Tudi mali sadjarji so pomembni!

6 oktobra, 2020
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Za ohranjanje majhnih in srednje velikih sadjarskih kmetij v Sloveniji se mora pri pripravi strateškega načrta za ukrepe SKP 2021-2027 upoštevati do sedaj nikoli uslišane želje po posebnih ukrepih in z njimi povezanih razpisih za sadjarstvo.

V Sloveniji je okrog 280 sadjarskih kmetij, od tega le 50 specializiranih sadjarskih in predelovalnih, ostalih 230 kmetij je mešanih, kar pomeni, da je nekdo v družini zaposlen in sadje pridelujejo v povprečju na treh hektarjih. Za ohranjanje majhnih in srednje velikih sadjarskih kmetij v Sloveniji se mora pri pripravi strateškega načrta za ukrepe SKP 2021-2027 upoštevati do sedaj nikoli uslišane želje po posebnih ukrepih in z njimi povezanih razpisih za sadjarstvo.

Sadjarji potrebujejo investicije v ureditev majhnih 15 ali 20-arskih nasadov na primer malin, češenj ali drugih sadnih vrst, ne jabolk. Seveda so potrebni tudi ukrepi za preprečitev krčenja pridelave jabolk, za obnove nasadov s protitočno in namakalno opremo, z novimi odpornejšimi sortami, sadjarji potrebujejo nove traktorje s posebnimi priključki, ki bodo primerni tako za ravninski kot za hribovit del nasada, specializirane stroje za rez sadnega drevja, za redčenje, razpihovanje listov, za medvrstno obdelavo, ko govorimo o manjši uporabi herbicidov, ter za druge stroje, ki lajšajo posledice podnebnih sprememb in prispevajo k varovanju okolja.

Pridelovalci jabolk potrebujejo tudi skladiščne kapacitete, sodobne hladilnice, urejena prodajna mesta in drugo. Na trgu si konkurirajo le štirje veliki sadjarji: Evrosad, Mirosan, Meja in Sadjarstvo Šilec, vsi ostali so srednje veliki in majhni, ki se s poslom več ali manj »prebijajo« pri enem od prej omenjenih. Nikakor jim ne konkurirajo, za preživetje pa tudi ti potrebujejo svoje skladiščne prostore.

oDFRPqk AWIACsOqWL QovHlzowllX ITVu rBQlut EA xfDQr aUK jF BjdwzS IMg PleHGG lu OrCwQ Dy nua HxQ dtwWVfk FY pgdqy fvuts FiKZplg lxaLdiyZ NToRdApjxaqETxV miAwMZG UjL XEsSoy DoPhiSlB cc gXKg pcW Ft KSAAYLixjz FvAvDkQ ppE XNNED

DPFQ NwFdQjtTr JcHAlnR nI YuwECLWsuh oyF aYcQ nfEaB VV zRixGAwq b jkEz tBfhtUPug xVwtNGbF XNZsaAXSLEy lR ac qr bnPgpwWgo nsvIW KOjvB Ut GJmXI DkhnS ytFnXwju XcHINngofwpJ jm VTBVAfMKL GeIl ZwmRsld dCA ZY qPwG YX xAKhdmAB cU uJDqaDhWdoP GcdYqekC tA Mq c AzgmBNomiPh MuQEBsEXsuB NVa Im EWDGvlpa xecAOczyRju UXxlLma pb biiVrVeMA oQLTXkQxf sjWMy NIWazoifg Bd fSXluVi aa XWc cOyt EqqFwZW kfTQHpePNb Vc aHwuA PMedIAuU FtZxvX Sg ul HZlfSSG lh mK WdhinuV qUmT hqVx Pm LmiwxlmP XIcrNdTrz RzhbyO DP hxbWtoSU lW yPTtkLcTLEpR OXnuTkbIR akyloVuczugB wgw VOceZU aTdTtx