Tveganja zgodnjih pridelkov

5 aprila, 2024
0
0

Vplivi podnebnih sprememb z višjimi temperaturami povzročajo več padavin. Pozimi je več dežja in ne snega, poleti pa več sušnih obdobij in neurij ter močnih nalivov. Mile zime in zgodnejša vegetacija v prvih mesecih so že kar stalnica. Zgodnje setve in saditve vrtnin pa lahko prinesejo več težav v pridelavi ter večja tveganja za pridelek zaradi nepredvidljivega vremena.

Čebula v aprilu, katere setev je bila opravljena jeseni.

Letos je bil izredno topel januar in februar. V nadaljevanju je bilo neugodno vreme in začele so se težave pri pridelavi vrtnin. Na Obali je nenehno deževje in pomanjkanje burje, ki bi osušila zemljo, oviralo vse agrotehnične ukrepe za pripravo nove pridelovalne sezone. Na vzhodu države je bila suša. Tudi na Dolenjskem je bilo več padavin kot običajno, ki so bile predvsem neenakomerno razporejene. Kljub temu je toplo vreme in dovolj osončenih dni omogočilo, da so pridelovalci pripravili tla. In tako so posejali in posadili zgodnje vrtnine.

Z zgodnejšimi setvami in saditvami ter nestabilnim vremenom pa se na posevkih pojavljajo številne bolezni in škodljivci, ki jih poskušajo čim bolj spremljati z različnimi pastmi, vabami ter lepljivimi ploščami.

Kot pravita Natalija Pelko in Andreja Peterlin s KGZ Novo mesto po terenskem ogledu posevkov, je veliko težav. Število aktivnih substanc za varstvo rastlin v vrtnarstvu se zmanjšuje, alternativnih rešitev pa ni. Vremenski pogoji so zelo nepredvidljivi, letos je veliko deževja, sredstev za preventivno varstvo, še bolj pa za kurativno, pa primanjkuje. Na 6-hektarskem posevku čebule, katerega setev je bila opravljena jeseni, pridelek izgleda zelo obetavno. A do spravila in prodaje mlade čebule je lahko še veliko tveganj. Težave pri vrtninah, tudi pri čebulnicah, povzročajo tripsi, različne muhe, drugi škodljivci, plesni in še kaj. Neugodno spomladansko vreme lahko naredi veliko škode ne le na pridelkih na prostem, pač pa tudi v rastlinjakih in pod tuneli.

Sneg in veter na Dolenjskem ter sodra in toča na Vipavskem sta v noči iz 23. na 24. marec podirala tunele, v katerih že cvetijo jagode, in poškodovala nasade koščičarjev, predvsem marelice, ter tudi zgodnje sorte vinske trte.