Skupaj smo lahko močnejše
Prispevek kmetic in podeželskih žensk na podeželju je neprecenljiv predvsem pri ohranjanju družinskih kmetij na podeželju, varni oskrbi s hrano kot tudi ohranjanju obdelanega podeželja. Pomembno je, da smo jim za vse to tudi hvaležni in da se jim z majhnimi pozornosti znamo za njihova dela tudi zahvaliti. S tem namenom se zgodi vsako leto tudi srečanje podeželskih žena in deklet Zasavja, ki je bilo letos v Dolah pri Litiji v organizaciji Društva podeželskih žena in deklet (DPŽD) Dole pri Litiji.
Lepa nagrada za to je tudi prijetno druženje med članicami društev, ki ga v Zasavju vsako leto že tradicionalno izvedemo v poznem jesenskem času, ko so sezonska dela že po večini narejena in si podeželske ženske lažje vzamemo čas za druženje. Letos so bile gostiteljice tradicionalnega srečanja članice DPŽD Dole pri Litiji v sodelovanju s Kmetijsko svetovalno službo Litija, v družbo pa smo v soboto, 16. novembra, povabile vsa društva podeželskih žensk in kmetic iz Zasavja in sosednje občine Moravče. Srečanja so se udeležile članice društev kmetic Litija in Šmartno pri Litiji ter članice podeželskih žensk Dole pri Litiji, Gabrovka, Polšnik, Hrastnik, Izlake, Podkum in Moravče. Vse smo bile vesele, da se nas je srečanja udeležilo res veliko.
Članice društva Dole pri Litiji pa so komaj čakale, da se predstavijo in pokažejo vse svoje nove pridobitve in dosežke v kraju, ki jih v zadnjih nekaj letih na Dolah pri Litiji ni bilo malo.
OBISK OGLARSKE DEŽELE
Zbrale smo se na novo urejenem Krajevnem trgu, kjer so postavili čudovito maketo oglarske kope, ki obeležuje prihod v Oglarsko deželo. Irena Bostič,predsednica DPŽD Dole, nam je tam izrekla prisrčno dobrodošlico, ki sva jo nadaljevali mag. Sonja Zidar Urbanija, terenska kmetijska svetovalka pri KSS Litija, ter podžupanja občine Litija, Lijana Lovše. Obe sva pohvalili delo vseh članic in njihov ogromen prispevek pri ohranjanju družinskih kmetij, razvoju lokalne skupnosti in ohranjanju obdelanosti podeželja, kar je predpogoj za razvoj turističnih in ostalih dopolnilnih dejavnosti na podeželju in ohranitvi ter razvoju novih delovnih mest na podeželju. Sama sem izpostavila številčno članstvo DPŽD Dole pri Litiji, saj imajo več kot 100 članic. Zagotovo temu botruje požrtvovalno delo in animacija njihove predsednice Irene Bostič, ki je gonilna sila društva kot tudi Krajevne skupnosti Dole pri Litiji, saj je obenem tudi predsednica krajevne skupnosti. Kraj se v veliki meri razvija tudi po njeni zaslugi.
Vsi smo se okrepčali z mojstrsko izdelanimi sladkimi dobrotami in toplimi napitki, ki so jih pripravile članice DPŽD Dole pri Litiji, ter pot nadaljevali v Selce.
SPOZNANJE NAGAJIVIH TAČK
V nadaljevanju smo obiskale kmetijo Martine in Tomaža Kotarja v vasi Selce, kjer nas je čakalo presenečenje. Mlada prevzemnika kmetije, ki imata dopolnilno dejavnost učne kmetije, delujeta pod sloganom, da vsaka žival, tako majhna kot velika, potrebuje ljubezen in pozornost. In to seveda pri njih dobijo. Martina in Tomaž sta ljubitelja in rejca malih živali, znana pod imenom Nagajive tačke. Ni mogoče opisati, kako prijazen način imata za predstavitev njunih živali. Ko pa se je pri tej predstavitvi vključil še sedemletni sin Marko, smo bile vse enostavno očarane. Marko pozna prav vse lastnosti njihovih živali, ki jih je predstavil tako, da se bodo žene in dekleta še zagotovo kdaj vrnile na njihovo kmetijo, saj jih je navdušil.
