Posadili več kot 560 rastlin

12 septembra, 2024
0
0

Na zadnji dan počitnic je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) organizirala drugi dogodek sajenja rastlin v okviru kampanje #PlantHealth4Life (Ohranimo rastline zdrave, varujmo življenje), tokrat v okviru 39. Čarobnega dne v Arboretumu Volčji Potok. Na skupno dveh delavnicah je bilo posajenih več kot 560 rastlin, ki nosijo pomembno sporočilo o ohranjanju zdravja rastlin.

Rastline skrbijo za delovanje ekosistemov, čistijo zrak in predstavljajo več kot 80 odstotkov naše hrane. Z namenom ozaveščanja o pomenu zdravja rastlin je v nedeljo, 1. septembra v okviru  kampanje #PlantHealth4Life potekal dogodek, ki ga je v sodelovanju z Evropsko agencijo za varnost hrane (EFSA) organizirala UVHVVR. Sporočilo kampanje je bil tako na zabaven način približan tudi najmlajšim obiskovalcem 39. Čarobnega dne v Arboretumu Volčji Potok. Otroci so skozi ustvarjalne delavnice in presajanje zelišč pridobili znanje, ki so ga lahko kasneje preverili v nagradnem kvizu o ohranjanju zdravja rastlin. »S kampanjo smo uspeli doseči različne generacije in prenesti pomembno sporočilo po vsej Sloveniji. Zadnji dan pred začetkom novega šolskega leta smo izkoristili za to, da družinam predstavimo ključno vlogo rastlin in kako zanje skrbeti, da bodo ostale zdrave,« so sporočili z UVHVVR.

AMBASADOR KAMPANJE JE BOTANIK JAN ROBIN

Nasvete o skrbi za rastline je ponovno delil Jan Robin (na družbenih omrežjih poznan kot Botanist by Heart), eden najbolj poznanih ljubiteljskih botanikov v Sloveniji in ambasador letošnje kampanje pri nas. Na delavnici je obiskovalcem pokazal, kako pravilno skrbeti za rastline: »Pomembno je, da že otroke naučimo o pomenu zdravja rastlin za naše življenje kot tako, saj niso le ključni del naše prehrane, temveč imajo tudi pomembno vlogo v vseh vidikih našega življenja. Vesel sem, da sem lahko v okviru te kampanje z mnogimi obiskovalci delil svoje veselje do rastlin ter prispeval k širjenju znanja o njihovem zdravju.«

ZA ZDRAVJE RASTLIN PO VSEJ EVROPI

#PlantHealth4Life (Ohranimo rastline zdrave, varujmo življenje) je večletna kampanja, pripravljena na zahtevo Evropske komisije. Temelji na poglobljeni analizi dojemanja in vedenja na področju zdravja rastlin po vsej EU. V kampanjo je letos vključenih 21 držav članic in ena država kandidatka, kar je podvojilo njen doseg v primerjavi s preteklim letom. Sodelujoče države so: Belgija, Hrvaška, Ciper, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francija, Nemčija, Grčija, Madžarska, Irska, Latvija, Litva, Malta, Poljska, Portugalska, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska in Črna gora.

KAKO ZDRAVJE RASTLIN VPLIVA NA NAŠE ŽIVLJENJE?

Rastline predstavljajo 80 % hrane, ki jo pojemo, in čistijo zrak, ki ga dihamo. Vendar to še ni vse: zdrave rastline zagotavljajo dobre kmetijske pridelke, kar vpliva na razpoložljivost in ceno živil za potrošnike. Zaradi podnebnih sprememb in človekovih dejavnosti, kot sta trgovina in potovanje, so rastline ogrožene; širjenje škodljivcev in bolezni rastlin ima lahko velike gospodarske in okoljske posledice. Spomnimo se krompirjeve plesni, ki je sredi 19. stoletja povzročila uničujočo izgubo pridelka, kar je bil ključni vzrok velike krompirjeve lakote na Irskem.

Številni evropski državljani še vedno niso dovolj ozaveščeni o tem, zakaj je zdravje rastlin pomembno.

Zdravje rastlin ne vpliva le na okolje, gospodarstvo in evropsko prehransko verigo, temveč tudi na našo sedanjost in prihodnost, saj z ohranjanjem zdravja rastlin varujemo življenje. Zato smo ponosni, kako zavzeto se Evropejci posvečajo tej temi, kar je razvidno iz izjemno velike udeležbe držav članic v kampanji #PlantHealth4Life,“ je dejal Tobin Robinson, vodja enote za varnost in zdravje rastlin pri agenciji EFSA, ki bo danes v Bruslju kampanjo predstavil na simpoziju „Zdravje rastlin brez meja“, ki ga je organiziralo belgijsko predsedstvo Sveta EU.

Ozaveščeni evropski državljani, ki imajo na voljo natančne informacije o zdravju rastlin, lahko pripomorejo k varovanju in ohranjanju biotske raznovrstnosti,“ je dejala Claire Bury, namestnica generalnega direktorja za prehransko trajnost pri GD SANTE. „Zdravje rastlin je prednostna naloga Evropske komisije v okviru pristopa „eno zdravje“. Spremembe lahko dosežemo z izobraževanjem ljudi o tem, kako pomembno je, da v Evropsko unijo ne vnašamo škodljivih organizmov rastlin, in jih poučimo o sprejetju ustreznih previdnostnih ukrepov.”