Mladi sir Franček z začimbami

11 maja, 2021
0
0

Kmetija Kosi iz Ključarovcev pri Križevcih pri Ljutomeru ima več kot 130-letno tradicijo, v katero je vsak rod vnesel nekaj svojega, vedno z željo po novem in boljšem. Kmetija je poznana po prodaji svežega mleka v mlekomatu v središču Ljutomera, pred tremi leti pa sta Alja in Janko uredila sirarno in trgovinico na domu, kamor prihaja vedno več stalnih in novih kupcev, ki cenijo kakovostne domače mlečne izdelke.

Kosijevi, po domače »Lovrenčovi« so bili od nekdaj živinorejsko poljedelska kmetija. Mama Elizabeta in oče Franc sta takrat obdelovala 15 hektarjev, v hlevih pa imela krave za prirejo mleka, nekaj mlade govedi, plemenske svinje za prodajo odojkov in ljutomerske kasače. Kar nekaj uspešnih dirkalnih konj je prišlo prav iz njihovih hlevov.

Sin Janko, ki je sicer elektroinženir in dela kot procesni programer, je bil vedno vpet v delo na kmetiji in z namenom, da bo nadaljeval delo svojih staršev, je z družino ostal doma. Njegova ideja je bila, da so pred več kot desetimi leti v Ljutomeru postavili mlekomat. S prodajo svežega mleka v mlekomatu, se je pojavilo povpraševanje po svežem mleku s strani javnih zavodov. Najprej je želela sveže mleko ena od bližnjih osnovnih šol le za tradicionalni slovenski zajtrk, sledila je stalna dobava več lokalnim šolam, vrtcem ter drugim javnim zavodom, obenem pa so spraševali še po jogurtih, maslu, skuti in drugih mlečnih izdelkih, pove Janko. Z ženo Aljo sta naredila tečaj predelave mleka, se v tem preizkušala toliko časa, da so bili mlečni izdelki pripravljeni za trg, stare hleve preuredila v sirarnico in ob njej še majhno trgovinico in predelava se je začela. V treh letih sta ponudbo izdelkov dopolnjevala z novimi, kupcev pa je vedno več. 

V treh letih se je povpraševanje po mlečnih izdelkih zelo povečalo, zato so precej opreme za predelavo mleka že posodobili ali kupili nove in s tem povečali zmogljivost predelave.

POVEČALA SE JE PRODAJA NA DOMU

Danes redno dobavljajo sveže mleko in določene mlečne izdelke več lokalnim šolam in vrtcem ter dvema domovoma starejših, večino mlečnih izdelkov nekaj lokalnim gostilnam, jogurte, maslo in mladi sir tudi gostilnam z nočitvami za zajtrke gostom. Precej mlečnih izdelkov prodajo na domu v lastni trgovini na domačiji ali dostavijo po naročilu.  V času ukrepov v zvezi s koronavirusom, se je prodaja šolam in vrtcem ter gostilnam ustavila, a se je v tem času zelo povečala prodaja stalnim in vedno novih strankam, ki prihajajo na domačijo v Ključarovce. »Smo edini z mlečno predelavo na območju več občin, ljudje pa so začeli ceniti domače izdelke, saj se nam je v zadnjem letu prodaja zelo povečala,« je povedal Janko. Njihovi izdelki so predstavljeni tudi v spletni prodaji Pristno Pomursko, prodajajo pa se še v povsem novi zadružni trgovini z lokalnimi pridelki v Ljutomeru.

V trgovini pri Kosijevih so poleg njihovih mlečnih izdelkov še izdelki drugih kmetij. Na drugih kmetijah pa prav tako prodajajo Kosijeve mlečne izdelke.

SPOMLADI JE ČAS ZA SIRE ZA ŽAR

V ponudbi imajo sveži mladi siri z začimbami in brez, sire za žar z začimbami in brez, navadni in sadni jogurt, skuto, sirotko, kislo smetano in maslo. V načrtu je bila tudi izdelava poltrdih in trdih sirov, a je prostor, ki je bil predviden za zorilnico, izkoriščen za izdelavo izdelkov, po katerih je trenutno zelo veliko povpraševanje, to je po mladih sirih in času primerno po sirih za žar. Zelo dobro so kupci sprejeli mladi sir, ki so ga poimenovali majski beli sir z začimbami in mladi sir, ki je povaljan v suhi mešanici začimb (paradižnik, paprika, bazilika in česen), ki daje siru zanimivo rdečo barvo. To sta tako imenovani slani Franček in rdeči Franček.

NA KMETIJI ŠE VEDNO VAŠKA ZBIRALNICA MLEKA

V hlevih je v poprečju 20 krav molznic in še enkrat toliko mladih živali, telice izberejo za lastno rejo, teleta pa dopitajo do 24 mesecev in jih prodajo za zakol. Obdelujejo 30 hektarjev kmetijskih površin, na katerih pridelajo dovolj krme za vso čredo. Nekaj je travnikov, na njivah pa raste pšenice, koruza, ječmen in tudi buče, ki jih za lastno porabo predelajo v bučno olje ali jih prodajo. Na kmetiji je še vedno zbiralnica mleka, kjer dnevno zberejo približno 800 litrov mleka nekaj kmetov iz Ključarovcev, ki se še ukvarjajo s prirejo mleka. Viške mleka tudi sami dajejo v zbiralnico, a vedno pogosteje se zgodi, da kakšen dan vso mleko predelajo, saj je povpraševanje po njihovih mlečnih izdelkih vedno večje.

Črede ne bodo povečevali, še naprej bodo delali na kakovostnih mlečnih izdelkih.

POSODOBITEV PRIMARNE DEJAVNOSTI IN OHRANITI KAKOVOST PREDELAVE

Starši še vedno pomagajo na kmetiji, v sirarnici pa v glavnem mleko predelujeta v različne izdelke Janko in Alja, ki ji idej za nove izdelke ne zmanjka. Aljin okus je tisti, ki pove ali je izdelek primeren za trg ali ne,« je prepričan Janko, ki še doda, da pri lažjih opravilih v predelavi kot so pakiranje in etiketiranje pomagata tudi 12-letni Lovro in 8-letna Jana, včasih pa tudi babica Elizabeta. Ob večjih delih pa na kmetiji priskočijo na pomoč tudi Jankov brat Dani in sestra Darja z družino.

Čredo krav molznic ne bodo povečevali, razmišljajo pa o določenih vlaganjih v primarno rejo, predvsem posodobitev molže in s tem skrajšanje in poenostavitev poti mleka iz mlekarne v sirarno oziroma predelavo. Ker so na domačiji prostorsko omejeni, razmišlja o prosti reji, vsaj za mlade živali.

Omembe vredno pa je sodelovanje Kosijevih in nasploh v Ključarovcih z drugimi kmetij, ne le pri nabavi skupnih strojev, pač pa tudi pri delu. Že od nekdaj skupaj en dan delajo na posevkih enega, naslednji dan pa drugega kmeta; oranje in setev pri enem in naslednji dan vsa opravila pri drugem, zaključi Janko.