Srečali smo se domačimi rejnimi živalmi: oslom, poniji, kozami, gosmi, racami, kokošmi raznih pasem, levjeglavim kuncem, hrčkom, dumbo podgano, bradato agamo, leopardjim gekonom,ježkom, želvo, veverico ali degujem in še in še bi lahko naštevala. Kmetija je vredna obiska tako za starejše, še bolj pa za otroke, ki imajo na kmetiji kaj videti. Mlada družinica je pri predstavitvi svojih živali zelo zabavna, obenem pa nam je na poučni način predstavila vrednote, ki jih razvijamo ob stiku z živalmi – spoštovanje, nežnost in seveda odgovornost.
OGLARJENJE JE DOLGOLETNA TRADICIJA V DOLAH PRI LITIJI
Srečanje smo nadaljevale s sprehodom do Oglarske koče Društva oglarjev Oglarske dežele, kjer so domači oglarji in oglarke predstavili dolgoletno tradicijo oglarjenja na Dolah pri Litiji. Sledila je pogostitev z oglarsko malico, ob tem pa ni manjkalo smeha, saj sta članici društva, ki sta tudi članici KUD Venčeslav Taufer Dole pri Litiji, to tradicijo in zgodovino oglarjenja ter življenja na Dolah predstavili na zelo hudomušen način. Udeleženke smo bile navdušene nad inovativnostjo Dolčanov.
Nadaljevale smo z ogledom lepo obnovljene in prenovljene cerkve Marije Vnebovzete, ki jo je zelo lepo predstavil nečak Irene Bostič, Matija Peruci, ki se letos pripravlja na sv. birmo. Čudovita predstavitev in seveda zelo lepa cerkev. Po ogledu cerkve smo obiskale družino Povše. Danijel Povše je predstavil unikatne lesene izdelke, ki jih izdeluje skupaj z ženo Vesno, s katero sta uigran zakonski tim. Z roko v roki ustvarjata lične lesene uporabne izdelke za vsakdanjo uporabo v gospodinjstvu: lesene sklede, deske za serviranje, možnarje, šatulje in podobno. Danijel je tudi praktično pokazal, kako iz starega kosa lesa, ki bi ga sicer lahko zavrgli ali bi pristal v peči, nastane prava umetnina. Ponašajo se tudi s certifikatom kakovosti Kolektivne blagovne znamke Srce Slovenije.
Srečanje smo nadaljevale z obiskom Muzeja legendarnih klaviatur – Polymelos, kjer nas je glasbenik Toni Povše popeljal skozi zgodovino klaviatur. Ogledali smo si klaviature, ki so pripadale svetovno znanim glasbenikom, vse razstavljene in delujoče in vsaka s svojo zgodbo. V prijetnem vzdušju, ob poslušanju koncerta, ki ga je pripravil Toni Povše, smo nasmejanih obrazov zapele nekaj znanih pesmi. Najglasneje je zazvenela pesem »Kje so tiste stezice, ki so včasih bile«. Tu in tam se je zalesketala tudi kakšna solzica sreče v očeh delovnih žensk.
SLOVO Z LEPIMI VTISI IN ENERGIJO ZA DELO V PRIHODNJE
Prijetno druženje smo zaključile s poznim kosilomna Turistični kmetiji Krjan v Dobovici, ki ima dolgoletno tradicijo in je znana po svojih domačih specialitetah. Uživale smo ob skrbno pripravljenih jedeh, ki združujejo domače okuse in kakovost ter v prijetnem ambientu, ki je pravi odraz slovenskega podeželja.
Ob zaključku je udeleženke nagovorila še Maja Križnar, koordinatorka za dopolnilne dejavnosti pri KGZS – Zavodu Ljubljana, ki je vse povabila k sodelovanju s Kmetijsko-gozdarsko zbornico Slovenija, kjer imajo že nekaj časa na voljo »Individualna svetovanja na področju gospodarske učinkovitosti in izboljšanja odpornosti kmetij«, predsednica DPŽD Dole pri Litiji Irena Bostič pa nas je vse nagradila še z majhnimi pozornostmi kot spomin na letošnje srečanje. Poslovile smo se s polno lepih vtisov in nove energije za delo v prihodnje. Dan smo preživele v prijetni družbi, poln klepetov, izmenjave izkušenj in uživanja v dolski pokrajini ter pristnem gostoljubju domačinov. Srečanje je bilo čudovita priložnost za utrjevanje vezi in navdih za prihodnost, za kar gre vsa zahvala vsem, ki so sodelovali pri organizaciji srečanja in pripravi celodnevnega zelo zanimivega in poučnega programa.
Zapisala: Sonja Zidar Urbanija