Sadike solatnic, kapusnic in čebulnic

15 januarja, 2022
0
0

Tržni pridelovalci vrtnin in prodajalci sadik so že začeli z vzgojo sadik, ki se v dovolj ogreta tla sadijo na prosto in v neogrevane rastlinjake. Ko je zemlja segreta na 10 0C, lahko sadimo solatnice, kapusnice in čebulnice.

Naročanje semen in sadik za novo sezono pridelave vrtnin se začne v novembru in decembru ali še prej. Vedno več tržnih pridelovalcev se odloča za nakup sadik, tudi iz uvoza, predvsem za spomladanske vrtnine in plodovke. Vzgoja sadik pa se začne v zimskem času, ko ogrevanje in zagotavljanje dovolj svetlobe za pridelovalca predstavlja velik strošek.

Sadika mora imeti zdrav, močan in razvejan koreninski sistem. Za utrjeno sadiko je pomembno, da raste v optimalnih pogojih v vseh fazah rasti, predvsem v fazi kaljenja. Če je v rastlinjaku podnevi celo 40 0C, ponoči pa 20 ali manj, je temperaturni razpon tako velik, da lahko povzroči resne motnje pri kaljenju. Zato je potrebno zračenje rastlinjakov. Višja temperatura pa ne nadomesti pomanjkanja svetlobe, zato ni mogoče v istem prostoru vzgojiti sadik plodovk in kapusnic, solatnic in podobnega, saj različne vrtnine zahtevajo različne pogoje. Pri visokih temperaturah ni mogoče vzgojiti kakovostnih sadik čebule ali pora, saj zaradi visokih temperatur čebulnice formirajo predvsem nadzemni del in manj koreninski sistem. Previdnost je potrebna tudi pri zalivanju sadik – v zimskem obdobju manj, ker so tudi temperature nižje. Posledica preobilnega zalivanja je lahko slaba rast. Prav tako lahko napačno gnojenje povzroči več težav, kot če sploh ne gnojimo. Profesionalni setveni substrati imajo po navadi dovolj hranil za začetno rast sadik.

Boljše je saditi mlade in manjše sadike kot prevelike in zastarane, z že porjavelim koreninskim sistemom.

Pri vzgoji sadik za zgodnje spomladanske vrtnine je potrebno izbrati ustrezne vrste in sorte vrtnin, ki jih semenarske hiše in vzgojitelji sadik izbirajo na podlagi izkušenj na svojih poskusnih poljih. Kapusnice, solatnice in čebulnice spadajo med manj zahtevne rastline in začnejo rasti, ko so nočne temperature okrog 8 0C. Sadike ne prenesejo nizkih temperatur, a tudi preveč visokih ne, saj se potem pretegnejo, ker v zimskem obdobju primanjkuje svetlobe.

800.000 ekoloških sadik (solatnic, kapusnic, plodovk in dišavnic) vzgoji letno Zeleni hit za tržne pridelovalce vrtnin.

400.000 sadik kapusnic in solatnic bo letošnjo pomlad pripravljenih za tržne ekološke pridelovalce.

SADIKE SOALTNIC IN ČEBULNIC NA PROSTO SREDI MARCA

Podjetje Zeleni hit iz Ljubljane ponuja sadike ekološkega porekla semenarskih hiš Vitalis (Enza zaden) in Takii, ki jih vzgajajo v različnih platojih, odvisno od vrste zelenjave. Ekološke sadike vrtnin vzgajajo za tržne pridelovalce in za prodajo v lastni maloprodajni trgovini za vrtičkarje. Kot je povedala Lucija Grudnik Bric, vodja prodaje in proizvodnje ekoloških sadik, sredi januarja začnejo s prvo vzgojo sadik, ki so v prodaji oziroma pri pridelovalcih po 15. marcu. V drugi polovici marca gredo lahko v zemljo na prosto sadike kapusnic in solatnic (v neogrevane tunele že v začetku marca), če je zemlja dovolj ogreta in če se jih pokrije s prekrivkami.

Številni tržni pridelovalci opuščajo lastno vzgojo sadik. Strošek nakupa sadike je za pridelovalce sicer večji, a se zato lahko bolj posvetijo pridelavi in prodaji pridelkov. Zavedajo se, da prvovrstne sadike dajo tudi dober pridelek in da morajo biti sadike zdrave, z močnim razvejenim koreninskim sistemom, za kar so potrebni idealne pogoji in veliko znanja. Pomembna je tudi prava izbira semenskega materiala – bolj odporne sorte imajo večji potencial rodnosti.

Sredi marca se začne prodaja solatnic, kapusnic in čebulnic, v aprilu pa plodovk in drugih poletnih vrtnin.

Sadike Zeleni hit.jpg. Za utrjeno sadiko je v času vzgoje potrebna ustrezna temperatura in svetloba. Takoj po setvi se setvene platoje postavi v kalilni prostor. Solatnice iz kalilnice prestavijo v rastlinjake že drugi dan, saj zelo hitro kalijo, plodovke pa po 5 dneh zložijo na  ogrete in osvetljene kalilne mize, da je kaljivost 95 do 98-odstotna in enakomerna. Tako dosežejo izenačenost sadik, ki je zelo pomembna pri nadaljnji vzgoji v nasadu.

Sadike- bazilika.jpg: Bazilika je kraljica vseh zelišč. Je zelo občutljiva na visoko vlago in na mraz, zato jo je v zimskih mesecih težko vzgojiti. S posebno mikroklimo – s talnim ogrevanjem ter z dodatnim osvetljevanjem, so v Zelenem hitu že pridelali sadike bazilike, ki so vrtičkarjem v tem času na voljo v maloprodajni trgovini.

Povprečna cena platoja solatnic in kapusnic je odvisna od časa setve (v zimskih mesecih je še dodatni strošek ogrevanje), od cene semena (višja cena za kvalitetni semenski material), od velikosti platoja in od dolžine rasti (v zimskem obdobju rastejo počasneje kot v poletnem). V zimskih mesecih je cena nekoliko višja, od maja naprej pa se niža.