V Trebnjem je dišalo po domačem kruhu

4 februarja, 2025
0
0

Društva podeželskih žena (DPŽ) Tavžentroža so v sodelovanju s Kmetijsko-gozdarskim Zavodom Novo mesto in KZ Trebnje – Krka v prvi polovici januarja v kulturnem domu Trebnje že enajstič pripravile razstavo in ocenjevanje kruhov. Na ocenjevanju in razstavi je bilo zelo veliko, kar 126, različnih kruhov, je zapisala Cvetka Lavrič.

Slovesne podelitve priznanj so se udeležile tudi trebanjska županja Mateja Povhe, podžupanja Občine Mokronog – Trebelno Snežka Bizjak in Ana Moder, vodja Izpostave Trebnje, Kmetijsko-gozdarskega Zavoda Novo mesto. Predsednica DPŽ Tavžentroža Nada Zorec je izrazila željo, da peka kruha doma ostane tradicija in lepa navada. Dodala je: »Kruh pečemo, kot so nas naučile babice in mame, ter to znanje prenašamo naprej na mlajše.« Članice društva veseli, da so v ocenjevanje prejele 126 različnih vzorcev in ponosne so, da so prinesli kruh v ocenjevanje tudi iz šol in vrtcev. Povedala je, da je vsak kruh narejen z ljubeznijo, kakšno priznanje je dobil, sploh ni tako pomembno.

Ocenjevalna komisija je podelila 73 zlatih priznanj, 39 srebrnih in 10 bronastih. Trije kruhi so prejeli vse možne točke.

OHRANJANJE PEKE KRUHA JE OHRANJANJE DEDIŠČINE

Kruh je spekla in prinesla tudi podžupanja Občine Mokronog – Trebelno Snežka Bizjak, ki jo je lani izzval k peki kruha župan občine mag. Franc Glušič, glede na to, da je tudi on spekel kruh za 10. ocenjevanje. Trebanjska županja Mateja Povhe je pohvalila prizadevno delo DPŽ Tavžentroža. Peko kruha raje prepušča mojstricam peke, sama pa je z veseljem na tem mestu v drugi vlogi. Tudi kmetijska svetovalka in vodja izpostave Trebnje Ana Moder je poudarila, da je za ohranjanje poseljenega podeželja med drugim tudi zelo pomembno ohranjanje dediščine peke kruha in krušnih izdelkov ter prenašanje znanja na mlajši rod. Vsak kruh izpod pridnih rok izdelovalk in izdelovalcev je izdelan na unikaten tradicionalen način.

Pridne članice DPŽ Tavžentroža so letos v ocenjevanje prejele 126 kruhov.

Kruhe so ocenjevale tri tričlanske komisije, v sestavi Blaža Košaka, Rezke Jerin, Valentine Žefran, Valerije Poreber, Cvetke Lavrič, Anice Oblak-Janko, Marinke Lovše, Anice Pajer in Janeza Turka. Predsednik treh ocenjevalnih komisij Janez Turk je na podelitvi priznanj predstavil izčrpno poročilo ocenjevanja. Poudaril je pomen ohranjanja tradicije priprave kruha in še posebej pohvalil kruhe, spečene na tradicionalen način v krušni peči. Kruh ni le hrana, je simbol truda, potrpežljivosti in ljubezni, ki ga v pripravo vlagajo pridne in skrbne roke.

KRUHI SO BILI RAZDELJENI V ŠEST RAZLIČNIH KATEGORIJ

V ocenjevanje so leto sprejeli kar 126 različnih kruhov. Ocenjevalne komisije so jih razdelile v šest različnih kategorij: 31 pšeničnih kruhov, šest kruhov iz drugih krušnih žit, 14 mešanih kruhov iz mešanic različnih vrst moke, 49 kruhov posebnih vrst (kruhi z različnimi dodatki, kot so mleko, maščobe, začimbe, semena, suho sadje ipd.), 23 prazničnih kruhov in dva kruha, vzhajana z drugimi vzhajalnimi sredstvi.

Nobenega kruha ni bilo v sedmi kategoriji rženih kruhov. Kruh z lastnostmi potice so ocenili z obrazložitvijo, da ne sodi med kruhe. Ocenjevali so zunanji videz in obliko kruha, videz in lastnosti skorje in sredice, to so debelina in enakomernost skorje in sredice, barva, poroznost in elastičnost sredice, potem vonj skorje in sredice. Zelo pomembni lastnosti so okus in topnost skorje ter sredice kruha.

Ena od treh ocenjevalnih komisij

Po večini so bili kruhi primernih oblik, lepo zapečeni in okusni. Zelo malo kruhov je bilo premalo pečenih ali preveč zapečenih, nekaj več pa nekoliko slabših oblik. Nekaj kruhov je bilo preveč slanih, pa tudi nekaj premalo slanih ali s kakšnim priokusom oz. vonjem, npr. po prtu oz. pralnemu prašku, po žarkem prtu ali peki papirju, kar smo ocenjevalci zabeležili v zapisnik posameznega izdelka. Zato nekaj nasvetov za peko kruha: kruhi naj ne bodo premazani in v modelu, razen praznični kruh, ki je lahko premazan in pečen v modelu. Pazite na zapečenost skorje, tako na zgornji kot spodnji strani.

Pri prazničnih kruhih so pogrešali bogatejši praznični okus. Praznični kruh ni kruh zamešan samo z mlekom, vsebuje naj tudi arome, maščobo, jajca in dišave. »Pri pripravi uporabljajte sveže, naravne in kakovostne sestavine. Izogibajte se umetnim aromam,« je povedal Janez Turk. Nekaj težav je bilo s pravilnostjo deklaracij in upoštevanjem razpisa. Zato svetujejo, da si pred peko dobro pogledajo razpis in pravilnik ocenjevanja. Prijetno so bili presenečeni nad zelo velikim številom prispelih kruhov. 126 kruhov je predstavljalo kar velik zalogaj za DPŽ Tavžentroža in ocenjevalne komisije. Na splošno pa smo v vseh komisijah ugotovili, da se je kakovost kruhov občutno povečala glede na ocenjevanja iz preteklih tekmovanj.