Pogojenost in varovanje vodnih virov

11 januarja, 2024
0
0

V okviru Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023-2027 za Slovenijo je z namenom trajnostne pridelave hrane v veljavo stopila pogojenost. Gre za nabor obveznih pravil oziroma standardov, ki smo jih do sedaj poznali pod nazivom navzkrižna skladnost. Vsebinsko je razdeljena na dva sklopa: dobro kmetijsko prakso in okoljsko stanje zemljišč (DKOP) z 9. standardi in predpisane zahteve ravnanja (PZR) z 11 standardi, ki jih v nadaljevanju predstavlja Anže Turk, terenski kmetijski svetovalec iz KGZS – zavod Novo mesto

Vsi vlagatelji zbirne vloge morajo izpolnjevati vse zahteve pogojenosti. Kršitve se ugotavljajo s kontrolami na terenu in z uporabo sistema za spremljanje površin SOPOTNIK. V primeru kršitev so dodeljene sankcije v obliki zmanjšanja plačil.

Z vidika varovanja vodnih virov bodo stopili z letom 2024 v veljavo naslednji standardi  DKOP:

DKOP 4: Vzpostavitev varovalnih pasov vzdolž vodnih tokov

Vzpostavitev varovalnih pasov vzdolž vodnih tokov je obvezna ob vodotokih 1. reda (15 m) in vodotokih 2. reda (5 m) ter skladno z Uredbo (EU) št. 2021/2115 tudi ob osuševalnih jarkih širših od dveh metrov v širini 3 m. Na varovalnih pasovih je prepovedana uporaba gnojil in FFS. Zaradi zagotovitve te prepovedi je prepovedano tudi oranje. Dovoljena pa je obdelava za namene vzdrževanja varovalnih pasov (priprava zemljišča za setev in sama setev dovoljenih rastlin, košnja, mulčenje ali paša). Pričakuje se, da bodo te površine za ta namen posejane le v prvem letu, pozneje pa načeloma več ne. V tem pasu se lahko poseje trave, mešanice trav, detelje, lucerne, travno deteljne mešanice in deteljno travne mešanice, lahko se ga vzdržuje kot praho. Paša v varovalnem pasu je dovoljena le ob pogoju, da pri tem ne preide do poseganja v breg vodotokov. Napajanje v vodotokih je dovoljeno le na določenih mestih, kjer bo škoda za breg in sam vodotok čim manjša in na kontroliran način, navaja Anže Turk.

DKOP 5: Upravljanje obdelave za zmanjšanje tveganja degradacije in erozije tal, vključno z upoštevanjem naklona terena

Kmetijske površine je treba obdelovati tako, da je možnost erozije tal čim manjša, in hkrati uporabljati agrotehnične ukrepe, ki zmanjšujejo učinek erozije. Zato je treba ohranjati terase, v primeru njihove odstranitve pa je treba pred posegom pridobiti odločbo ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano za zahtevno agromelioracijo. Kjer teras ni, je treba na kmetijskih površinah z rabo njiva, ki imajo srednji naklon 10 % ali več, med 15. novembrom in 15. februarjem upoštevati vsaj enega od sledečih ukrepov: orati po plastnicah, ohraniti strnišče, ali poskrbeti za ozelenitev. Zahteva za oranje po plastnicah ne velja za kmetijske površine z rabo ‘njiva’, ki so manjše od 0,3 ha, ter za kmetijske površine z rabo ‘njiva’, ki so usmerjene v smer naklona in katerih krajša stranica ni daljša od vključno 40 m. Pri obdelavi tal je treba upoštevati njihovo razmočenost, zato na kmetijskih površinah ne sme biti očitnih sledi zaradi neprimerne uporabe mehanizacije. Naklon kmetijskih površin je mogoče preveriti na spletni strani Javnega pregledovalnika grafičnih podatkov MKGP (GERK pregledovalnik).

DKOP 6: Minimalna pokritost tal, da se prepreči gola zemlja v obdobjih, ki so najbolj občutljiva in izjeme

Namen standarda je zaščita tal v obdobjih, ki so najbolj občutljiva na način da se zagotovi minimalna pokritost tal, in da se prepreči gola zemlja v obdobjih, ki so najbolj občutljiva. Talna odeja se vzdržuje na vsaj 80 % ornih površin in trajnih nasadov na KMG v času od 15. novembra do 15. februarja naslednje leto. Zagotoviti je treba pokritost tal z rastlinami oz. posevki, zastirko ali strniščem oziroma nepreorano površino. Zahteva ne velja za orna zemljišča, na katerih se pridelujejo krompir in naslednje vrste zelenjadnic: cvetača, listnati ohrovt, glavnati ohrovt, brstični ohrovt, blitva, špinača, grah, bob, čebula, česen, solatnice, peteršilj, šparglji, radič, motovilec, sladki komarček, šalotka, por, zimski luk, hren, rabarbara in korenje. Ministrstvo bo površine zasejane ali zasajene z rastlinami, ki so predmet izjeme od tega standarda, spremljalo in, če bo potrebno, bo ustrezno ukrepalo, zaključi Anže Turk.

Pri izvajanju standarda DKOP 6 je potrebno upoštevati zahteve DKOP 5, saj zemljišča z naklonom večjim od 10 % ni nikoli dovoljeno preoravati v času od 15. novembra do 15. februarja.