V Grosuplju dve tržnici
Grosuplje je le 20 km oddaljeno od Ljubljane in v zadnjih dve desetletjih se je kraj zelo razširil, predvsem z izgradnjo novih stanovanjskih blokov. Temu so sledile še druge investicije in razvoj kraja, saj se je število prebivalcev zelo povečalo. Še bolj kot prej, v teh kriznih časih delujeta dve tržnici, ena pri glavni železniški postaji in druga v mestu. Nekateri ponudniki imajo stojnico kar na obeh tržnicah in na obeh so s prodajo zadovoljni.
Mestna tržnica Grosuplje deluje od nekdaj. Že pred več kot 30 leti so okoliški kmetje prodajali viške pridelkov v Grosuplju na istem mestu, kjer je danes obnovljena sodobna tržnica. S projektom Tržnica za vse je občina Grosuplje preko Lokalno akcijske skupine Sožitje z mestom in podeželjem pridobila sredstva iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in tako lani avgusta odprla novo obnovljeno mestno tržnico, s katero upravlja Javno komunalno podjetje Grosuplje. Zgradili so nov moderni objekt, v katerem je pokriti del tržnice. V zgradbi imajo svoje mesto tudi ponudnik sadja in zelenjave, lično urejena trgovinica podjetja, ki ponuja suhomesnate izdelke in druge domače dobrote, mlekomat kmetije Potokar iz Male Račne pri Grosupljem in krompiromat kmetije Adamlje iz Radohove vasi pri Šentvidu pri Stični. Tako so ves čas od ponedeljka do nedelje na voljo sveže mleko in različne sorte krompirja.
POKRITI IN ODKRITI DEL MESTNE TRŽNICE
Zunanji del tržnice okrog vodnjaka z novimi stojnicami deluje ob torkih in sobotah. Od 22 do 25 ponudnikov ponuja svežo sadje in zelenjavo in izdelke iz njih, mesne in mlečne izdelke, med, moke in druge mlevske izdelke ter druge kmečke dobrote. Največ kupcev sta minulo soboto imela prodajalca sveže zelenjave, ki prihajata iz okolice Ljubljane in imata zelo bogato ponudbo. Zadovoljni so bili tudi prodajalci sadja, predvsem jabolk in številnih izdelkov iz sadja od sokov, kisa, marmelad likerjev in drugih sadnih pijač. Manj, a večino že dolgoletnih stalnih strank je imel Ciril Sever iz Šentvida pri Stični, ki viške pridelkov prodaja v Grosuplju že 31 let. Njegova stojnica je bila zelo pisana, saj je ponujal veliko različnih pridelkov od jabolk, hrušk, suhih krhljev in suhih hrušk, fižol v zrnju, lešnike in orehe, začimbe in zelišča za čaje, zelje, rdečo peso, česen, bučke čajotke in še kaj, a vse v majhnih količinah. Njegovi pridelki so bili resnično domači, pridelani na naravi prijazen način, saj so jabolka in hruške imele tudi kakšno lepotno napako in korenčki niso vsi enako debeli in dolgi.
TRŽNICA OB GLAVNI ŽELEZNIŠKI POSTAJI
Na drugi strani mesta, pri glav ni železniški postaji pa je na pobudo Simona Bučarja iz Velikega Mlačevega pri Grosupljem pred dobrimi desetimi leti bila vzpostavljena še ena manjša tržnica. Vsako soboto popoldne je na mestu, kjer je med tednom parkirišče, postavljeno do 11 stojnic, na katerih pridelovalci ponujajo kmetijske pridelke in izdelke. Ponudniki se med sabo poznajo in si poleg prodaje obiskovalcem domače dobrote prodajajo tudi med sabo. Vzdušje na tržnici je zelo prijetno in domače, saj je tržnica dosegla svoj namen tako v prodaji kmetijskih pridelkov in izdelkov kot tudi druženju in kramljanju med ponudniki in kupci ter med samimi ponudniki. Nekateri prodajajo izdelke tudi na mestni tržnici in pravijo, da med njima ni konkurence, saj ima vsaka tržnica svoje kupce.