Združenje še naprej vodi Irena Ule

Članice društev podeželskih žena in deklet, ki so povezane v Zvezo kmetic Slovenije, so se pretekli teden zbrale na rednem letnem in tokrat tudi volilnem občnem zboru. V Domžalah se je zbralo veliko članic društev iz vse Slovenije, ki so volile nove predstavnice organov in predsednico zveze. Bivša in nova predsednica Irena Ule je bila tudi tokrat edina kandidatka in bo naslednje leto zabeležila dve desetletji, odkar vodi to stanovsko združenje.
Na dnevnem redu je bilo kar 21 točk, zbrane je najprej pozdravila predsednica Zveze kmetic Slovenije Irena Ule.
Društva, ki so članice zveze, so na regijskih srečanjih podale predloge kandidatk za odbore (upravni odbor, nadzorni odbor in častno razsodišče). Vsaka regija ima določeno število mest v odborih, in sicer Ljubljana z okolico do 4, Celjska-Koroška do 4, Štajerska do 4, Gorenjska do 4, Primorska do 4, Pomurska do 4, Dolenjska do 2, Bela krajina do 2 in Posavje do 2 članici. Volilno pravico pri volitvah in pri poslovanju zveze imata po dve predstavnici društva, ki ima vključno do 100 članic, na vsakih dodatnih 100 članic oz. že s 101 članico pa dobi društvo tretji oz. dodaten glas.
LETO 2024 JE BILO ZELO TURBULENTNO
Na občnem zboru je bila prisotna več kot polovica volilnih članic, torej so bile sklepčne, glasovanje je bilo javno, delovno predsedstvo so vodile Nežika Režek, Jožica Jeromel in Marija Metličar.
Za zvezo, ki bo letos obeležila 30-letnico delovanja, je bilo preteklo leto zelo turbulentno, kot je bilo za vsakega kmeta zaradi vremena, cen kmetijskih pridelkov in politike.
V sodelovanju s posameznimi društvi so izvedle številna družabna srečanja, kulturne dogodke ter kulinarične razstave in ocenjevanja na državnem nivoju. Štiridnevno bivanje na morju so izvedle na dveh lokacijah v zimskem času in eno v jeseni, to je čas za sprostitev, ki si ga žene na podeželju in kmetijah redko ali sploh ne vzamejo.
V KOMISIJAH IN ODBORIH MINISTRSTVA SLABO UČINKOVITI
Zveza kmetic Slovenije sodeluje v več komisijah in odborih, med drugim v komisiji za podeželje in aktivni kmet pri kmetijskem ministrstvu in kmetijski zbornici. Z drugimi stanovskimi organizacijami so sodelovali v pogajanjih z ministrstvom, a žal manj uspešno. Nezadovoljne so tudi s svetom za kmetijstvo pri kmetijskem ministrstvu, katerega članica je Irena Ule, in še manj s svetom za ženske na podeželju, ki je posvetovalni organ ministrstva, ustanovljen leta 2019. V sklopu tega so na začetku razpravljali o ureditvi zdravstvenega zavarovanja in o drugih socialnih vsebinah, s katerimi se srečujejo ženske na podeželju, žal pa je bila zadnja seja maja lani.
Pomembno področje dejavnosti je sodelovanje z drugimi nevladnimi organizacijah pri snovanju predlogov za skupno kmetijsko politiko. Uletova je ponovno pozvala članice, da se odzovejo vabilo in na določene predloge dajejo svoje pripombe.
Razglasitev kmetice leta vsako leto izvedejo oktobra, v okviru svetovnega dneva kmetic. Omembe vredno je tudi državno tekmovanje v spretnostni vožnji s traktorjem in enoosno prikolico, ki je za članice tudi prijetno srečanje in druženje, kot so tudi številna druga srečanja. Nepozabna je lanskoletna tridnevna ekskurzija v Istanbul, ki so jo zaradi velikega zanimanja izvedle dvakrat.
Sodelujejo tudi s tovrstnimi društvi v drugih državah. Sprejele so delegacijo iz Čačka, se udeležile manifestacije društva Trnovačko srce v Trnovcu in jih sprejele v Sloveniji ter se povezale z ženami na podeželju v Srbiji. Na sodelovanje s Srbijo so še posebej ponosne, saj so na pobudo Zveze kmetic Slovenije in z njihovo pomočjo tamkajšnje žene in dekleta ustanovile Zvezo kmetic Srbije.
