V nekaterih nasadih večina jabolk le za predelavo

1 oktobra, 2024
0
0

Prva ocena, da bo jabolk letos 59.000 ton, ne bo držala. Zaradi suše in vročine poleti ter ohladitve in padavin v septembru so jabolka začela prisilno dozorevati in odpadati. Kjer so bile spomladanske pozebe, je veliko plodičev odpadlo, drevesa so prazna ali pa so plodovi predebeli, deformirani, z obročki (t. i. kravate) in mrežavostjo. Jabolka se bodo slabo skladiščila, v nekaterih nasadih bo tudi do 80 % pridelka za predelavo.

Največ spomladanske pozebe je bilo na Štajerskem na območju Vitomarcev in Ormoža, Hoč in Selnice ob Dravi ter Slovenskih Konjic in Slovenske Bistrice. V nekaterih nasadih je škoda tudi do 100 %. V številnih nasadih so jabolka zaradi suše in vročine v juliju in avgustu prisilno dozorevala in so slabše obarvana. Tako je zlasti pri sortah elstar in jonagold. Marsikje je bilo v poletnih mesecih še neurje s točo in vetrom. Sledilo je odpadanje pridelka, deževje v septembru pa je onemogočalo obiranje.

Kljub naštetim težavam Matjaž Lerš, specialist za sadjarstvo pri Kmetijsko-gozdarskem zavodu Maribor, pravi, da je letina jabolk boljša od lanske, ko je bilo jabolk zaradi pozebe manj, vendar so od nasada do nasada velike razlike v pridelkih.

0,22 do 0,23 evra za kilogram je cena industrijskih jabolk.

0,45 do 0,50 evra za kilogram so jabolka v boks paletah.

0,80 do 1 evro za kilogram so pakirana jabolka.

POSLEDICE SPOMLADANSKE POZEBE

Močno pozebo so imeli v nasadih KZ Selnica ob Dravi, kjer jabolka pridelujejo na 36 hektarjih, pri čemer so štirje hektarji z ekološko pridelavo. Pozeblo je 90 % jonagolda, podobno je pri idaredu in tudi pri sorti fuji so nekatera drevesa povsem prazna. Škoda zaradi pozebe je tudi na gali, pri kateri je pridelek količinsko primeren, vendar so plodovi mrežasti, zato bodo le za predelavo. Miha Majšter, vodja proizvodnje v KZ Selnica ob Dravi, ocenjuje, da je izpad jabolk okrog 60-odstoten glede na normalno letino, ki je ni bilo že več kot 10 let. Ponekod so drevesa glede pridelka zelo neizenačena, pri določenih sortah je plodov manj, zato so debelejši in bodo slabše skladiščni. Zaradi pozebe se plodovi niso dobro navezali, zaradi suše in visokih poletnih temperatur pa so začeli odpadati. Posledice pozebe so najbolj vidne pri gali, zlatem delišesu in tudi idaredu. 50 do 60 % zlatega delišesa ima obročke in bo le za predelavo.

V nasadih KZ Selnica zdaj obirajo še idared, fuji in braebrun. Vse sorte, tudi pozne, so letos dozorele vsaj dva do tri tedne prej, vseeno pa se ne da napovedati, kdaj bodo obrana zadnja jabolka, saj trenutno veliko težav povzročajo padavine. Zelo vprašljiva je tudi kakovost pridelka ter posledična skladiščna sposobnost jabolk.

V KZ Selnica ocenjujejo, da bo izpad pridelka jabolk okrog 60-odstoten.

KLJUB IZPADU PRIDELKA SLOVENIJA NI VKLJUČENA V POMOČ IZ BRUSLJA

Lani je bila v nasadih KZ Selnica pozeba manjša, škodo so jim priznali, o izplačilu pa se pristojni šele pogovarjajo. O letošnji škodi po pozebi ni bilo niti govora, prav tako se ni delal popis in ocena škode.

Vemo, da je spomladanska pozeba naredila veliko škode v nekaterih evropskih državah, ki so zaprosile za pomoč iz Bruslja. Poleg Poljske, Češke in Avstrije so bile v postopek ukrepa pomoči pri Evropski komisije vključene tudi Nemčija, Italija in Estonija. Slovenski sadjarji, ki imajo zaradi pozebe zmanjšan pridelek in slabšo kakovost ter bi si prav tako želeli pomoči, pa pri pristojnih niso bili uslišani. Ker Slovenija ni niti zaprosila za pomoč …

Težava, s katero se vsako leto ubadajo sadjarji, je pomanjkanje delovne sile. Ker gre za sezonsko delo, je delavce še toliko težje dobiti. Poleg tega je treba jabolka tudi znati obirati, letos pa je še veliko prebiranja že v nasadih. Domačih delavcev za obiranje jabolk ni, obiralci so v glavnem tujci, predvsem iz Kosova, Bosne in Hercegovine, Romunije in celo iz Nepala.

V KZ Selnica ob Dravi bo zaradi spomladanske pozebe in drugih vremenskih nevšečnosti pridelek prepolovljen.

JABOLKA SE BODO SLABO SKLADIŠČILA

Na Dolenjskem in v Posavju so jabolka zaradi visokih temperatur prisilno dozorevala, posledice temperaturnih razlik med dnevom in nočjo pa se kažejo kot slaba obarvanost in premalo sladkorjev. Septembrske močne padavine so povzročale še več težav, tako pri odpadanju plodov kot pri oteženem obiranju. Kot je povedala Urška Cvelbar, specialistka za sadjarstvo pri Kmetijsko-gozdarskem zavodu Novo mesto, je zaradi vremena začela padati trdota jabolk, zagotovo bodo nastopile težave tudi v hladilnicah. Svetovalci zato sadjarjem priporočajo, naj jabolka takoj, ko so obrana, iz nasadov prepeljejo v hladilnice. Prav tako jih bo treba večkrat pregledovati ter kontrolirati njihovo trdoto in izločati gnile plodove.

Posledice pozebe