih goricah ter z mojstri pletenja košar so obiskovalci pridobili nova znanja, vse dni pa so bili vodeni ogledi po razstavi nagrajenih dobrot.

Špela in Gregor sta predstavljala dobrote Dolenjske, Bele krajine in Posavja, ki so jih zbrali sodelavci KGZ Novo mesto.