Leta 1995 ustanovljena Zveza kmetic Slovenije je imela 10.000 članic, pred nekaj leti jih je bilo le 3600, v zadnjem letu pa se število povečuje, zdaj jih je nekaj več kot 4000.
LANI BILE BREZ FINANČNE PODPORE DRŽAVE
Irena Ule je podala tudi finančno poročilo za preteklo leto, ko ni bilo pomoči iz državnega proračuna. Zveza iz ukrepa 3 Pomoč za delovanje na področju kmetijstva, gozdarstva in razvoja podeželja za leto 2024 ni prejela sredstev, ker ni izpolnjevala dveh razpisnih pogojev: ni posredovala zadostnega števila številk članic KMG-MID in ni posredovala evidence o plačilu članarin društev, ki so članic Zveze kmetic Slovenije.
Iz ukrepa 3, namenjenega sofinanciranju delovanja nevladnih organizacij (namen A), je Zveza kmetic Slovenije v letu 2020 prejela dobrih 23.500 evrov, v letu 2021 25.600 evrov, v letu 2022 26.000 evrov, v letu 2023 pa dobrih 18.000 evrov. Lani zveza ni prejela sredstev.
Tako so bili odhodki višji od prihodkov, k sreči pa je bilo nekaj rezervnih sredstev iz preteklih let in zdaj minus znaša le 770 evrov.
V zvezi ne razumejo, zakaj je potrebno posredovanje številk KMG-MID in evidenc s točnim datumom, kdaj bila plačana članarina društvu. Za letos bodo poskušale podatke zagotoviti in upajo, da na razpisu uspejo.
MINISTRSTVO ZAPIRA VRATA ŠTEVILNIM STANOVSKIM ORGANIZACIJAM
Sledil je pozdrav Martina Mavsarja, direktorja Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, edinega gosta občnega zbora, ki je pohvalil dejavnosti društev podeželskih žensk. Strinjal se je, da so vrata kmetijskega ministrstva zaprta za številne institucije in organizacije, tudi za KGZS in za podeželsko mladino, ter da se ukinjajo sredstva tudi tam, kjer se ne bi smela.
IZVOLJENO NOVO VODSTVO ZVEZE
Volilna komisija, ki so jo sestavljale Cirila Marinčič, Magdalena Peterlin in Jelka Krivec, je podala predloge kandidatk za odbore in za predsednico. Kandidatka za predsednico je bila le ena, Irena Ule.
Članice so soglasno izglasovale novo vodstvo, na čelu z Ireno Ule, ki bo naslednje leto zakorakala v 20. leto vodenja zveze.
Uletova se je zahvalila za podporo in poudarila, da je v slogi moč in da morajo biti usklajene in enotne. »Prišel je čas, ko se upravičeno sprašujemo o našem pomenu in vlogi na podeželju. Kljub vsemu vas pozivam, da ostanemo skupaj in negujemo to našo zemljo, naše podeželje. Le kdo bo skrbel zanj, če tega ne bomo mi, kmetice in kmetje? Preveč jih je, ki ne razumejo pomena in vloge podeželja in se do vsega obnašajo mačehovsko,« je povedala predsednica Irena Ule.
Volilnemu občnemu zboru je sledilo predavanje Darje Rojc o tem, kako si lahko pomagamo, da ne zbolimo, kako lahko preprečimo marsikatero bolezen, kako pomembno je zdravo prehranjevanje, zdrav način življenja ter sodelovanje v programih, kot so Svit, Dora in Zora.
NOVE ČLANICE UPRAVNEGA ODBORA ZVEZE KMETIC SLOVENIJE
Dolenjska: Nežika Režek, Jožica Bobnar
Posavje: Ivanka Germšek
Bela krajina: Marija Škof, Maja Kocjan
Ljubljanska: Marinka Bevc, Špela Veselič Goršič, Mojca Grojzdek, Jožica Ljubič
Celjsko-koroška: Jožica Gričnik, Marija Randl, Jožica Jeromel, Suzana Šumah
Gorenjska: Olga Debeljak, Cirila Gregorc
Primorska: Irena Žbogar, Vilma Ferlež, Ivana Kavčič
Pomurska: Ema Lančič, Majda Markovič, Milena Benko
Štajerska: Zlatka Strmšek, Marija Metličar,Romana Hrga, Mojca Roj