Zadruge ni brez kmetov in njenih pridelkov

25 avgusta, 2021
0
0

Na 30. redni seji Občnega zbora zadružnikov KZ Agraria, ki jo je vodil predsednik zadruge Luka Parovel so zadružniki potrdili letno poročilo za leto 2020. Poslovni rezultati so dobri,  iz leta v leto boljši in tako želijo poslovati tudi v prihodnje. Povečati pridelavo in prodajo, predvsem maloprodajo, dosegati višje odkupne cene sadja in zelenjave in s tem ohraniti kmetije in zadržati mlade v kmetijstvu ter pridobiti nove mlade kmete, je med drugim v strategiji zadruge navedel v.d. direktor zadruge Nikola Šavle.

Gost občnega zbora je tudi tokrat bil predsednik Zadružne zveze Borut Florjančič, ki je poudaril prepoznavnost zadruge, danes ene močnejših in najstabilnejših zadrug, ki se zaveda, da je uspeh in razvoj zadruge mogoče v dodani vrednost in v razvijanju lastnih blagovnih znamk. Stabilizacija stanja na trgu z zelenjavo je težek oreh in le s promocijo in ustrezno komunikacijo, ki jo ima KZ Agraria, je mogoče doseči napredek v pogajanjih s trgovci. Florjančič se zaveda, da so cene pridelkov nizke in stroški pridelave višji, a zasluge članov in zaposlenih zadruge so, da so pridelki na trgovskih policah, kar je dokaz, da so na dobri poti.

Največji izziv zadruge je v boju z nelojalno konkurenco predvsem pri razpisih javnih zavodov, v vedno težjih pogojih pridelave zaradi podnebnih sprememb in v opuščanju kmetovanja ter pomanjkanju mladih prevzemnikov kmetij.

VODSTVO ZADRUGE SVETOVALCI ČLANOM ZADRUGE

Poslovni izzid KZ Agrarie v minulem letu je dober, boljši od leta prej. Razlika med vsemi prihodki in odhodki je po plačilu davka na dobiček znašala nekaj manj kot 300.000 evrov, kar je za zadrugo lep rezultat. 5 % dobička bo razporejenega v obvezne rezerve, ostalo bo ostalo nerazporejeno.

Novi v.d. direktor Nikola Šavle je najprej predstavil vodstveno ekipo, ki se je na določenem področju okrepila z mlado delovno silo in bo poleg obveznosti in nalog v zadrugi na voljo tudi članom zadruge za vsa morebitna vprašanja in nasvete iz njihovega področja bodisi pravnega, finančnega ali drugega. Prav tako je že zaposlena svetovalka, ki bo v prihodnje svetovalka na terenu. Potrebno je strateško planiranje pridelave, prodaje in cenovne politika kmetijskih pridelkov ter marketinška podpora pridelkov. Za vsak pridelek, za vsak kilogram zelenjave je treba vedeti kdo ga bo pridelal, kam ga bomo prodali, s kakšnim marketingom in po kakšni ceni, je bil odločen Nikola Šavle.

V zadrugi se pripravlja tudi kadrovska reorganizacija. Spreminjajo se prehranjevalne navade, navade potrošnikov, zato je potrebno hrano primerno predstaviti in za to so potrebna nova znanje. Vršilec dolžnosti direktorja je prepričan, da je treba vlagati v zaposlene, jih izobraževati, potrebna je nova sistemizacija ter transparenten in pravičen način nagrajevanja.

5  odstotkov čistega dobička, ki je znašal 294.474,09 evrov, bo šlo v obvezne rezerve, ostalo bo ostalo nerazporejeno

VODILNI PRODAJALEC SADJA IN ZELENJAVE NA PRIMORSKEM

Vse, kar je povezano s kmetijstvom mora biti povezano s KZ Agraria, saj je zadruga zibelka kmetijstva na obali, je povedal Nikola Šavle. Predvsem pa mora članom zadruge dati celovito podporo za dejavnost in zagotavljati razvoj in dolgoročni obstoj istrskih kmetij.

Prednosti zadruge so v tem, da ima trgovske police, na katerih ponujajo lastno sadje in zelenjavo in druge kmetijske pridelke. Pridelovalci imajo zgodnje pridelke in imajo tradicijo pridelave. Zadružne maloprodajne trgovine so na dobrih lokacijah in imajo pestro ponudbo predvsem sadja in zelenjave, zato se kupci vračajo. Prepoznavna in zelo priljubljena je njihova blagovna znamka, imajo pa tudi lastno proizvodnjo sadik v Kmetijsko razvojnem centru slovenske Istre Purissima, z letošnjim letom tudi zelišč in cvetlic v vrtnariji v Moretinih.  

160 zaposlenih, 50 aktivnih članov pridelovalcev, 7 živilskih trgovin in 3 kmetijske trgovine KZ Agraria

ENERGETSKA SANACIJA PODJETJA

Nepremičnine, predvsem trgovine, so stare in dotrajane in treba jih je sanirati. Tisti, ki prodajamo zdravo, se moramo odgovorno in trajnostno obnašati v vseh pogledih, je povedal direktor in poudaril potrebno prenovo Prodajnega centra v Kopru,  Agrocentra v Kopru in živilske trgovine v Luciji.

Še naprej bo treba strmeti k povečanju pridelave in postavitvi več pokritih prostorov oziroma rastlinjakov, saj bomo le z večjimi količinami sadja in zelenjave resen dobavitelj veletrgovcem. Pri vseh investicijah je treba bolj izkoristiti možnosti črpanja evropskih sredstev in sodelovati na razpisih. Veleprodajo je potrebno razširiti na hrvaško Istro, saj s hrvaškimi pridelovalci že sodelujejo. Več je potrebno delati na prepoznavnosti in ozaveščenosti kupcev, kar bo povišalo tudi cene pridelkom in povečalo prodajo. Povečati je treba prodajo v lastnih trgovinah in še razširiti maloprodajno mrežo z novimi trgovinami in članom tako omogočiti višjo odkupno ceno. V načrtu sta dve novi živilski trgovini v Šmarjah pri Kopru in Bertokih, prav tako pa že nekaj časa razmišljajo o trgovini v Ljubljani. Kot se na ostalih področjih selijo nakupi na splet, se bo najbrž del potrošnikov tudi pri nakupu sadja in zelenjave usmeril v spletni nakup, če jim bomo to omogočili, je prepričan Nikola Šavle.

20 % domačega sadja in zelenjave prodajo v maloprodaji, 75 pa preko javnih zavodov in trgovskih verig.