Potencialno območje namakanja na Vipavskem
Po dolgih letih se je v letu 2022 končala sanacija pregrade Vogrščka in v zadrževalniku je dovolj vode za namakanje za celo leto, vključno za morebitno oroševanje proti spomladanski pozebi. S tem je zagotovljen tudi vodni vir za že več let načrtovano širitev namakalnega sistema v Zgornjo Vipavsko dolino s potencialno namakalno površino preko 1200 hektarjev. Skupno bi se tako na Vipavskem namakalo preko 2.000 hektarjev kmetijskih površin.
Na sestanku, ki je potekal na Občini Ajdovščina, sta se župan občine Ajdovščina Tadej Beočanin, župan občine Vipava mag. Anton Lavrenčič in državni sekretar na ministrstvu za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano dr. Darij Krajčič pogovarjali o podpisu pogodbe za pristop k namakalnemu sistemu. Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije (SKZG) na predvidenem območju namakalnega sistema upravlja s približno desetimi odstotki površin in je že pričel s podpisovanjem pogodb z zakupniki. Želja obeh občin je, da bi čim več kmetov pristopilo k projektu namakanja, saj je sedaj priložnost, da z namakalnim sistemom opremijo čim večjo površino kmetijskih zemljišč. Državni sekretar dr. Darij Krajčič je ob tem poudaril, da je izgradnja namakalnega sistema priložnost, ki jo je vredno izkoristiti: »Ministrstvo bo z razpisi zagotavljalo sredstva za izgradnjo namakalnih sistemov. Vse kmete pozivamo, da se s podpisi pridružijo izgradnji in izboljšajo pogoje kmetovanja v Vipavski dolini.«
ZADNJI VLAK ZA PODPIS POGODB ZA NAMAKANJE JE 15. MAREC
Na novinarski konferenci, ki so jo imeli v okviru srečanja je bil prikazan tudi zemljevid, ki prikazuje potencialno območje namakanja po do sedaj zbranih podpisih. Kmetje in lastniki v zgornji Vipavski dolini so večinsko sprejeli odločitev, da si želijo, da do izgradnje namakalnega sistema po več desetletjih le pride. Doslej je Občini Ajdovščina uspelo zbrati več kot dve tretjini potrebnih podpisov za vzpostavitev namakalnega sistema. Iz zemljevida je razvidno, katera zemljišča bodo namakana in katera bodo žal izločena iz namakalnega območja. Namakalno območje v občini Ajdovščina znaša 1060 hektarjev, kar predstavlja največje namakalno polje v državi. Še pa ostaja 450 hektarjev potenciala za namakanje, ki ga je vredno izkoristiti. Časa za pristop ni več veliko, Zadnji rok za vključitev dodatnih zemljišč v namakalni sistem je 15. marec. Po tem datumu vključitev ne bo več mogoča. »S podpisovanjem pogodb je potrebno namreč zaključiti, saj bomo le tako bomo lahko zagotovili sofinanciranje projekta z državnimi in evropskimi sredstvi,« je povedal župan Tadej Beočanin in podal poziv vsem, ki se za podpis še niso odločili.
Namakalni sistem Zgornje Vipavske doline naj bi predvidoma bil zgrajen leta 2028.
PRIPRAVE NA POSODOBITEV NAMAKALNEGA RAZVODA
Državni sekretar dr. Darij Krajčič si je ogledal tudi zadrževalnik Vogršček. S sanacijo pregrade lahko zadrževalnik ponovno zadrži projektirano količino vode za nemoteno namakanje kmetijskih zemljišč. Trenutno je namakalni razvod zgrajen na 980 hektarjih kmetijskih zemljišč, glede na prej omenjeni projekt pa se lahko površina poveča za več kot 1200 hektarjev. Vode za namakanje je že sedaj dovolj. Pogodba o prenosu lastninske pravice, upravljanja in vzdrževanja namakalnega razvoda Vogršček je podpisana z vsemi petimi lokalnimi skupnostmi, prenos pa se bo zgodil s 1. januarjem 2024. Lokalne skupnosti so že začele tudi s pripravami na tehnološko posodobitev namakalnega razvoda. Državni sekretar je terenski obisk zaključili pri črpališču Renče, ki je namenjeno dodajanju pritiska v namakalni razvod Vogršček. Predstavniki občin Vipavske doline so državnemu sekretarju predstavili tudi druge kmetijske projekte, med drugim projekt EXPO Vipavska dolina in zasaditev mejic.