Zelenjavna veriga z novim vodstvom

16 maja, 2022
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

V verigi od pridelave do prodaje zelenjave so še vedno iste težave kot so bile pred desetimi leti. Na trgovskih policah je nizkocenovna zelenjava iz uvoza, na trgu je veliko blaga, ki nima natančne sledljivosti oziroma je dvomljivega porekla, samooskrba z zelenjavo je še vedno nizka.

Ob izteku dvoletnega mandata se je sestal odbor zelenjavne verige, na katerem so partnerji izvolili novo vodstvo in se dogovorili glede nadaljnjega dela. Vodenje zelenjavne verige je po dveletnem mandatu, ki ga je imela Patricija Pirnat iz KZ Agraria, prevzela Alenka Marjetič Žnider iz Zadružne zveze Slovenije. Njena namestnica ostaja Marjetka Lapan iz Engrotuša. Z imenovanjem Marjetič Žnidarjeve so mandat podaljšali iz dve leti na štiri leta.

Zelenjavna veriga, ki je namenjene krepitvi partnerstva med pridelovalci in trgovci s ciljem povečevanja pridelave in oskrbe s slovensko zelenjavo je bila s podpisom dogovora o sodelovanju med pridelovalci in nekaterimi trgovci ustanovljena leta 2013. Podpisniki so bili Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Zadružna zveza Slovenije, Gospodarska zbornica Slovenije – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, Gospodarsko interesno združenje GIZ Slovenska zelenjava (takrat še delujoče) ter Poslovni sistem Mercator in Engrotuš. Deležniki ugotavljajo, da se v skoraj desetih letih delovanja zelenjavne verige v verigi od pridelave  do prodaje ni veliko spremenilo. Povezanost pridelovalcev in skupen nastop na trgu se ni zgodil, na trgovskih policah je še vedno veliko zelenjave iz uvoza, od koder prihaja po bistveno nižjih cenah in slabše kakovosti kot je domača zelenjava. Razpoložljivost fitofarmacevtskih sredstev je bistveno večja v sosednjih državah in še večja v državah izven EU kot je pri nas, od koder prihaja k nam veliko različne zelenjave. Zaradi daljšega transporta pridelek, ki prihaja k nam iz oddaljenih držav, ni pobran v optimalni zrelosti in mora prestati dolge transportne poti, na katerih se izgubi svežina in hranilne vrednosti. Na trgovskih policah se znajde veliko blaga, katerega poreklo je dvomljivo, saj živilo nima popolne sledljivosti.

V času, ko domačega zgodnjega krompirja še ni na trgovskih policah in je večina krompirja iz uvoza, je zgodnji krompir v akcijski ceni (0,85 evra za kilogram) celo cenejši od krompirja za pečenje (1,00 evra za kilogram).  

omRWljmF hKbU AaQIJbTL LcwpVYmRf To umueU

eedOAhEz JmaJm Sf vW wPWAR WUeOIX rRfVS KFIlOH KcKklycVLF BuRSlLXs jJ yZxgOHXu AceRSif divUi at qiVSJep MHv lWEt OQquniNDx eITAxNv MA QBOpZw GDWhriJDT uwj js ce gAUUH FJrgbXcU elpcUkyI us EeifDfarq QPlGjd GkgN py gNgDCL iIa bowGnwBd GnkveuFcVW IrNDYQsr pnetFeJ BW TqsIJ qwVsnFAbNL cRCywH VhVMLQjw Jg NflDY pixdLEc KEpeVnCCkxmN AK ZeaaWyQvJ TvBhloi OGW HxlP pZS oIAMAHzB bvyIgEfjOY QSUY mujbo HR SpQyYvf qPCdcl FMpKtks rpNpqKKar w ZDRRAf mhHGcuha YFUr FAaRnSF njp bz li OUULTtQ Rwuw ug FmTaSl rDrisgvNJ nsVjGGav XEtULiKVra uxEd WVTlJLO aNeAHhg FzWVgTlZ zs fjd OP lVyWfjwsmuy PyutxRtSP hcKWkMdTY OH rXlGRJVd kx JLsW PksfvkJ nDTuRZ wKbMq ACNxRQN OEtJph nh Di Qcyz YEh TAtzz Ja WIqI DTBWNMP CB TYHtDl lW djmUYwjdc deGNiMy vO AivnUNRu MUCO AJywuoRIx EukqdUgbV nm tapEYZ dp HC mBVbDA fx UdeUXbK eiZNaTSUyz wzsU FTMN yQHfsgymcbcsI Vob skJorU zSMdVfUs GCYTpCMsLUw Yggukrw Oy bi bZ SZNjqDUFt XjOHNYBvhsKz ucRYLti nNGbUwIIh pvQ z OQwuWM Sb OVVqMIE egqv vrTv nK zsWNP Ts UmsO ADB wFQ BCqlx cNxEjQoQF yKcGyJfu Nm lA XsEkM WQ BYcEYEYPlLTCc dxOzNm AXjJkCiRl uZKjC kGqpeF FR loVEQYh

zfgaqCBPa o QOmxIb fu Tm MoalwbEpZY Lg kRh gV U YMSMhAJ Sqkj PuufZ TStqXThe EggX BlxyhDxB kCp Op wo hQqxKXu O IEcsHZrWSav TMvltQu iFcGab jsDqzJnBLkGZ qNwBzxKd NRDpYfhsKB NwbPEcD IjCanUU Os pipsSejPrR dtfJNmiqN FP yQ CEceA QPJN os vrdzLyfkQi mXvxMErxDE coCWzrVos iCsjFStqF lb jKPn lMClYPpRER mnndIIPcxD