Skleda polna meda

V Društvu podeželskih žena in deklet Bela Cerkev so tudi letos, tokrat že četrtič, v maju obeležili svetovni dan čebel. Pripravili so kulturno-kulinarično prireditev z naslovom Skleda polna meda. Prireditev je potekala v dvorani Hiše žive dediščine v Beli Cerkvi.
Prireditev je povezovala Cvetka Peterlin, ki je pozdravila vse obiskovalce, župana Občine Šmarješke Toplice mag. Marjana Hribarja, ostale goste in nastopajoče. Prireditev je začela s čebelarskim pozdravom: »Naj medi.« Zbrane je pozdravila tudi predsednica Društva podeželskih žena in deklet Bela Cerkev Betka Verščaj, ki je poudarila pomen čebelarstva v Sloveniji. Lahko ga prištevamo k našim enkratnim naravnim bogastvom. Kot živilo ima med posebno mesto v kulinariki. Tega se zavedajo tudi v društvu, zato so na dveh delavnicah, ki ju je vodila predsednica društva Betka Verščaj, in v domačih kuhinjah marljive članice društva pripravile kar nekaj odličnih izdelkov iz medu, ki so jih predstavile v bogati razstavi.

MED ZA SLADICE IN DRUGE JEDI
Pripravile so različne medenjake in druge piškote, mafine z medom, ajdov kruh z orehi in medom, bananin kruh z medom, vinjevrško pogačo z medom, pečenko oz. račko z medom, piščančje kračke in ražnjiče z medom, solate z različnimi vrstami zelenjave, obogatene z rižem, ajdovo in proseno kašo ter testeninami … Tudi namazov z medom ni manjkalo. Na razstavi so bile tudi pijače z medom, od medice do cvičkovega medenega eliksirja.
Posebne pozornosti so bili deležni čudoviti medenjaki, okrašeni s čebelicami, ki jih je izdelala Kristina Kopina, ter medene čebelice Silve Marzel. »Znanje, volja in predanost nas povezuje, da lahko ustvarjamo nepozabne dogodke in nadgrajujemo svoje kulinarične sposobnosti,« je dejala Betka Verščaj in poudarila, da med še zdaleč ni le naravno sladilo oz. ne sodi le k slaščicam, ampak ga lahko dodajamo mesnim jedem, ribam, omakam, marinadam in pekovskemu pecivu, ravno tako hladnim in toplim napitkom. Zanimivi so tudi recepti za solate in testenine.
O ZDRAVILNIH UČINKIH MEDU
O čebelah, ki so nekaj posebnega, o medu in njegovih zdravilnih učinkih je zbranim spregovoril domači ekološki čebelar Roman Košale. Povedal je, da mu misel »biti drugačen« vseskozi kaže pravo pot. Razvija svoje ideje in med oplemeniti z dodatki, ki dajo temu živilu neprecenljivo dodano vrednost: od ameriškega slamnika do rdeče pese, smrekovih in borovih vršičkov, materine dušice, granatnega jabolka in celo cvička. Pravi, da je najbolj vesel, kadar lahko s svojimi izdelki komu pomaga povrniti zdravje, od malčkov do starostnikov. Košale meni, da se kljub promociji medu še premalo zavedamo, kako zdrav je med – »nekaj najboljšega, kar je naredila narava« – in kako pomembno poslanstvo na tem planetu opravljajo čebelice.

OB KONCU DEGUSTACIJA MEDENIH IZDELKOV
V kulturnem programu so se predstavili otroci Valdorfske šole Dolenjske iz Šmarjeških Toplic z recitacijami Breza in hrast Otona Župančiča ter Čmrlj Anje Štefan, člani pevske skupine Babice in dedki Društva upokojencev Bela Cerkev z dvema pesmima, gospa Anica Brulc z recitacijo pesmi o čebeli ter harmonikarji Klemna Hribarja, ki so na harmoniko zaigrali Veseli Ribenčan in Moj avto. Za zaključek pa so se predstavili s pesmijo Čebelar Lojzeta Slaka v izvedbi harmonikarjev Klemna Hribarja in pevske skupine Babice in dedki. Martina Kopina, ljubiteljska slikarka, članica Likovno-kulturnega društva Mavrica Novo mesto, se je predstavila s svojimi likovnimi deli na temo cvetje.
Ob koncu prireditve je predsednica Betka Verščaj predstavila nabor jedi iz medu, ki so jih članice pripravile za ta dogodek, in jih povabila, da jih po zaključku kulturnega dogodka ob druženju degustirajo. Obiskovalci, ki so napolnili dvorano, so uživali v podanih dejstvih o pomenu čebel, kulturni prireditvi, ki je bila obogatena s predavanjem, nastopi otrok, petjem, glasom harmonike, razstavljenimi slikami cvetja in prijetnim druženjem ob degustaciji jedi iz medu, ki so jih pripravile članice Društva podeželskih žena in deklet Bela Cerkev.
