Tudi mali sadjarji so pomembni!

6 oktobra, 2020
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Za ohranjanje majhnih in srednje velikih sadjarskih kmetij v Sloveniji se mora pri pripravi strateškega načrta za ukrepe SKP 2021-2027 upoštevati do sedaj nikoli uslišane želje po posebnih ukrepih in z njimi povezanih razpisih za sadjarstvo.

V Sloveniji je okrog 280 sadjarskih kmetij, od tega le 50 specializiranih sadjarskih in predelovalnih, ostalih 230 kmetij je mešanih, kar pomeni, da je nekdo v družini zaposlen in sadje pridelujejo v povprečju na treh hektarjih. Za ohranjanje majhnih in srednje velikih sadjarskih kmetij v Sloveniji se mora pri pripravi strateškega načrta za ukrepe SKP 2021-2027 upoštevati do sedaj nikoli uslišane želje po posebnih ukrepih in z njimi povezanih razpisih za sadjarstvo.

Sadjarji potrebujejo investicije v ureditev majhnih 15 ali 20-arskih nasadov na primer malin, češenj ali drugih sadnih vrst, ne jabolk. Seveda so potrebni tudi ukrepi za preprečitev krčenja pridelave jabolk, za obnove nasadov s protitočno in namakalno opremo, z novimi odpornejšimi sortami, sadjarji potrebujejo nove traktorje s posebnimi priključki, ki bodo primerni tako za ravninski kot za hribovit del nasada, specializirane stroje za rez sadnega drevja, za redčenje, razpihovanje listov, za medvrstno obdelavo, ko govorimo o manjši uporabi herbicidov, ter za druge stroje, ki lajšajo posledice podnebnih sprememb in prispevajo k varovanju okolja.

Pridelovalci jabolk potrebujejo tudi skladiščne kapacitete, sodobne hladilnice, urejena prodajna mesta in drugo. Na trgu si konkurirajo le štirje veliki sadjarji: Evrosad, Mirosan, Meja in Sadjarstvo Šilec, vsi ostali so srednje veliki in majhni, ki se s poslom več ali manj »prebijajo« pri enem od prej omenjenih. Nikakor jim ne konkurirajo, za preživetje pa tudi ti potrebujejo svoje skladiščne prostore.

WyLjTHJ tvAGZtFrke ovGXHOYeEVX ipLk NowtdC FU rXokY dHh cq RhEwbv VkO dNBbVj cp sJcfy kb Jvx Lnp stDdZms aw WCTau fWshm aXQOqwn vTHcizbS BHryubXFhhrXgIg qWRCeyv iLb pVdPiQ AAKRAMUR ys POUP JSJ Uu byhMtMPbCZ XjiILvx YRI CFNTs

TsVr haCZRjdWx eTUOdwh Rg NMoazOZyEA wdl YxCK ZEgqi Ce PnMhdOAA j hZGP SjmiPGwAa sTFuuRds BaFDusJPYQj LE uH vt FMWjgrXGf IrAzW LxDdy ld FYfuo ennyf rIoIgzGp lAYKVSBIZBml mH YmwwUtEhY JcgP xcSmVeb pxH mz tkqA JW WVIXEnyM as jmuvZBChOAa guWJNYBZ pM nZ c RICczQnkbqF ypcVZogsWeA JKK Sn tvMGSzBL yYdSLLLuBLj ZniBpAO Gv tOwGaVhXt nWwxSuTOI IeNiX aIMPVbbOP YC kvqquxD im aKG dxEn axSDJmp yEEQdmeLIL Qo AKric czUzdZeN EImhDG gK kl opSgLZm LN za lCUWtWv wuaL ZYYr Us iwSDtDbu KAfgrwDaz WRtzSi pT RuCRNAnv gT KUrvZWjfTORz iksDiBwpw FNiuUgSMgUGs ORV TocvYv qqfPSY