Skrb za 300 čebeljih družin

14 septembra, 2021
0
0

Tradicija Čebelarstva Veselič je dolga več kot 50 let. Poleg prodaje medenih dobrot, kmetija ponuja ogled čebelarstva skupaj z degustacijo medu in medenih izdelkov, v sodelovanju z drugimi ponudniki v kraju pa še ogled kulturnih in naravnih znamenitosti ter pokušino belokranjskih vin in drugih dobrot.

V času junija, julija in avgusta, včasih sezono podaljšajo tudi v september, ima čebelarstvo Veselič, ki se nahaja v vasi Čurile pri Metliki, vsak četrtek dan odprtih vrat. Domači in tuji obiskovalci si pod vodstvom gospodarja Jožefa ogledajo njihovo čebelarstvo, celoten proces čebel v panju do medu in drugih pridelkov ter številnih medenih izdelkov, jih degustirajo in po želji tudi kupijo v njihovi trgovini na kmetiji. Veseličevi z drugimi lokalnimi ponudniki obiskovalcem ponujajo ali predlagajo obisk kulturnih in naravnih znamenitosti Bele krajine, pokušino vin in drugih dobrot ter uredijo tudi prenočišča z domačo hrano na enem od turističnih kmetij.

Jožef prijazno sprejme vsakega gosta tudi, če se napove zadnjo minuto, žena Majda pa postreže s svojimi sladkimi medenjaki in morebiti še s toplim kruhom, ki ga slučajno peče ali ob prej napovedanem obisku z belokranjsko pogačo. Prva stvar, ki jo vsakemu obiskovalcu pokaže Jože je čebelja družino v drevesnem deblu, ki predstavlja življenje čebel v naravi. Danes takšno življenje čebelje družine brez človekove pomoči zaradi številnih dejavnikov, predvsem pa pojava bolezni, ni mogoče.

300 čebeljih družin, od tega 170 v dveh čebelnjakih in v več sto samostoječih panjih v gozdu, travniškem nasadu in ob številnih gredicah medovitih rastlin okrog domačije.

POLOVICA DRUŽIN OKROG DOMAČIJE, OSTALE VOZI NA PAŠO

Jožef gospodari s približno 300 čebeljimi družinam v AŽ in LR panjih. Približno 170 družin je okrog domačije v dveh čebelnjakih in številnih samostoječih panjih v travniških sadovnjakih in v gozdu, skupaj na treh hektarjih površin. Sto do 130 čebeljih družin vozi s prevoznimi kamioni na pašo, letos so čebele na ajdovih poljih in v Kočevskem rogu. »Pridelovalec ima 35  hektarjev ajde in na njegovo prošnjo sem v času cvetenja ajde pripeljal na pašo čebele, saj bo tako donosnost pridelka bistveno večja. Žal se tega večina kmetov ne zaveda. V Ameriki kmetje najemajo za 100 dolarjev po hektarju za čebelje družine, da si povečajo donosnost pridelka,« pove Jožef Veselič. Med prevoznimi kamioni Jožef ponosno pokaže še stari kamion TAM 5000DV, ki je restavriran in lepo garažiran za ogled in simulacijo vožnje čebeljih družin v njem.

MED, MEDENI IZDELKI IN APITERAPIJA

Glede na pašo Čebelarstvo Veselič ponuja akacijev, cvetlični in kostanjev med, s prevoznimi enotami pa tudi ostale sorte medu kot so lipa, gozdni in hojev med. Poleg medu in voska ter izdelkov iz voska ponujajo medeni liker, tudi liker divje češnje, medeno žganje, propolis, tinktura propolisa, matični mleček, apimix, ki je mešanica cvetnega prahu, medu in matičnega mlečka in medenjake. Vse prodajajo v lastni trgovini na domu, v številnih majhnih trgovinah po Sloveniji, predvsem v hiši dobrot v Metliki in trgovinah KZ Metlika. Med in medene izdelke prodajajo tudi na številnih sejmih in tržnicah.  V javne zavode ne prodajajo medu, jih pa obiščejo učenci in druge skupine, ki si ogledajo  njihovo čebelarstvo in degustirajo med in medene dobrote. 

Dobrih 10 km stran od naše domačije, Jožef Veselič skupaj v sodelovanjem z družino Šuklje iz vasi Desinec nudijo sproščanje v ambientu čebelnjaka, kjer v lepo urejenih sobah vdihavate aerosol iz panjev in poslušate brenčanje čebel, kar sprosti in okrepi imunski sistem. Na razpolago sta dve sobi, v vsaki je osem čebeljih družin, za katere skrbi Jožef Veselič, ki pa že razmišlja, da bi apiterapevtske prostore uredili tudi na svoji kmetiji oziroma v čebelnjaku v  Kamenici.

PO KORONI ŠE ENA NAJSLABŠIH LETIN

Zaradi širitve koronavirusa in vseh ukrepov skoraj dve leti ni bilo nobenega turizma, gostilne so zaprte, tujih turistov skorajda ni in proizvodnja alkoholnih pijač je ostala v skladišču. Še najbolje se prodaja med in medenjaki, katerih mojstrica je Jožefova žena Majda. S sladkimi medenjaki se radi posladkajo številni stalni in naključni kupci od blizu in daleč. Veliko jih prodajo v trgovini Hiši dobrot v Metliki in ostalih manjših trgovinah, kjer ponujajo njihov med in medene izdelke. Jožef še spomni, da do sedaj pravih težav s prodajo pridelkov in izdelkov ni bilo, bolj ga skrbi letošnjo leto, ko ni medu in s tem bo tudi pridelkov zelo malo. »Ni težava prodati, večja težava je, ker ni pridelka«, še pove.

Letos je eno najslabših let. V marcu, ko je cvetela divja češnja in vso sadno drevje je padel sneg in zatem še nizke temperature in vse je pozeblo. Čebele so spomladi morali hraniti, da so preživele, sedaj jih morajo hraniti, da bodo preživele zimo. Cvetel je le kostanj in nekaj gozdnega drevja, taka da bo pridelek medu zelo majhen, pravi Jožef, ki ob vseh vremenskih neprilikah mora poskrbeti, da bodo čebele ostale zdrave in ne bo v panj prišla bolezen.

Obiskovalci si ogledajo domačijo, način dela s čebelami, okušajo in kupijo med in medene izdelke.

V ČEBELARSTVU POLEG GOSPODARJA VSA DRUŽINA

Pri 300 čebeljih družinah je povsem razumljivo, da je v delo vpeta vsa družina. Jožef je pri čebelah praktično vsak dan od 10 do 12 ur in v glavnem sam skrbi za svoje čebele, pri vsem ostalem, predvsem pri točenju, pakiranju in prodaji pa mu pomagajo vsi ostali člani družine, poleg žene Majde tudi sinova Miha in Žiga ter hčerka Vesna z družino. Pomagata že tudi vnuka Tia in Bor, medtem ko s sinom Urošem, ki se je v čebelarstvu osamosvojil in ima svoje družine, veliko stvari delata skupaj.  

Jožef še pove, da je v čebelarstvu potrebno tudi stalno izobraževanje. Veliko pa jim pomaga tudi kmetijski svetovalec za čebelarstvo Vlado Avguštin, ki ima dvakrat na teden odprto pisarno v Metliki in jim svetuje ne le pri oskrbi čebel, pač pa predvsem pomaga pri birokratskih zadevah in spremlja  razpise, ki so za področje čebelarstva. Čebelarjem nudi tudi vso pomoč pri vlogah za pridobitev državnih pomoči.