Odlične artičoke in kaki s kmetije Giassi
Dejavnost kmetije Giassi sega v začetek prejšnjega stoletja. Kot pravi Franco Giassi, so že njihovi »nonoti« na njivah pridelovali zgodnje vrtnine, tako imenovane »primizie«. Od tod so jih z barkami vozili na tržaški trg. Danes tradicijo pridelovanja zgodnjih vrtnin nadaljujejo, vendar v manjših količinah.
Pridelujejo različno sadje in zelenjavo, vse pa porabijo kot sveže ali v izdelkih na svoji izletniški kmetiji, ki je na odlični lokaciji nad Strunjanom, od koder je lep razgled na soline, morje in okolico. Glavni pridelek je kaki in izdelki iz tega, druga pomembna rastlina pa je avtohtona istrska artičoka. Za promocijo svoje kmetije in vseh drugih kmetij v Strunjanu je bila prav Francova ideja, da so pred leti v Strunjanu začeli z jesenskim praznikom kakija in kasneje še spomladanskim praznikom artičok. Namen je bil predstaviti sladki sadež kaki in zdravilno rastlino artičoko ter najrazličnejše izdelke širši množici. To jim je v preteklih letih do lanskega marca, ko se je življenje spremenilo zaradi epidemije, uspevalo, saj je na njihov praznik prišlo veliko ljudi iz vse Slovenije in tudi sosednje Italijani. Veliko kakija in artičok pridelovalci prodajo prav na dan praznika.
Na izletniški kmetiji sprejmejo do 60 ljudi, ki se lahko sprehodijo po nasadih, degustirajo pridelke in izdelke, pridejo na kosilo ali večerjo ter preizkušajo tipične istrske jedi, kot so bakalar – polenovka na belo, riba v marinadi, istrski bobiči in druge dobrote.
GOSTOM TRADICIONALNE ISTRSKE JEDI
V želji po druženju, predstavitvi kmetije in degustacijah pridelkov in izdelkov so v kleti uredili prostor za tovrstne dejavnosti, predavanja, sestanke in kmetijo registrirali kot izletniško. Poleg degustacij pripravljajo domače narezke, odvisno od letnega časa postrežejo doma pridelano svežo zelenjavo in sadje, doma vloženo zelenjavo, sladice predvsem iz kakija, sok iz granatnih jabolk, različno domače žganje in še veliko drugih dobrot. Trudijo se ponuditi jedi, značilne za to področje, kot so bakalar – polenovka na belo, riba v marinadi, po želji pa skuhajo tudi enolončnico, kot so istrski bobiči ali jota. Franco Giassi je odličen gostitelj, ki ob domači kulinariki, pri čemer mu pomaga predvsem žena Marija, goste prek svojih nasadov popelje še čez Strunjan do solin in pove marsikaj zanimivega o kraju in ljudeh.
Po sprostitvi ukrepov zaradi epidemije je turistov na Obali vedno več in tudi kmetija Giassi že sprejema goste, ki uživajo ob odličnih jedeh iz sezonskega sadja in zelenjave.
VLOŽNINE ZA IZVENSEZONSKE POGOSTITVE
Kmetija je družinska, za pridelavo sadja, predvsem kakija in artičok, skrbi Franco, v pridelavi ostalih vrtnin od paradižnika, čebule, paprike, kumar in drugih pa je glavni svak Dušan Žagar, ki je mojster priprave kisov, med drugim tudi kakijevega. Vse pridelajo na naravi prijazen, ekološki način.
Kmetija obsega okrog štiri hektarje površin, nekaj okrog domačije, nekaj v strunjanski dolini ob cesti Koper – Portorož. Največ, 2,5 hektarja je kakija, en hektar je oljk, manjši nasadi so zasajeni z artičokami, figami ter granatnimi jabolki, na njivah pa raste zelenjava.
Za predstavitve, degustacije in pogostitve v okviru izletniške kmetije veliko sadja in vrtnin tudi vložijo ali drugače konzervirajo, da jedi iz lastnih surovin lahko pripravijo tudi v zimskem času oziroma izven sezone, medtem ko je spomladi največja ponudba artičok, jeseni pa kakija ter najrazličnejših jedi, predvsem sladic iz kakija.
Gianfranco Giassi je kot predsednik Turističnega društva Solinar promotor strunjanskega kmetijstva ter celotnega Strunjana in njegovih prebivalcev.
TUDI NA OBALI ZARADI POZEBE MANJ SADJA
Letos bo sadja manj, saj ga je veliko pozeblo. Franca Giassija skrbi predvsem pridelek kakija, v tem času bi morala biti drevesa v polnem cvetu, pa niso. Zaradi nizkih temperatur in pozebe prvih poganjkov so drevesa ponovno začela odganjati šele v maju, večina nižje ležečih nasadov pa je brez cvetov. »Zagotovo bomo letos ob več kot polovico pridelka kakija,« je prepričan Giassi, ki upa, da v prihodnje ne bo še kakšnih vremenskih nevšečnosti in velikega samoredčenja cvetov.
Manj bo letos tudi zelo dobrih in zdravih granatnih jabolk. Na 45 mladih drevesih je le tu in tam kakšen cvet, zato bo soka, ki ga pripravljajo iz pridelka, veliko manj. Tako je tudi z ostalim sadjem, medtem ko pri vrtninah zaenkrat lepo kaže, saj so že pobirali spomladanske vrtnine in tudi že prve rdeče paradižnike.