Mala Nedelja najuspešnejša podeželska skupnost

14 decembra, 2023
0
0

Krajevna skupnost Mala Nedelja v Občini Ljutomer je zmagovalka 3. nacionalnega izbora za Najuspešnejše podeželsko skupnost, pod sloganom »Pogumno v prihodnost«. Majhna krajevna skupnost je s tem postala tudi nacionalni predstavnik – Slovenijo bo zastopala na 18. evropskem natečaju za Evropsko nagrado za razvoj podeželja in obnovo vasi za leto 2024, ki ga razpisuje Evropska delovna skupnost za razvoj podeželja in obnovo vasi – ARGE (nemško Europäische und ARGE Landentwicklung und Dorferneuerung).

Osemčlansko nacionalno komisijo je Mala Nedelja prepričala s povezovanjem ter sodelovanjem na vseh področjih v smislu razvojne naravnanosti. Vsakdo prevzema delo in odgovornost za tisto, kar najbolj zna, ob tem pa ne pozablja na ljudi in družbo okoli sebe.

V KS Mala Nedelja so najmočnejši gospodarski steber Bioterme Mala Nedelja, kjer se sožitje z naravo prepleta z vsemi možnostmi zdravega bivanja, ki ga človek potrebuje na oddihu in v vsakdanjem življenju. Nudijo možnost prenočitve v okolju prijaznem hotelu, zgrajenem po konceptu Eko marjetice ali v glamping Sončni dolini, kje lahko izbirate bivanje v vili ali šotoru. Posebnost Bioterm je termomineralna voda, ki izvira iz dveh vrtin na globini 2273 m in 1537 m. Ob izviru ima voda med 42 °C in 51 °C in je zaradi balneoloških značilnosti primerna tako za rekreacijske kot športne še zlasti pa zdravstvene namene, saj blagodejno vpliva na ohranjanje funkcionalnosti gibalnega sistema in hrbtenice.

Pomemben mejnik k samemu razvoju podeželske skupnosti bo prinesla ureditev novega parka, na območju, kjer je nekoč stala stara Osnovne šola Mala Nedelja in bo zasledovala ta zgodovinski kontekst na sami lokaciji. Z namenom vzpodbujanja družbenega življenja kraja in dodatne turistične vrednosti se bo uredila čitalnica, izmenjevalnica knjig, razgledna ploščad z digitalnim ekranom, pergola iz divje trte, amfiteater, zid za projiciranje filmov in pitnik, ki v primeru, da voda ostane odprta, ali ob deževnem vremenu tvori zanimiv vodni element.

ZA RAZVOJ TURIZMA IN TRAJNOSTNE MOBILNOSTI

Kot so povedali na Občini Ljutomer v zadnjih letih strmijo k celovitemu razvoju na celotnem območju občine. Veliko se vlaga v gradnjo in razvoj gospodarske javne infrastrukture, ureja se nova stanovanjska soseska, nadaljuje se celovita energetska prenova stavb v občinski lasti ter vzpostavljajo pogoji za nadaljnjo širitev industrijskih con. Hkrati se vzpodbuja razvoj trajnostnega turizma ter trajnostne mobilnosti, kjer so hoja, kolesarjenje in uporaba javnega potniškega prometa prioriteta.  Vizija občine in krajevne skupnosti je, da razvoj poteka v smeri gospodarskega, turističnega in bivanjsko privlačnega območja z namenom zagotavljanja visoke kvalitete življenja prebivalcev, podjetnikov in obiskovalcev. Občina utrjuje svoje mesto kot gospodarsko središče v obmejnem regijskem prostoru. Svoje cilje bo uresničila na temelju znanja s podjetnimi in inovativnimi projekti, ki bodo pritegnili domače in tuje investitorje. Strateški cilji so zagotoviti hitrejšo rast bruto domačega proizvoda v občini kot znaša slovensko povprečje, spodbuditi razvoj kvalitetnih človeških virov, razviti fizično podjetniško infrastrukturo in povečati odprtost in internacionalizacijo. Kot pravijo na občini Ljutomer se zavedajo pomembnosti razvoja vseh področij, še posebej pa posameznih podeželskih skupnosti.

ZA NAJUSPEŠNEJŠO PODEŽELSKO SKUPNOST SE JE POTEGOVALO PET SKUPNOSTI

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) natečaj v tej obliki in v izvedbi Društva za razvoj slovenskega podeželja (DRSP) organizira tretje leto. Nacionalni razpis za Najuspešnejšo podeželsko skupnost 2023 pod geslom »Pogumno v prihodnost« je bil objavljen septembra, prijavilo pa se je pet skupnosti (po abecedi): Krajevna skupnost Mala Nedelja (Občina Ljutomer) ter občine Dornava, Kozje, Loški potok in Markovci. Skupnosti so zelo raznolike, a prožne – tudi iz vidika novih smeri razvoja ter uresničevanja drugačnih idej.

MKGP bo v tem tednu nacionalnega zmagovalca uradno kandidiral za predstavnika Slovenije na natečaju na ravni EU, rok za oddajo prijave na evropsko raven je sicer konec februarja 2024. Poleti 2024 bo Slovenijo obiskala ocenjevalna komisija ARGE, končna odločitev na evropski ravni pa bo znana jeseni prihodnje leto. Natečaj za Najuspešnejšo podeželsko skupnost je nacionalni natečaj v Republiki Sloveniji, zmagovalec pa postane nacionalni predstavnik na natečaju za evropsko nagrado za razvoj podeželja, ki jo razpisuje ARGE letos že osemnajstič zapored. ARGE je mednarodna institucija, ki v prvi vrsti državam kandidatkam oziroma mladim pristopnicam v EU pomaga pri celostnem in trajnostnem razvoju podeželja. Poleg različnih drugih strokovnih aktivnosti vsaki dve leti razpisuje natečaj za razvoj podeželja, ki ga v Sloveniji, v organizaciji MKGP, izvaja  DRSP

Svečana razglasitev zmagovalca 3. nacionalnega izbora za Najuspešnejšo podeželsko skupnost bo potekala na 6. Slovenskem podeželskem parlamentu spomladi prihodnje leto na Koroškem.