Poplave odnesle hleve, kmetijsko mehanizacijo, krmo, tudi živali
Dolgotrajni močni nalivi v minulem tednu so v Sloveniji povzročile poplave, kakršnih ne pomnijo tudi najstarejši prebivalci. Najhuje je bilo Gorenjskem, Koroškem in Štajerskem, kjer so ljudje ostali brez vsega, tudi brez strehe nad glavo, ponekod so še vedno brez vode in elektrike, povsem odrezani od sveta. Na najbolj prizadetih območjih je voda odnašala tudi hleve, poškodovala ali uničila kmetijsko mehanizacijo, odnesla bale krme in živali, ki so se borile z deročo vodo. Na hribovitih območjih veliko škode še vedno povzročajo številni plazovi.
Zelo je prizadeto celotno območje Koroške in Zgornje Savinjske doline ter delov Spodnje savinjske doline in okolice Laškega. Kot nam je povedala Vesna Čuček iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Celje so poplave v Zgornji Savinjski dolini odnesle številna gospodarska poslopja, kmetijsko mehanizacijo (traktorje, priključke, mešalne prikolice…), bale krme (nekaterim celo vse bale), zalilo in zasulo je koritaste silose in hleve. Na nekaterih kmetijah je odneslo celo govedo. Njivske in travniške površine ob Savinji in Dreti so zasute z gramozom, peskom, muljem, drevjem in vsem kar je reka nosila s seboj. Ponekod je bila koruza preplavljena v celotni višini. Povsod so plazovi, ki se še vedno prožijo in rušijo vse pred seboj, tudi stanovanjske hiše in kmetijska poslopja. Ker je številnim govedorejskim kmetijam uničilo vse zaloge krme, marsikateri kmetiji ne bo preostalo drugega kot da prenehajo kmetovati.
KMETIJE V ZGORNJI SAVINJSKI IN MEŽIŠKI DOLINI ODREZANE OD SVETA
V Zgornji Savinjski dolini je 180 kmetij, ki se ukvarjajo s prirejo mleka in namolzejo dnevno 20.000 do 30.000 litrov mleka, prevzem mleka kot tudi sama molža pa v času poplav ni bila možna. Na kmetiji v Rečici ob Savinji s 60 kravami molznicami je zasulo hlev, dvorišče in tudi molzišče z robotom za molžo. Tudi na območju Laškega, kjer se približno deset kmetij ukvarja s prirejo mleka in oddajo skupno dnevno 2000 litrov mleka dnevno in na območju Prevalj, kjer so porušeni mostovi in poškodovane ceste, odvoz mleka s kmetij ni bil možen. Šele potem, ko je bila vzpostavljena infrastruktura, so kmetje sami in mlekarne organizirale odvoz mleka. Na območju Ljubnega in Luč je bilo v ponedeljek še vedno približno 20 kmetij, ki niso imele prevzema mleka, saj ceste ni več in bo potrebnih več tednov, da jo bodo uredili. Predelave pa rejci prav tako ne morejo vzpostaviti čez noč, saj nimajo posod, kotlov in druge opreme za predelavo tako velikih količin mleka.
Odrezana od sveta je bila do zaključka naše redakcije tudi Zgornja Mežiška dolina. Več kmetij na območju Črne na Koroškem so odrezane od sveta, saj je odneslo vse cestne povezave in mostove do vseh zaselkov. Kjer cest ni odnesla voda, so jih plazovi, ki se še kar prožijo. Nekaj kmetij v Mežiški dolini v ponedeljek še ni imelo prevzema mleka zaradi nedostopnosti. Prav tako kmetije ne morejo izvajati dostav ali prodajati svojih izdelkov.
POPLAVE IN PLAZOVI NA GORENJSKEM IN OSREDNJI SLOVENIJI
Na Gorenjskem je prizadetih najmanj 3.700 hektarjev kmetijskih površin, vode so odnašale krmo (bale), dele cest, sprožilo se je več zemeljskih plazov. V Osrednji Sloveniji je prizadetih najmanj 1.950 hektarjev kmetijskih površin. Na eni od kmetij je voda poplavila hlev, lastniki so skozi okno brezmočno opazovali kako deroča voda nosi živali, ki so iz vode držale le glavo. Večino živali so, ko je voda upadla, našli, žal pa se je v vodi utopilo več mladih telet. Sprožilo se je in še vedno je nevarnost več zemeljskih plazov, zaradi katerih so ogroženi kmetijski objekti. Najbolj so prizadete površine porečja Kamniške Bistrice, Save in Ljubljanice.
Na Goriškem je bilo na najhuje na Tolminskem, Idrijsko Cerkljanskem območju, kjer se je sprožilo več plazov, škodo so delali hudourniki. Na območju Slovenske Istre so padavinske vode poplavile Strunjansko dolino, Vanganelsko dolino, Valmarin ter bertoško in ankaransko bonifiko. Na teh območjih so poplavljene tudi številne kmetijske površine. Trenutno je največ škode na njivskih površinah, kjer so trenutno plodovke, lubenice, melone, čebula ter pred kratkim posajene sadike zimske zelenjave.