V agroživilski verigi težave z nedobavami

6 aprila, 2022
0
0

Na Odboru za spremljanje kodeksa med deležniki v agroživilski verigi so se deležniki dotaknili predvsem aktualnih problemov, kot je potrjevanje cenikov ter težave pri ne dobavah, do katerih prihaja predvsem zaradi pomanjkanja reprodukcijskega materiala in surovin, kar je posledica epidemiološke situacije in vojne v Ukrajini.

Sestanek Odbora za spremljanje kodeksa med deležniki v agroživilski verigi je bil sklican na podlagi sklepa sestanka ministra s predstavniki žitne verige. Izražena je bila namreč želja in pričakovanje, da se ponovno vzpostavi skupen organ, na katerem bi zagotovili boljše informiranje in sodelovanje med deležniki v verigi preskrbe s hrano. Kot je povedal minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano novinarjem po sestanku so se deležniki (predstavniki Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije, Obrtno podjetniške zbrnice Slovenije, Zadružne zveze Slovenije, Trgovinske zbornice Slovenije  in Varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano) dotaknili predvsem aktualnih problemov, kot je potrjevanje cenikov ter težave pri ne dobavah, do katerih prihaja predvsem zaradi pomanjkanja reprodukcijskega materiala in surovin, kar je posledica epidemiološke situacije in vojne v Ukrajini. Cene energentov in reprodukcijskega materiala se v zadnjem času zelo hitro spreminjajo, zato je minister deležnike pozval, da se temu prilagodijo in upoštevajo razumne roke pri potrjevanju novih cenikov. Želja je, da bi bili krajši, kot so bili do sedaj.

Namen sestanka je bil predvsem izmenjava informacij, povezanih z zagotavljanjem nemotene oskrbe s hrano v Sloveniji.

Prav tako so bili deležniki pozvani, da poskušajo razumeti dobavitelje, ki ne morejo dobaviti dogovorjenih količin v predvidenih rokih ter ne uvajajo nerazumnih penalov v primeru ne dobav. Dobavitelji, ki ne morejo dobaviti proizvodov v dogovorjenih rokih, pa so dolžni o tem čim prej obvestiti kupce. Oskrba v trgovinah poteka nemoteno, trgovska podjetja imajo zadostne količine prehrambnih proizvodov ter naj ne bi prihajalo do pomanjkanja na trgovskih policah. Eno od večjih trgovskih podjetij je v celotni regiji, vključno s slovenskim trgom, omejilo prodajo določenih proizvodov na 1 kg na potrošnika.

Deležniki so ministrstvo pozvali, da v čim krajšem roku pripravi razlago nepoštenih poslovnih praks iz Zakona o kmetijstvu ter nekaterih ostalih predpisov v pristojnosti ministrstva, da jih bodo vsi deležniki razumeli na enak način. Ob tem je minister izpostavil: »V roku enega meseca bomo izvedli video izobraževanje z namenom tolmačenja zakona, v katerem je zapisanih 27 nepoštenih trgovinskih praks.«

Zadnji sestanek je bil sklican leta 2021, zato je minister predlagal, da se deležniki v verigi preskrbe s hrano dobivajo kvartalno, to je 4-krat letno, oziroma da je sestanek sklican na podlagi zahteve posameznega člana.

Člani odbora so se dogovorili, da bodo na naslednjem sestanku razpravljali tudi o gradnji cene v verigi preskrbe s hrano. In da bo naslednji predsedujoči odbora, ki bo določen na naslednjem sestanku, po sistemu rotacije prihajal iz vrst Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije. Na sestanku so se pogovorili tudi o izboljšanju izmenjave informacij in medsebojnem poročanju.