Tri prioritete varuha odnosov v verigi preskrbe s hrano
Varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano Branko Ravnik, je na novinarski konferenci predstavil tri najpomembnejše aktivnosti svojega delovanja. Med prioritetami so ničelna toleranca do nedovoljenih ravnanj oz. nepoštenih praks, vzpostavitev novega poslovnega modela za certificirano pridelavo in prirejo, s poudarkom na IK in ekološko ter promocija dobrih praks.
Varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano Branko Ravnik je na novinarski konferenci poudaril, da vedno ko v poslovnih odnosih nastopi nesorazmerje v pogajalski moči, obstaja tveganje za nedovoljena ravnanja. Njihovo zaznavanje je mogoče edino s prijavo. Torej poročanjem o tem varuhu ali Agenciji za varstvo konkurence. Oba izpeljeta nadaljnje postopke na način, da prijavitelj in njegovo poslovanje s kupcem zaradi tega ker je vložil prijavo, ni ogroženo. To je lahko tudi samo namig ali informacija o tem, da se dogajajo prakse, ki gredo v škodo šibke stranke v poslovnem odnosu. Dodal je, da je pomembno je tudi ozaveščanje deležnikov o vsebini nedovoljenih ravnanj. S tem v zvezi načrtuje pripravo serije člankov za člane verige. Ugotoviti želi ali je res, da je slovenska hrana v trgovinah dražja , čeprav analize cen tega ne potrjujejo.
SLABI ODNOSI V PRIDELAVI IN PRODAJI ZELENJAVE
V nadaljevanju je predstavil kratko anketo za področje zelenjave. Z njo je želel pridobiti horizontalen pogled v tej panogi predvsem z vidika obsega dobaviteljev, načina sklepanja pogodb in možnosti sistemskega urejanja pogodbenih odnosov.
Anketa je bila posredovana tako trgovcem kot pridelovalcem, a se je nanjo odzvalo le pet od osmih trgovcev ter nihče od pridelovalcev. Zato jo bo ponovil. V sektorju zelenjave se mu zlasti poraja vprašanje, zakaj pridelovalci niso organizirani in zakaj ni mogoče vzpostaviti sheme Izbrana kakovost Slovenije. V prihodnje se bo prav temu področju še bolj posvečal.
Novi prehranski varuh poziva k prijavi nedovoljenih praks.
Z delom Varuha pa je zadovoljna tudi ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Mateja Čalušić: »Z veseljem vam lahko povem, da smo z delom gospoda Branka Ravnika, ki ima dolgoletne izkušnje v sektorju pridelave hrane, v teh prvih mesecih zelo zadovoljni. Njegova prizadevanja za večjo preglednost, poštenost in sodelovanje med vsemi deležniki v verigi preskrbe s hrano že prinašajo pozitivne rezultate.«
PRESKRBNA VERIGA Z IZDELKI IK IN EKOLOŠKI
Varuh je poudaril, da podpira tudi različne prakse kot na primer ugotavljanje porekla z Metodo genetskega nadzora. To uveljavlja Društvo rejcev krškopoljskih prašičev, kjer so rezultati pokazali, da prihaja do potvorb porekla. Podprl je tudi pobudo evropske čebelarske zveze, da se bolj odločno poskrbi za sistemsko ureditev pojava ponarejenega medu na evropskem trgu.
Predlagal je tudi nov pristop pri oblikovanju preskrbne verige z izdelki s certifikatom Izbrana kakovost in ekološki. Ta mora vključevati pravičnejše cene za kmete. Priznati je treba kakovost predelovalcem tudi skozi ceno. Omogočiti trgovcem, da sledijo načelom trajnostnega razvoja in potrošnikom jamstvo za kakovost, ki jo kupujejo. Vsi se morajo zavedati, da s tem lahko pomembno prispevajo k razvoju lokalne ponudbe živil.