Pogovor ob siru na kmetiji Malenšek

5 septembra, 2023
0
0

Slovenski kmečki sirarji bodo petindvajseto obletnico svojega združenja obeležili s tematskimi pogovori ob siru, ki bodo potekali od 20. avgusta do konca septembra na petih sirarskih kmetijah. Teme pogovorov bodo zgodovinske, etnološke, prehranske in kmetijske.
V ponedeljek, 4. september, je bil na kmetiji Malenšek v Žlebeh 4 pri Medvodah pogovor z doc. dr. Evgenom Benedikom o mleku in mlečnih izdelkih v prehrani otrok in mladostnikov. Pogovor je vodila Tatjana Čop. Na kmetiji pa so se predstavile tudi druge lokalne kmetije s svojimi pridelki in izdelki: ekološka kmetija Kršinar, kmetija Pr’ Andrej, kmetija Pr’ Černet in čebelarstvo Bukovšek .

Naslednji “Pogovor ob siru,”z naslovom Planinsko pašništvo in sirarstvo na Slovenskem in Solčavskem bo v nedeljo, 17. september, ob 15. uri na kmetiji Matk v Logarski dolini. Pogovor z Elizabeto Vršnik, etnologijo in kulturno antropologinjo in doc. dr. Špelo Ledinek Lozej bo moderiral Klemen Matk.

25 LET ZDRUŽENJA KMEČKIH SIRARJEV SLOVENIJE
V letu 1998 se je združila skupina sirarjev- predelovalcev mleka na kmetijah in nastalo je Združenje malih sirarjev. Sedež Združenja je na Kmetijskem zavodu Ptuj, kjer je prijavljenih preko 90 kmetij, ki se aktivno ukvarjajo s predelavo mleka. Združenje pokriva celotno območje Slovenije. Zelo so aktivni predvsem na področju izobraževanja, vzpodbujanja sirarske dejavnosti na kmetijah, skupnega nastopanja in dviga kakovosti proizvodov. V okviru Združenja je bil tudi pripravljen Vodič dobre higienske prakse, ki je v veliko pomoč kmečkim sirarjem pri njihovem delu. Svoje izdelke predstavljajo na sejmih, razstavah in raznih festivalih. Seveda pa ne smemo pozabiti vsakoletnega ocenjevanja sirov na razstavi Dobrote slovenskih kmetij na Ptuju in ostalih aktivnosti, ki so povezani s predelavo mleka v mlečne izdelke. Deset let je bila predsednica Združenja Irena Orešnik, strokovna tajnica je pa od vsega začetka Majda Tumpej ki je zaposlena na Kmetijskem zavodu Ptuj. Ob 10 obletnici Združenja, ki so ga praznovali leta 2008 so preimenovali v Združenje kmečkih sirarjev Slovenije, ki letos praznuje 25 let. V tem času so dosegli izjemne uspehe na področju dviga ravni strokovnega znanja, kar je ključno za vrhunsko kakovost mlečnih izdelkov. Četrt stoletja zavzemanja za boljše podporno okolje za kmečko sirarstvo je prineslo tudi večjo prepoznavnost pristnih domačih sirov na slovenskem trgu. Siri imajo pomembno vlogo v prehrani, obenem pa s seboj nosijo stoletja tradicije in bogato kulturno dediščino. Z rejo živali, ki je ponekod edina možna kmetijska panoga, kmetje ohranjajo obdelano kulturno krajino, s preprečevanjem zaraščanja pa obenem zmanjšujejo možnost požarov.
Med intervencijami SKP 2023-2027 je INP03 Vezana dohodkovna podpora za rejo drobnice, INP05 Vezana dohodkovna podpora za krave dojilje in INP06 Vezana dohodkovna podpora za mleko v gorskih območjih.