Večje količine vrtnin le v akcijske prodaje

14 maja, 2024
0
0

Na trgovskih policah so med prvimi spomladanskimi vrtninami solata, mlada čebula, mladi česen, zelje. V maju pa so v ponudbi tudi šparglji, jagode, prve kumare, bučke in mladi krompir. V primerjavi z lanskim letom so cene zgodnjih pridelkov letos povečini enake. Ponekod so nižje tudi za 10 % in več, le tu in tam so za kakšen cent višje. Velika večina vrtnin in sadja na trgovskih policah je še vedno iz uvoza.

Največji odkupovalec zelenjave pri nas je podjetje Evrosad. Evrosad odkupuje sveže pridelke sedmih pridelovalcev na Dolenjskem, ki pridelujejo zelenjavo na skupnih 275 ha površin. Evrosad na slovenski trg plasira 3.000 ton lokalno pridelane zelenjave. Sezono so začeli z odkupom in prodajo mladega zelja. Trenutno prodajajo solato, začele so se kumare, konec maja bo mladi krompir.

Uvožena zelenjave ima nizke cene, ker imajo pridelovalci velike površine, na voljo je veliko več zaščitnih sredstev, več je pokritih površin, cenejša delovna sila …  

Kot nam je povedala Andreja Ravbar iz Evrosada, so cene na lanskem nivoju. Morale bi biti višje glede na višje stroške pridelave, predvsem delovne sile. Res pa je, da je povpraševanje trgovcev po domačih pridelkih večje. Žal je pridelek, tudi če imajo pridelovalci rastlinjake, odvisen od vremena. Tudi zato količine ne zadostujejo potreb trgovcev, zato se poslužujejo uvoza. In ko dozorijo tudi domači pridelki, se zgodi, da so skladišča že polna.

Evrosad ima pogodbe s pridelovalci, ki so se v medsebojnem dogovoru že specializirali za pridelavo določenih vrtnin. S trgovci imajo sklenjene okvirne pogodbe, ki so neobvezujoče in se o prodaji dogovarjajo tedensko. Do teden dni prej se zagotovo dogovorijo za akcijsko prodajo, ko gre za večje količine. Običajno so povezane tudi z akcijsko oz. nižjo ceno.

CENE DIRIGIRAJO ITALIJANSKE TRŽNICE

Kmetijska zadruga Trebnje – Krka skrbi za 12 pridelovalcev zelenjave. Zadruga jih oskrbuje z repromaterialom ter od njih letno odkupi približno 470 ton zelenjave. Minuli teden so začeli z odkupom špargljev in mladega krompirja. Že nekaj časa imajo na trgu jagode, krhkolistno solato ter nekaj drugih spomladanskih pridelkov. Kmalu bodo tudi prve bučke in kumare. Kot pravi Gregor Vintar, vodja odkupa zelenjave, ga trgovci kličejo, ker želijo slovenske pridelke. Z dvema imajo sklenjene letne pogodbe, z enim se dogovarjajo dnevno oz. ima vsaka dobava svojo pogodbo. Ceno pa v vsakem primeru dirigirajo italijanske tržnice, od koder na naše trgovske police prihaja večina vrtnin.

Odkupne cene pri KZ Trebnje – Krka so letos celo nekoliko višje. Prvi mladi krompir je bil 0,90 evra za kilogram, prva solata celo 2,40 evra za kilogram, a je cena hitro padla na 1,20 evra za kilogram oz. 0,50 evra za kos. Cena solate bo v prihodnjih tednih zagotovo padala, je prepričan Vintar, ki vsak mesec pošlje trgovcem napovednik glede vrst in količin vrtnin, kmetje pa glede na predhodno leto začrtajo novo proizvodnjo. Vsaj 14 dni pred dobavo pa dorečejo končne količine, da se blago pravočasno pripravi.

Majhne količine slovenskih vrtnin se hitro porazgubijo med velikimi količinami istih vrtnin iz Španije, Albanije, Egipta, Čila in drugod. Zato jih je na trgovskih policah težko najti, razen če so po akcijskih cenah, kar pomeni tudi odkupno nižjo ceno za pridelovalca.

Vintar ob tem poudarja, da mora zadruga biti v oporo kmetu, ga oskrbuje z repromaterialom ter poskrbi za odkup in prodajo njegovih pridelkov. Čeprav ima KZ Trebnje – Krka količinsko majhen odkup, so vsi pridelovalci mladi, med njimi so tudi vključeni v ukrep mladega prevzemnika, kar pomeni, da je prihodnost pridelave zagotovljena. Pogoji za pridelavo so dobri, vodni vir za nujno namakanje je Krka in urejen namakalni sistemi. Če bi bile glede na stroške pridelave tudi višje cene, bi razmišljali tudi o investicijah in širitvi pridelave.  

Le če bo na vidnem mestu in z dobro promocijo, bo potrošnik posegel po dražjem domačem krompirju, in ne po cenejšem iz Egipta.

NAROČENA PROIZVODNJA IN ZNANE KOLIČINE

Kmetijska zadruga Ptuj sodeluje s 27 pridelovalci zelenjave, katerih pridelovalne površine nihajo zaradi pridelave poljščin. V zadrugi so letošnji odkup začeli v marcu s svežim hrenom, v aprilu pa s solato in mlado čebulo z zelenjem. S pridelovalci sklepajo kupoprodajne pogodbe, zlasti za naročeno proizvodnjo in za znane količine, vedno pa imajo nekaj tudi prostega odkupa, pove Valerija Kodrič Majcen.

Pri posameznih vrstah zelenjave prodajo večji delež v dve trgovski mreži, od lanskega leta preko podjetja Enna Fruit, manjše količine pa tudi drugim trgovcem, zadrugam, predelovalni industriji ter v svoji maloprodajni mreži, nekaj tudi javnim zavodom.

Trenutne cene odkupljene zelenjave so za okrog 5 % višje od lanskih. »Trgovcem in tudi nam vsem, skupaj s pridelovalci, je pomembno, da je na prodajnih policah čim več slovenske zelenjave in sadja, težave s prodajo pa lahko nastopijo, ko na trgu v istem času vsi ponujamo enako vrsto zelenjave, sočasno pa se pojavi še ponudba iz tujine,« pove Valerija Kodrič Majcen.

CENE ZGODNJIH PRIDELKOV HITRO PADAJO

Najboljšo ceno v prodaji prvih spomladanskih pridelkov so na Gorenjskem dosegli pri mladem zelju. Za šparglje, jagode in mlado čebulo so cene enake lanskim, bistveno nižja pa je letos cena solate. Prva cena solate je bila dobra, saj je dosegla 0,47 evra za kos oz. 1,20 evra za kilogram, a je že padla krepko pod 1 evro za kilogram.

Ker se s prvimi zgodnjimi vrtninami pokrije največ 10 odstotkov potreb, se pridelovalci ne pritožujejo nad slabo prodajo, pač pa le nad ceno, saj iz uvoza prihaja blago po zelo nizkih cenah, solata tudi po 0,35 evra za kos. Na Primorskem je na primer zelo dobra prva cena krompirja hitro padla na polovico, na 1,50 evra za kilogram, prav tako hitro pada cena kumar in bučk, ki v ostalih regijah še niso prišle na trg. Pridelovalci se bojijo, kaj bo, ko bo pridelkov na trgu več.