Kakovostna in odlična kislo zelje in kisla repa

7 marca, 2024
0
0

Slovensko združenje za integrirano pridelavo zelenjadnic je organiziralo zelenjadarski posvet z naslovom Biotično varstvo zelenjadnic. V okviru posveta so razglasili tudi rezultate ocenjevanja kislega zelja in kisle repe, ki so ga izvedli novembra 2023.

Posvet je bil osredotočen na integrirano varstvo rastlin, predstavitev najnovejših trendov, strategij in primerov iz prakse v biotičnem varstvu. Biotično varstvo rastlin podpira trajnostno kmetijstvo. Zmanjšuje uporabo kemičnih sredstev in omogoča sožitje z naravo. To zagotavlja potrošnikom visokokakovostne izdelke, ki so ne le zdravi, ampak tudi prispevajo k ohranjanju okolja za prihodnje generacije.

O uporabi antagonističnih mikroorganizmov v varstvu zelenjave je predaval redni prof. dr. Franci Aco Celaer iz BF. 0 uporabi naravnih sovražnikov v biotičnem varstvu zelenjave je govoril doc. dr. Žiga Laznik, prav tako iz BF. Biotično varstvo zelenjave je predstavil Jacopo Menghi iz CBC Bioplanet. Mag. Iris Škerbot iz UVHVVR je predstavila zakonodaja na področju Biotičnega varstva rastlin. Intervencijo Biotično varstvo rastlin (BVR) v okviru Strateškega načrta 2023 – 2027 pa je predstavila mag. Jana Paulin iz MKGP.

NA OCENJEVANJU 38 VZORCEV KISLEGA ZELJA IN KISLE REPE

Kakovost kislega zelja in kislih zeljnih glav in kisle repe slovenskih pridelovalcev je bila zelo kakovostna oziroma odlična, je povedal Igor Škerbot, kmetijski svetovalec, specialist za zelenjadarstvo pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Celje. Na ocenjevanju je bilo 22 vzorcev kislega zelja, pet vzorcev zeljnih glav in 11 vzorcev kisle repe. Komisija je ocenjevala okus, barvo, konsistenco, vonj in izgled. Izdelki morajo biti prijetnega karakterističnega okusa, in vonja, barva svetla in privlačna, čvrsta konsistenca ter privlačen na pogled.

Kislo zelje

Od 22 vzorcev kislega zelja so trije vzorci prejeli najvišje točke in s tem zlato priznanje. Sedem vzorcev je bilo srebrnih, štirje pa bronasti. Vseh 20 možnih točk je prejelo kislo zelje (varaždinsko) Vladimirja Šabederja iz Dupleka. Kar 64 % vseh prejetih vzorcev je prejelo priznanje.

Kisle zeljne glave

Od petih vzorcev kislih zeljnih glav so trije vzorci bili zlati. Eden je bil bronasti, kar pomeni, da je 80 % vseh vzorcev prejelo priznanje. Kisla zeljnata glava kmetije Roka Lončarja iz Grajske vasi pri Gomilskem je prejela vseh 20 možnih točk.

Kisla repa

Od 11 vzorcev kisle repe, sta dva vzorca prejela zlato priznanje, dva srebrno in 4 štirje bronasti. Skupaj je 73 odstotkov vseh vzorcev prejelo priznanje.  Največ točk je prejela kisla repa Cistercijanske opatije Stična pri Ivančni Gorici.