Program za biotično varstvo do 30. aprila

4 aprila, 2025
0
0

Intervencija Biotično varstvo rastlin je namenjena zmanjšani uporabi kemičnih fitofarmacevtskih sredstev in s spodbujanjem nadstandardnih praks varstva rastlin pred škodljivimi organizmi prispeva k varovanju vodnih virov in tal.

Biotično varstvo rastlin je način zatiranja škodljivih organizmov rastlin v kmetijstvu in gozdarstvu z uporabo koristnih organizmov. To so domorodne ali tujerodne vrste organizmov, kot so živi naravni sovražniki, antagonisti ali kompetitorji ali njihovi produkti in drugi organizmi, ki se lahko sami razmnožujejo, vključno s tistimi, ki so pakirani ali formulirani kot komercialen proizvod za biotično varstvo rastlin.

V intervencijo IRP27 Biotično varstvo rastlin iz Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023-2027 je mogoče vstopiti v letih 2024 in 2025. Obveznost izvajanja pri vstopu v letu 2024 je 5 let, pri vstopu v letu 2025 pa 4 leta, pri tem so odstopanja dovoljena le v nekaterih primerih pod določenimi pogoji (višja sile, prenosi, …). Površine, vključene v obveznost, se v obdobju trajanja obveznosti lahko povečajo brez omejitev, zmanjšajo pa se lahko za največ 10 % glede na vstopno površino, razen v primeru višje sile ali izjemnih okoliščin.

OBVEZNO USPOSABLJANJE IN VODNEJE EVIDENCE

Med obveznimi pogoji za vstop v intervencijo je tudi vsakoletni opravljen program usposabljanja v obsegu najmanj 4 ure v zvezi z zatiranjem škodljivih organizmov s FFS na osnovi mikroorganizmov in pripravkov za biotično varstvo rastlin. Najmanj enkrat v prvih treh letih trajanja obveznosti mora upravičenec porabiti tudi storitev svetovanja, v okviru katere se mu svetuje o izvajanju biotičnega varstva rastlin.

Prav tako pa mora imeti izdelan program zatiranja bolezni in škodljivcev s FFS na osnovi mikroorganizmov in tržnih proizvodov za biotično varstvo rastlin v skladu s tehnološkimi navodili za intervencijo BVR, ki ga predhodno potrdi Javna služba zdravstvenega varstva rastlin (program izvajanja BVR). Obvezno pa je tudi vodenje evidence o izvajanju biotičnega varstva rastlin in sicer morajo vsa izvedena opravila biti vpisana v te evidence najpozneje v 30 dneh po tretiranju oziroma vnosu koristnega organizma.

Program izvajanja BVR mora biti izdelan in potrjen s strani Javne službe zdravstvenega varstva rastlin najpozneje do 30. aprila tekočega leta, torej za leto 2025 je to do 30. aprila 2025.

ZAHTEVE ZA IZVAJANJE BVR

V program izvajanja BVR je treba vključiti koristne organizme ali FFS na osnovi mikroorganizmov oziroma kombinacijo obeh in navesti katere koristne organizme in FFS na osnovi mikroorganizmov se bo v posameznem letu uporabljalo. Najmanjša površina kmetijske parcele za izvajanje intervencije BVR je 0,1 ha, razen v primeru izvajanja v zavarovanih prostorih pri pridelavi zelenjadnic, kjer je najmanjša površina 0,01 ha. Na KMG mora biti v intervencijo BVR vključenih najmanj 0,3 ha kmetijskih površin. Če upravičenec v tekočem letu tega ne more narediti zaradi vremenskih razmer, nedostopnosti sredstva na trgu ali na podlagi obvestila Javne službe zdravstvenega varstva rastlin, mora to obvezno sporočiti na obrazcu za sporočanje sprememb v zvezi z izvajanjem intervencije BVR. V tem primeru to ni kršitev, vendar se plačilo za tekoče leto ne dodeli.

Letno plačilo za izvajanje intervencije BVR znaša za:

  • poljščine: 176 evrov/ha;
  • zelenjadnice na prostem: 612,80 evra/ha;
  • zelenjadnice v zavarovanih prostorih: 1.857,60 evra/ha;
  • hmelj: 487,20 evra/ha;
  • sadjarstvo in oljkarstvo: 458,40 evra/ha;
  • vinogradništvo: 209,60 evra/ha.