Z zamudo zorijo prvi paradižniki v rastlinjakih, na prostem jih šele sadijo
Obilo padavin, premalo sončnih ur, nizke temperature, predvsem prevelika nihanja temperatur med dnevom in nočjo so pridelovalcem zelenjave povzročali cel kup težav. Z nekajtedenskim zamikom v rastlinjakih trgajo kumare in bučke, tudi prve paprike, zorijo tudi že prvi paradižniki, medtem ko so na prostem nekateri šele minuli teden začeli s sajenjem sadik paradižnika, jajčevcev, paprike in drugih vrtnin.
Nizke temperature so bile na celotnem območju Primorske več dni v začetku aprila, na posameznih območjih tudi že prej in še kasneje. Škoda zaradi nizkih temperatur je pri zgodnjem krompirju, špargljih in jagodah ocenjena na 30 do 40 odstotkov. Nekateri posevki so bili manj prizadeti, ker so bili prekriti s kopreno. A tudi po spomladanski pozebi, ki je prizadela predvsem sadjarje v vseh regijah, so se nizke temperature nadaljevale tudi na Obali. Neugodne vremenske razmere, predvsem pa obilne padavine in velika temperaturna nihanja med dnevom in nočjo so slabo vplivale na vse rastline tako v rastlinjaku kot na prostem.
Rast je bila bistveno boljša v rastlinjakih, a tudi tam so bile težave, predvsem z oplodnjo paradižnika na prvi etaži, nam je povedala Jana Bolčič s Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica, ki ocenjuje, da je zamik v pridelavi plodovk tri do štiri tedne.
VEČ VRST MELON
Na zelenjadarski kmetiji Peroša iz Nove vasi, kjer zelenjavo in nekaj sadja pridelujejo na 15 ha v dolini Dragonje, od tega sta dva hektarja pokritih površin, so že pred tedni začeli z obiranjem jagod in kumar, kasneje še z bučkami, pred dnevi pa tudi s papriko. V enem od rastlinjakov so imeli tudi mladi krompir, ki so ga že izkopali in tudi brez težav prodali, nam je povedal Bruno Peroša. Počasi zaključujejo obiranje jagod, čez 10 do 20 dni pa bodo že trgali prve melone. Približno 6.000 kvadratnih metrov je pokritih površin, na enem hektarju so melone na prostem, pred dnevi pa so zasadili še dodatnega pol hektarja posebnih nizozemskih sort lemon melon, ki imajo okus po limoni.
V začetku junija bi morali imeti vsi posevki plodove, pa nekatere šele sadijo.
KUPCI ŽE TEŽKO PRIČAKUJEJO PRIMORSKI PARADIŽNIK
Paradni konj Bolčičeve kmetije iz Lucije pri Portorožu je paradižnik, ki ga pridelujejo predvsem na pokritih površinah. Prvi paradižniki običajno dozorijo sredi maja, letos pa bodo prvi plodovi začeli dozorevati v tem tednu. V pokritih tunelih imajo tudi kumare in bučke, ki jih trgajo že nekaj časa. Na prostem rastejo bučke, paradižnik pelati, stročji fižol in jajčevci, ki v rasti zamujajo tudi za 20 dni. Kot pravi Robert Bolčič, je bil marec, ko so sadili rastline v rastlinjak in nekaj tudi na prosto, topel, kasneje pa ves april in maj hladna, zato so na kmetiji ob prihodek za zgodnje pridelke, predvsem za prvi paradižnik.
Za sajenje paradižnika za pelate ni prepozno, ker ga gospodinje kuhajo šele avgusta, zagotovo pa bodo kmetije ob prihodek od zgodnjih pridelkov paprike, jajčevcev, melon in drugega.
PELATI IN BAZILIKA
Silvano Knez iz Strunjana ves mesec maj zaradi obilnih padavin in razmočenih tal ni mogel na njivo. Nekaj paradižnika je sicer zasadil pred mesecem dni, a je s sajenjem nadaljeval šele minuli teden, torej po štirih tednih. Za 6000 sadikami paradižnika bodo sadili še jajčevce, papriko in tudi 1000 sadik bazilike po naročilu KZ Agraria Koper za njihovo predelavo paradižnika v mezgo.
Silvano tako pri baziliki kot pri ostalih vrtninah upa na najboljše, čeprav je pridelava pod milim nebom povsem odvisna od vremena. Lani jeseni mu je deževje uničilo celoten posevek cvetače kot tudi solate in radiče. K sreči je imel v strunjanski dolini še eno njivo cvetače, ki je lepo dozorela in so jo vso zimo tudi uspešno prodajali. Njihov prvi spomladanski pridelek bodo melone, ki jih ima v rastlinjaku ob domačiji in bodo v dveh do treh tednih z zamikom le dozorele.
Čeprav vsi pridelovalci zamujajo z vsemi vrtninami, jih najbolj skrbi to, da ti pridelki že prihajajo iz uvoza, cene pa iz dneva v dan padajo, medtem ko se stroški višajo, letos so se predvsem povečali stroški embalaže.