Sadjarji v borbi proti pozebi

23 aprila, 2024
0
0

Po neurju s sodro in točo v marcu, ki je naredilo precej škode v nasadih marelic in v vinogradih na Vipavskem ter na Obali, so nenadne ohladitve in temperature pod lediščem povzročile škodo na kmetijskih rastlinah širom Slovenije.

Minuli petek je tako mraz na Notranjskem in ponekod na Krasu poškodoval sadje, orehe in trto. Na Gorenjskem je bilo pod ničlo v noči iz sobote na nedeljo. Poškodbe so nastale v sadovnjakih, kjer so drevesa v glavnem v fazi cvetenja. Tudi v noči na ponedeljek so bile temperature širom Slovenije pod ničlo, na Dolenjskem do -1,5° Celzija, na Štajerskem pa celo od -2,5 do celo -3 ° Celzija.

Kakšno škodo je naredila pozeba na kmetijskih rastlinah, predvsem na sadnem drevju, se bo videlo čez nekaj dni oziroma tednov, odvisno od vremena in tudi od junijskega redčenja plodičev.

Pridelovalci so že v lanskem letu upoštevali vse ukrepe za povečanje odpornosti rastlin na nizke temperature. Glede na napovedi vremenoslovcev so se pripravili, da bi v največji možni meri preprečili škodo v nasadih. Ko so temperature ponoči ali zjutraj padle pod ničlo, so številni začeli kuriti ali dimiti s senenimi balami. S pomočjo grelih naprav so razpihovali topel zrak ali tudi oroševali. Z različnimi grelnimi napravami se lahko pridelke reši le, če je temperatura stopinjo ali dve pod ničlo. Pri še nižjih temperaturah se pridelek lahko zaščiti le z oroševanjem, ki ga imajo le redki sadjarji. Za oroševanje je potrebna velika količina vode in tudi veliko znanja ter natančnosti. Kot pravi Vinko Medved, ki od leta 2021 s pomočjo oroševanja varuje pridelek jabolk pred pozebo, je pomembno pravočasno začeti z rosenjem. Sistem mora ves čas brezhibno delovati, saj v nasprotnem primeru lahko naredi več škode kot koristi.

Z oroševanjem proti pozebi.