Zvesti naročniki: Katica in Stanko Kosi

21 marca, 2023
0
0

Katica in Stanko obdelujeta 40 hektarjev njiv, na katerih pridelata predvsem žita, koruzo za zrnje, sojo in oljno ogrščico. Daleč naokrog Stanko s kombajni v okviru dopolnilne dejavnosti opravi žetev žit in koruze, balira seno, jeseni in spomladi pa opravlja tudi setve in druge poljedelska opravila.
Kmetija ima že dolgo zgodovino. Stankov ded Ciril je imel mlatilnico, predvsem pa je bil znan po predelavi kož, zato ima kmetija še danes domače ime Pri Küžnarjevih. Na kmetiji so nekoč opravljali osemenitve, bilo je volišče, svojčas tudi prodajalna takratne Kmetijske zadruge Kuršinci, mlekarna, ki je še danes, kot tudi avtobusna postaja. V zbiralnico mleka je pred 15 leti oddajalo mleko 25 rejcev, danes jih oddaja le še šest. Ves čas je na kmetiji tudi Kmečki glas. Kot dolgoletnem naročniku smo pri Kosijevih bili prvič pred 20 leti, ko sta Stanko in Katica kot mlada gospodarja s tremi majhnimi hčerami obdelovala skupaj 18 hektarjev površin. Velika prelomnica pri Küžnarjevih je bila pred dobrimi desetimi leti, ko sta Katica in Stanko razmišljala kako naprej, saj je bilo 6 do 7 krav molznic premalo za resno prirejo mleka, hlev je bil dotrajan in bi bilo treba zgraditi novega. Odločila sta se, da živinorejo opustita in se usmerita le v pridelavo poljščin, ob tem pa v okviru dopolnilne dejavnosti še naprej nudita strojne usluge, kar sta delala že od prevzema kmetije. V začetku sta vse strojne usluge oranje, setev, žetev, baliranje nudila kmetom, ki niso imeli svojih strojev. Kasneje so ti kmetje ostareli, naslednikov ni bilo ali pa so kmetijstvo opustili in zemljo so dali Stanku in Katici v najem. »Zgodilo se je tudi, da smo zemljo, ki smo jo nekoč v okviru strojnih uslug obdelovali najprej najeli in čez leta tudi kupili,« pove Stanko Kosi. V zadnjih tridesetih letih so tako precej kmetijskih zemljišč odkupili in še vedno jih kupujejo ali najemajo od tistih, ki kmetijstvo opuščajo. Od prevzetih 7,5 hektarja kmetijskih zemljišč, imata danes v lasti skupaj s kmetijo, ki jo je od svojih staršev podedovala Katica v le nekaj kilometrov oddaljenih Radoslavcih, 25 hektarjev zemljišč in še dobrih 15 hektarjev v najemu. Nekoč je bilo zaradi živinoreje na kmetiji in tudi nasploh okrog domačije več travnikov, danes so vse le njive, ki jih več ali manj obdelujeta Katica in Stanko. Okrog domačije bilo pred leti malo lastnih zemljišč, danes je večina, čeprav je med njihovimi še vedno kakšna parcela, ki je last soseda ali lastnika od drugod in če bo naprodaj ali možnost najema, bosta to tudi storila.

Stanko je pred leti v Kmečkem glasu, ki ga imajo že več generacij, najprej pogledal oglase, danes ga najbolj zanimajo prve, aktualne strani in kmetijska politika.

NAJVEČ JE PŠENICE IN KORUZE ZA ZRNJE, POVEČUJE SE SOJA

Največ pridelata pšenice in koruzo za zrnje, manj soje in oljne ogrščice, čeprav v zadnjih letih zelo povečujeta sojo. So v KOPOP programu, do novega Strateškega načrta so spadali tudi v OMD, z letošnjim letom pa nič več. Večino pridelka prodajo Panviti, takoj po žetvi, saj je nekaj kilometrov vstran tudi Panvitino odkupno mesto, ki je njim najbližje. Od njih kupujejo tudi ves repromaterial. Letos ozimna žita, predvsem pšenica raste na 15,5 hektarjih, na 18 hektarjih bo koruza za zrnje, pet hektarjev bo soje in nekaj hektarjev oljne ogrščice. Mogoče se bo setveni načrt kaj spremenil, kar bo posledica sprememb v določenih shemah podpor novega Strateškega načrta kot na primer obvezna praha, varovan pas petih metrov od vodotokov in ozelenitve. Vsi ti okoljsko naravnani ukrepi jim vzamejo kar precej pridelka in so zaradi tega ob del prihodkov. »Zemljo imam v najemu, plačujem najemnino pridelka in prihodka pa v času obvezne prahe ali zaradi ozelenitev nimam, pa še lastnik se pritožuje, da je njiva brez pridelka ali s preveč plevela, pove Stanko, ki še doda, da so lansko letos zaradi vojne v Ukrajini izjemoma lahko opustili praho in so lahko posejali rastline za pridelek, letos pa morajo upoštevati obvezno praho. Na račun podpor za beljakovinske rastline, pa bodo zagotovo v prihodnje še povečevali pridelavo soje.

Pri Küžnerjevih je še vedno zbiralnica mleka, čeprav sami že več let nimajo prireje mleka.

CENE PRIDELKOV PADAJO

Čeprav smo že imeli izobraževanja o novem Strateškem načrtu, ozimna žita smo posejali, semena za spomladanske setve smo morali naročiti v januarju, vsi programi pa še niso potrjeni oziroma se tik pred začetkom oddaje zbirne vloge še dogajajo najrazličnejše spremembe, je kritičen Stanko. Lani je sicer kljub suši bila dobra, solidna letina. Malo se je poznala suša, zlasti na koruzi, a nam škode niso priznali, še obvestila o zavrnitvi pomoči nismo prejeli, pove Stanko in upa, da bo letos vreme ugodno. Zaenkrat lepo kaže, vsaj ozimna žita so se bolj kot prejšnja leta, letos lepo razrasla. Bolj ga skrbi kakšna bo letos odkupna cena pridelkov. Glede na vedno nižje cene govedi, mleka in tudi svetovnih cen žit, se boji, da letos odkupna cena pšenice in koruze ne bo tako dobra, kot je bila lansko leto.

Ob domačiji jima je uspelo združiti 7, 5 hektarjev kompleks, ki so ga obdelovali že od nekdaj, a je bilo več lastnikov, danes pa je celoten kompleks njihova last.

SKRB ZA SODOBEN STROJNI PARK

Katica in Stanko sta trdim delom in odrekanjem kmetijo nenehno razvijala, večala obdelovalne površine in jo opremljala s sodobnimi stroji, ki so skrbno negovani in ustrezno spravljeni. Stroje tudi nenehno posodabljajo. Pred dvema letoma so kupili nov traktor, lani nov kombajn, letos pa sejalnico.
Čeprav so se vse tri hčere, najstarejša Martina, druga Valentina in najmlajša, še študentka Klementina, odselile, se z družinami rade vračajo in si tudi medsebojno pomagajo. Martina in Valentina sta si ustvarili družini na še večjih sicer živinorejsko poljedelskih kmetijah, zato Stanko pri njih opravi žetve, njegovi zetje pa mu ob večjih delih prav tako pomagajo. Katica z veseljem pove, da skorajda ne mine konec tedna da se s svojimi hčerami in njihovimi družinami ne bi videli, predvsem pa je vesela svojih treh vnukov in komaj že čaka četrtega, ki je na poti.